Mitlerle Kahramanın Sonsuz Yolculuğu 2

· 10/02/2021

ODYSSEUS’UN MACERALARI

Bu seminer çalışması “Mitlerle Kahramanın Sonsuz Yolculuğu 1” seminerinin devamı niteliğindedir. Odysseus’un İçsel Yolculuğu, Joseph Campbell’ın  “Maceranın Seyri”  şeması üzerinden, sanat eserleri görselleri eşliğinde  anlatılacak ve yorumlanacaktır.

Bu ikinci seminerin amacı:

  • Odysseia kitabını mitik boyutuyla ve bir iç yolculuk modellemesi olarak yorumlamak…
  • Yazarlık serüvenini sürmekte olan maceraperestlerle, ilhamlandırıcı bir erginleşme miti paylaşmak…

Her sunum, on dakikalık bir çay, kahve molası ile birlikte, yaklaşık 2,5 saat sürecektir. Sunum bitiminde interaktif  bir soru/cevap, fikir ve yorum paylaşım bölümü olacaktır.

1. Buluşma
Dünyanın İlk Güzellik Yarışması, Odysseus’un Troya’dan Ayrılışı,  İsmarus Yağması, Libya Macerası, Kikloplar, Rüzgâr Tanrının Adası, Laestrgonlar Ülkesinde…

2. Buluşma
Büyücü Tanrıça Kirke ile karşılaşma, Kör Kahin Tiresias, Yeraltı Dünyasına İnişi

3. Buluşma
Scylla ve Charybdis, Güneş Tanrının Adasında Tanrıça Kalypso ile karşılaşma, 

4. Buluşma
Tanrıça Nausicaa ile Karşılaşma

5. Buluşma
Penelope ile Kavuşma

Bir monomit olan Odysseia, M.Ö 8. yüzyılda İzmirli hemşerimiz Homeros tarafından, kaleme alınmış ve dünya edebiyatının ve sanatının en derin ilham kaynaklarından biri olmuştur.

Atölyemizin bir sonraki açılış tarihinden haberdar olmak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.

ÖZGEÇMİŞ / DİLEK YARCAN TURAN

İnsanın kendisini anlatması zor zanaaat! Ortaokul yıllarında, astronot olup, dünyanın geleceğine yolculuk yapacaktım. Kaderin cilvesi, arkeolog olup dünyanın geçmişine yol aldım. Ortaokuldayken dünya atlasına sayfa sayfa bakar tüm bu ülkeleri gezmeye ve bu insanları tanımaya ömrüm yeter mi diye hayıflanırdım. Gün geldi burslu olarak Indiana ve Harvard Üniversitelerinde, arkeoloji ve sanat tarihi okudum (Yüksek Lisans). İlk gençlik yıllarımda merak ettiğim ülkeler, o ülkelerin insanlarıyla Amerikan kampüslerinin uluslararası ortamında yanıbaşıma gelmişlerdi. Çok renkliliği hep çok sevdim. Yurt içinde ve yurt dışında katıldığım kazılar hayatımın en heyecan verici deneyimleri arasındadır. Tutkuyla yapacağım mesleğimi ararken, yolum televizyon muhabirliği ve haber program yapımcılığından da geçti. 1998-2006 yıllarında yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak Boğaziçi Üniversitesinde “Mitoloji” ve “Anadolu Uygarlıkları” dersleri verdim. Aynı zamanda Profesyonel Turizm Rehberi olarak, Türkiye’nin dört bir yanına yolculuklar yaptım. Velhasıl, çalıştığım tüm sektörlerde işim hep “Anlatıcılık” oldu.

Zamanla, geçmişe ve geleceğe yaptığım yolculukların yerini kendi iç dünyama yaptığım yolculuklar aldı. Carl Gustav Jung’la, Joseph Campbell’la ve Tasavvuf geleneğimizle tanıştım. Psikoloji ve Mitoloji bilimlerinin “İnsanı” anlamak için  ne şahane bir yol haritası çizdiğini keşfettim. Sizlerle paylaşacaklarım, bu yolculuklardan ve yolumun kesiştiği  “Bilgelerden” süzdüklerimdir. Her birine ve “Yaşamın” mucizevi öğretmenliğine minnettarım.

+14 katılımcı
Henüz Başlamadın
750TL (Yazarlar Kulübü Üyelerine 600 TL)

Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
  Bildirim al  
Bildir