Genç Yazarın Felsefe Yolculuğu

· 18/10/2021
Current Status
Hemen Katıl
Price
1.000 TL
Get Started

 “Felsefe, kendisini öğrenmemize izin vermez, insan felsefe yapmayı öğrenir.” Immanuel Kant

Genç Yazarın Felsefe Yolculuğu Atölyesi, 15-18 yaş arası gençler için felsefe ve yazmanın, sonuç değil süreç odaklı olduğunu, kendilerine ve içinde bulundukları topluluğa soru üreterek nasıl uyduracaklarını yani yazı dilinde yaratacaklarını fark etmelerini sağlar.

Haftalar itibari ile gençlerimizi atölyede kısaca bekleyenler:

Felsefe ile yazı arasındaki benzerliği birlikte keşfedeceğiz. Bu keşifle, kendi ahlaki ikilemlerimizi yaratacağız, yaratıcı yazarlık deneyimi yaşarken, felsefi düşünme biçimlerini deneyimleyeceğiz. Dünyaca ünlü Topluluklar ve Çocuklarla Felsefe Pedagojisi P4C’yi kullanarak felsefi tartışmalardan soru sorarak yazmayı keşfedeceğiz. Bunların hepsini birlikte yapacağız, neden olmasın hala öğrenecek çok şeyimiz var.

1. Hafta Canlı Buluşma:

P4C pedagojisi nedir? Hadi deneyimleyelim, muhteşem yazar Eric Carle’ın kitabı, “Kafası Karışık Bukalemun” kitabı üzerinden benliği sorgulayalım. 

2. Hafta Canlı Buluşma:

Felsefi soru ile günlük soru arasındaki fark nedir, bizim için bu neden önemlidir?

En büyük felsefi soru “gerçek nedir?” üzerinden, yazı yazmak için gerekli olan tek şeyin uydurmak ve cesur olmak olduğunu yazarak keşfediyoruz.

3. Hafta Canlı Buluşma: 

Yaratıcılık nedir, sorusunu hep birlikte tartışıp, yaratım sürecindeki yerlerimizi alıyoruz. 

4. Hafta Canlı Buluşma:

Kime yazar deriz, biz artık yazar mıyız? Elbette yazarız, aklımıza her geleni yazıyoruz, bu hafta gelirken büyük bir defter, mümkünse resim defterini yanında bulundurmayı unutma. 

5. Hafta Canlı Buluşma: 

Karakter oluşturuyoruz, karakterimize sorular soruyoruz. Onunla felsefe yapmaya hazırız. 

Başlangıç Tarihi: 
Buluşma saatleri: Her pazar 20.30 – 22.30
Buluşma yeri: Zoom
Atölye süresi: 5 hafta
Atölye ücreti: 1.000 TL.

Bir sonraki atölye tarihimizden önce haberdar olmak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Özge Özay Sökmen Kim

Ben Özge. 87’ Çanakkale doğumluyum. Doğduğum toprakların ağırlığıyla, hayatın görünenden fazlasına sahip olduğu gerçeğini ancak yazarak sindirebildim. İki kız annesi olduktan sonra da çocuklar için bir atölye merkezi kurduk. Çocuklar da felsefe yapar düşüncesiyle onları felsefi düşünmeye yönlendirdik. Neden olmasın deyip, kendi eğitmenliğimi aldım. Institute321 Sosyal Girişiminde Çocuklar ve Topluluklarla Felsefe Eğitmenliği yapıyorum.

+1 katılımcı
Hemen Katıl
1.000 TL

Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
  Bildirim al  
Bildir
✎Bize ulaşabilirsiniz