Öykü Atölyesi III Derin Sulara Doğru

· 22/10/2023

Bu modülde de önceki modüllerde olduğu gibi, bana dokunan, okuyup bitirdikten sonra da benimle kalan öykülerden seçtiğim iki tanesi ile yola devam ediyoruz. Her okuduğumuz öyküde iyi bir öykünün nasıl bir denge işi olduğunu bir kez daha hatırlayarak. Okumalarımız her durakta giderek derinleşiyor, bunların yazımıza neler katabileceği ile ilgili farkındalıklarımız artıyor. 

Atölye Programı

1.Hafta
Bu dört hafta, hikâyeyi açık açık anlatmak yerine neler yapılabilir ona bakalım istiyorum. Okura sezdirmenin, ona boşluk bırakmanın nasıl bir şey olduğu üzerine beraberce biraz kafa yoralım.
O yüzden ilk hafta hikâyeyi dışarıda bırakarak yazma ustası Hemingway’in “Dışarıda iyi malzeme bıraktığım bir başka sefer. Bunda şanslıydım gerçekten. Her şeyi attım. Bu gidebileceğiniz en uç nokta.” diyerek altını çizdiği Temiz ve Aydınlık Bir Yer öyküsünü okuyoruz. Hemingway’in öykülerini diyaloglara yaslayışına, onları sade ve yalın bir dille sahneleyişine küçük bir bakış.

2. Hafta
Katılımcıların öykülerini değerlendirme

3. Hafta
Virginia Woolf’un “yazışına en çok gıpta ettiğim yazar” diye bahsettiği Katherine Mansfield’in “Sinek” öyküsü ile yola devam ediyoruz. Onun öykülerindeki belirsizlikler ve boşluklar üzerinden iz sürmeye çalışıyoruz.

4. Hafta
Katılımcıların öykülerini değerlendirme

Atölyemiz 16 Kasım 2023 tarihinde başlayacaktır.

1,000Atölyeye Katıl (Kredi Kartına Tek Çekim + Taksit)

Duygu Karataş
Küçükken bir ranzamız vardı, altta ben yatardım. Beş kardeş kaldığımız odada bana ait bir kovuk gibiydi daha çok. Az ışık alan, kitap kokusuyla sarmalanmış, sıcak bir kuytuydu. Kitabımı alır, oraya uzanır, üç satır, beş satır derken hikâyenin büyüsüne kapılır, ardı ardına çevirirdim sayfaları. İlk hikayelerimi de orada karaladım. Sonrasında da, sanırım o ranzada yakaladığım sıcaklığı benimle her yere taşımak istediğimden, bir sırt çantası aldım. Onu türlü çeşit defterler, kağıdın üzerinde kayıp giden kalemler, sayfaları sararmaya yüz tutmuş, her yanı çizilmiş kitapların yanısıra  pırıl pırıl, tazecik, kokusu üzerinde kitaplar, küçük mavi kağıtlarım ve zihnimdeki sonsuz hikaye olasılıklarıyla doldurdum. Çantam hep hazır. Hala hangi köşeyi boş bulsam, oturur yazarım. Yolcuyum, yolculuktayım.

Başlangıç Tarihi: 16 Kasım 2023
Buluşma saatleri: Perşembe 11.00 – 13.00
Buluşma yeri: Zoom
Atölye süresi: 4 hafta
Atölye ücreti: 1.000 TL


0 0 votes
Article Rating
+1 katılımcı
Hemen Katıl
Bildirim al
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
✎Bize ulaşabilirsiniz