Epistolary: Mektup sanatı

Şubat 2020
· 31/01/2020

Bu ay Epistolary yöntemiyle yazmaya bakacağız. 

Epistolary kelimesi Yunanca’da mektup anlamına gelen epistolē kelimesinden türemiştir. Bu tarzda romanlar, öyküler, şiirler yazılmıştır yıllarca. Epistolary kurgu, mektupla sınırlı değildir, günlük sayfaları, gazete haberleri ya da günümüzde twitler, instagram ve facebook postları, whatsApp mesajları da kullanılıyor bu tarz yazılarda. Aslında bu tarz yazılarda belgeler de kullanılabiliyor. Ayrıca da bunların hepsinden oluşan bir kolaj da yapılıyor. 

Mary Shelly’nin Frankenstein romanı mektuplardan oluşur. Bu mektuplar üç farklı karakterin ağızından yazılmıştır. Romanın ana hattı anlatıcı Robert Walton’un kızkardeşine yazdığı mektuplar oluştururken Victor ve Frankenstein’ın da bakış açısı ele alınır ve bunlar hikayenin şekillenmesine yardımcı olur.

Atölye İçeriği

Hepsini Göster
+119 katılımcı
Henüz Başlamadın
Yazarlar Kulübüne Özel

Atölye İçeriği

  • 5 Ders
  • 12 Konu

6
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
6 Yorum sayısı
0 Yorumlara gelen cevaplar
7 Takip edenler
 
En beğenilen yorum
En ateşli yorum
6 Yorum yapanlar
Melisa ParlakÖzge Özay SökmenNil YükselFatma AkaNur Cengiz Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
Melisa Parlak
Üye
Noble Member

Edebiyatta mektubu Choderlos De Laclos’un Tehlikeli İlişkiler kitabıyla sevmiştim. Bu güzel atölye ile yılların tozlanmış sevgisini anımsadım, mektup yazmaya başladım 🙂 Teşekkürler

Özge Özay Sökmen Özay Sökmen
Üye
Active Member

Bayıldım. Tek kelimeyle beni inanılmaz motive etti. Yaşasın başlıyorum 🙂

Nil Yüksel
Üye
Trusted Member

AN’LA romanı yazma fikri, sevgili Aylin ile birbirimize yazdığımız e-postalardan çıktı. Farklı şehirlerde yaşayan iki yakın arkadaş olarak dertlerimizi, sevinçlerimizi paylaştık, hayatı sorguladık yıllarca. Sonra bu yazışmalar kurguya dönüşerek romandaki yerini aldı. Kitap baskıda, bu ayın başında çıkmasını bekliyoruz.. Yani müthiş bir eş zamanlılık oldu sanırım 🙂

Fatoş Akın
Üye
Member

Çocukluğum ve ilk gençliğim mektuplarla geçti, o günlerden çok az mektup kaldığına üzülürüm hep. Üç abim de aynı dönemde üniversitede ve farklı şehirlerdeydi. Telefonda çok sınırlı görüşürdük. Asıl paylaşımlar mektupla yapılırdı. Sanıyorum yazarak kendimi anlatma alışkanlığına vesile olan şey de mektuplardı. Aynı dönemde arkadaşlarıma da yazdım, uzaktakilere, yakındakilere.. hatta tanımak istediklerime. Gençlik dergilerinde mektup arkadaşlığı bölümleri vardı. Mektup arkadaşı diye bir kavram vardı:)) Mektup arkadaşı arayanlar, isim adres duyurusu yaparlardı. Şimdi burda paylaşınca gençlerin buluşmasını sağlayan ne absürt bir yolmuş, diye düşündüm. Ben de sürekli yazıyorum zaten, mektup yazmak konusunda idmanlıyım, ben de verdim küçük bir ilan! Postacının ziyareti sıklaşınca… Devamını oku »

Nur Cengiz
Üye
Trusted Member

Uzun yıllar turizm acentasında çalıştım. Anadolu turları yapıyoruz. teknoloji yok, telefon, teleks, faks, teleteks diye bir şeyler var. co-mail geliyor uçaktan. Oda durumları, otel listeleri, isimler, satışlar yapmam gereken rezervasyonlar, rehber… düzenli bir organizasyon için çok kollu, koşturmacalı bir çalışma. Macera dolu günler, yıllar yani. İstanbul’dan Anadolu’ya çıkan her otobüste (evet otobüs! otobüsle kültür turu yapan yabancı turistlerimiz vardı bizim. o zamanlar öyleydi.) yolculara dağıttığımız anketler vardı. her biri bir mektup kadar değerliydi benim için. her tur sonu rehber hesap kesmek için yanıma geldiğinde ilk iş o anketlere bakmaktı. El yazısı ile doldurulmuş kıymetlilerimdi onlar benim. Sezon sonunda bir bakarsınız… Devamını oku »

Bedia Korkmaz
Üye
Trusted Member

Harika❤️