Öykü Atölyesi II Derin Sulara Doğru

· 22/09/2023

Bir defa girdik denize, ıslandık. Tadını aldık öykülerin. İlk yola çıktığımızda ayaklarımız yere basıyordu, biz ilerledikçe su yavaş yavaş yükselmeye başladı. Şimdi artık ayaklarımızın yerden kesilmesine izin verme, yeni öykülerle usul usul derinlere açılma zamanı…

İlk modülde olduğu gibi bu modülde de beraberce okuduğumuz öyküler üzerinden, öykünün inceliklerini konuşmaya devam ediyoruz. Öyküyü konuşurken onu oluşturan unsurları birbirinden bağımsız değerlendirmenin çok da mümkün olmadığını düşündüğümden, okuduğumuz öykünün en öne çıkan özelliğini merkeze alarak; karakter, atmosfer, verilmek istenen duygu, bakış açısı, kurgu, mekân, çatışma gibi unsurları birbirinden ayırmadan, bir bütün olarak öykünün nasıl işlediğine bakıyor olacağız. Bu seferki öykülerimizin hareket noktası, Necip Tosun’un “Öyküde Bir Dip Akışı” olarak nitelediği atmosfer ve bunu yaparken nesnelerin, detayların gücü.

Atölye Programı

1.Hafta
Yakın okuma- Nedim Gürsel’in “Camlar Buğulandı” öyküsü

2. Hafta
Katılımcıların öykülerini değerlendirme

3. Hafta
Yakın okuma- Cemil Kavukçu’nun “Kargalar Rotası” öyküsü

4. Hafta
Katılımcıların öykülerini değerlendirme

Duygu Karataş
Küçükken bir ranzamız vardı, altta ben yatardım. Beş kardeş kaldığımız odada bana ait bir kovuk gibiydi daha çok. Az ışık alan, kitap kokusuyla sarmalanmış, sıcak bir kuytuydu. Kitabımı alır, oraya uzanır, üç satır, beş satır derken hikâyenin büyüsüne kapılır, ardı ardına çevirirdim sayfaları. İlk hikayelerimi de orada karaladım. Sonrasında da, sanırım o ranzada yakaladığım sıcaklığı benimle her yere taşımak istediğimden, bir sırt çantası aldım. Onu türlü çeşit defterler, kağıdın üzerinde kayıp giden kalemler, sayfaları sararmaya yüz tutmuş, her yanı çizilmiş kitapların yanısıra  pırıl pırıl, tazecik, kokusu üzerinde kitaplar, küçük mavi kağıtlarım ve zihnimdeki sonsuz hikaye olasılıklarıyla doldurdum. Çantam hep hazır. Hala hangi köşeyi boş bulsam, oturur yazarım. Yolcuyum, yolculuktayım.

Başlangıç Tarihi: 12 Ekim 2023
Buluşma saatleri: Perşembe 11.00 – 13.00
Buluşma yeri: Zoom
Atölye süresi: 4 hafta
Atölye ücreti: 1.000 TL

0 0 votes
Article Rating
+1 katılımcı
Hemen Katıl
Bildirim al
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
✎Bize ulaşabilirsiniz