Mitlerle Kahramanın Sonsuz Yolculuğu 1

· 10/02/2021

Arkeolog, Turizm Rehberi ve Eğitmen Dilek Yarcan Turan ile her biri dört haftalık, iki Masterclass semineri başlıyor: Mitlerle Kahramanın Sonsuz Yolculuğu 1 bu seminer serisinin ilk semineridir. Bu Masterclass seminerinde Kahramanın Yolculuğuna bakacağız, ikinci seminerde de Odesseia mitine bakacağız

Bu Masterclass Canlı Zoom buluşmaları ile yürütülecektir. Buluşmaların kaydı alınmayacaktır.

Her birimizin içinde “kahramanını” pusuda bekleyen ve sadece bize özgü kişisel maceramız yatar. Peki, kahraman nasıl yola çıkar, yolun tehlikeleri, sınavları ve ödülleri nelerdir?

Bu Seminer Çalışmasının Amacı:

 • Yazarlık serüveninde kendi macerasını sürmekte olan kahramanlara, esinlendirici ve hayal gücünü tetikleyici arketipsel mitler, öyküler sunmak…
 • Binlerce yıllık mitleri yorumlayarak, içerdikleri bilgelik mesajlarını yeniden bilincimize taşımak…
 • İnsanoğlunun bu en eski macerasının izlerini mitsel öykülerde, rüyalarda ve sanat eserlerinin görsellerinde sürmek…

Her sunum, on dakikalık bir ara ile birlikte yaklaşık bir buçuk saat sürecektir. Sunum bitiminde, interaktif  bir soru/cevap, fikir ve yorum paylaşımı bölümü olacaktır.

1. Buluşma
Carl Gustav Jung’a göre, Mitler ve  Rüyalar, insanoğlunun  bilinçdışı düzeylerinden çıkarlar. Bu ortak dili anlayabilmek ve mitleri çözümleyebilmek için Carl Gustav Jung terminolojisine bir bakış:

 1. Anima (Erkeğin İçindeki Kadın),
 2. Animus (Kadının İçindeki Erkek), 
 3. Gölge 
 4. Arketip kavramlarının, görseller eşliğinde incelenmesi.

2. 3. ve 4. Buluşmalar
Joseph Campbell’ın “Maceranın Seyri” modellemesinin  aşağıdaki ana başlıklar altında incelenmesi. Her safha mitlerle ve bazı rüya örnekleriyle ve sanat eserlerine yansıyan görselleri eşliğinde anlatılacaktır.

 1. Maceraya Çağrı
 2. Çağrının Reddedilmesi
 3. Doğaüstü Yardım
 4. Macera Eşiğinin Aşılması ve Eşik Gardiyanları
 5. Balinanın Karnı
 6. Sınavlar
 7. Tanrıçayla Karşılaşma
 8. Babanın Gönlünü Alma
 9. Tanrılaştırma
 10. Ödül
 11. Dönüşü Reddetme
 12. Dönüş Eşiğinin Aşılması
 13. İki Dünyanın Ustası olmak
 14. Yaşama Özgürlüğü

Rüyalarımız kişisel mitlerimizdir, mitlerimiz ise kollektif rüyalarımız… Artık hepimiz için geçerli, yol gösterici kollektif mitlerimiz yok, ama her gece uykunun dünyasına çekildiğimizde kendi mitlerimizle baş başa kalırız.
– Joseph Campbell

Atölyemizin bir sonraki tarihinden haberdar olmak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.

4 hafta boyunca her hafta cumartesi günleri saat 17.00-19.00 arasında zoom toplantısı ile yapılacaktır.


ÖZGEÇMİŞ / DİLEK YARCAN TURAN

İnsanın kendisini anlatması zor zanaaat! Ortaokul yıllarında, astronot olup, dünyanın geleceğine yolculuk yapacaktım. Kaderin cilvesi, arkeolog olup dünyanın geçmişine yol aldım. Ortaokuldayken dünya atlasına sayfa sayfa bakar tüm bu ülkeleri gezmeye ve bu insanları tanımaya ömrüm yeter mi diye hayıflanırdım. Gün geldi burslu olarak Indiana ve Harvard Üniversitelerinde, arkeoloji ve sanat tarihi okudum (Yüksek Lisans). İlk gençlik yıllarımda merak ettiğim ülkeler, o ülkelerin insanlarıyla Amerikan kampüslerinin uluslararası ortamında yanıbaşıma gelmişlerdi. Çok renkliliği hep çok sevdim. Yurt içinde ve yurt dışında katıldığım kazılar hayatımın en heyecan verici deneyimleri arasındadır. Tutkuyla yapacağım mesleğimi ararken, yolum televizyon muhabirliği ve haber program yapımcılığından da geçti. 1998-2006 yıllarında yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak Boğaziçi Üniversitesinde “Mitoloji” ve “Anadolu Uygarlıkları” dersleri verdim. Aynı zamanda Profesyonel Turizm Rehberi olarak, Türkiye’nin dört bir yanına yolculuklar yaptım. Velhasıl, çalıştığım tüm sektörlerde işim hep “Anlatıcılık” oldu.

Zamanla, geçmişe ve geleceğe yaptığım yolculukların yerini kendi iç dünyama yaptığım yolculuklar aldı. Carl Gustav Jung’la, Joseph Campbell’la ve Tasavvuf geleneğimizle tanıştım. Psikoloji ve Mitoloji bilimlerinin “İnsanı” anlamak için  ne şahane bir yol haritası çizdiğini keşfettim. Sizlerle paylaşacaklarım, bu yolculuklardan ve yolumun kesiştiği  “Bilgelerden” süzdüklerimdir. Her birine ve “Yaşamın” mucizevi öğretmenliğine minnettarım.

+17 katılımcı
Henüz Başlamadın
750TL (Yazarlar Kulübü Üyelerine 600 TL)

2
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
2 Yorum sayısı
0 Yorumlara gelen cevaplar
2 Takip edenler
 
En beğenilen yorum
En ateşli yorum
2 Yorum yapanlar
Zehra GHandan Kılıç Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
Zehra G
Üye
Active Member

Bu masterclass boyunca, DIlek Hoca’nin anlatimi ve dikkattiyle, oyle guzel bir yolculuga ciktim ki. Her gun dusunmekten ve anlamaya devam etmekten kendimi tutamiyorum. Belki, Katildigim en guzel seminarlerden biriydi diyebilirim. Tebrik ederim. Ve herkese cok tesekkur ederim. Ne guzel ki bu gibi imkanlara sahibiz. Sevgiler.

Handan Kılıç
Üye
Noble Member

Benim için çok güzel ve çok özeldi bu eğitim; bir de üst üste arketiplerinin üç aşaması, jung felsefesi ile mandala eğitmenliği ve kurtlarla koşan kadınlar (dün itibari ile beş aydır sürdürdüğümüz) okumasının üzerine gelince taşlar çok yerine oturdu ama gerçekten derya deniz konular Rüyalarım da epeydir anlattıklarınızla paralel gittiği için özellikle geçen hafta çok heyecanlandım korku ve ümit üzerine de inşallah Öykü ve deneme yazmak istiyorum umarım kolaylıkla çıkar ve zamanı geldiğinde demlendiğinde paylaşırız bütün hafta kafamda bu konuyla dolaştım ama daha görünür hale gelmedi dünyada tesadüf diye bir şey yok gecenin bir yarısı ileti kutumun reklam bölümüne düşen bir… Devamını oku »