Ders 3 of 9
In Progress

Ayşe Draz

24/11/2020

Ayşe Draz, yönetmen, oyuncu ve dramaturg.
Tiyatro Hemhal’in kurucularından, Art Unlimited dergisinin gösteri sanatları editörlüğünü yapıyor.
Northwestern Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat ve Tiyatro (oyunculuk) bölümlerinde lisans eğitimini tamamladı.
European College of Liberal Arts ‘ın (Bard College, Berlin) programına katıldıktan sonra yüksek lisansını “devising” üzerine Middlesex Üniversitesi (Londra) Gösteri Sanatları Bölümünde yaptı.
Türkiye’ye döndükten sonra 2015 yılına kadar Şahika Tekand’ın kurduğu ve yönetimindeki Studio Oyuncuları ile oyuncu, eğitmen, reji asistanı ve yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Bu esnada koreograf Ayşe Orhon’un “Hava” (2009) adlı işinde sanatsal asistanlık yaptı ve Gizem Bilgen ile “Hiatus” (2014) adlı işinde dramaturg olarak çalıştı. Semih Fırıncıoğlu’nun 2017 Kasım ayında ilk gösterimini gerçekleştiren “İKİ” adlı maksimalist dans tiyatrosunda yönetmen yardımcısı ve performansçı olarak yer aldı. 2017 yılında Aksanat’ta Anne-Marije van den Bersselaar ile Dramaturji Laboratuvarı atölyesini gerçekleştirdi. Tiyatro Eleştirmenler Birliği üyesi.
İstanbul Üniversitesi’nde Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde performans sanatında/sanatının dokümantasyonu üzerine doktora çalışmalarına devam etmekte. Tırnak İçinde Hizmetçiler oyununun dramaturjisini yaptı. 2019’da Marlin de Haan ile Panorama Radio performansını geliştirdi ve gerçekleştirdi.

Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
  Bildirim al  
Bildir