Öykünün amacı iyi bir hikaye anlatmaktır. Bunu da ancak iyi kurulmuş bir olay örgüsü ve gerçekçi karakterlerle yapabiliriz.

Öyküye giriş atölyesinde, öykünün unsurlarını inceleyeceğiz. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Karakterler
 • Olay
 • Olay örgüsü
 • Zaman
 • Mekan
 • Bakış açısı
 • Diyaloglar
 • Ayrıntılar
 • Betimlemeler.

Her hafta okumanız için bir öykü vereceğim. Öykünün unsurlarına göre inceleyip üzerinde konuşacağız. Bu süreç çok keyifli olacak. Ayrıca her hafta bir tane de öykü yazacağız. Sonra o öyküyü siteye koyup, üzerinde tartışacağız.

Ayölye başlangıç tarihi  3 Eylül 2020

+84 katılımcı
Henüz Başlamadın

Atölye İçeriği

 • 5 Ders
 • 18 Konu

20
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
8 Yorum sayısı
12 Yorumlara gelen cevaplar
12 Takip edenler
 
En beğenilen yorum
En ateşli yorum
10 Yorum yapanlar
Çağla UzunerVildan ErtürkNil Tolga DevletoğluDamla AksakalRachel Benhabib Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
Vildan Ertürk
Üye
Active Member

Merhaba, birinci hafta ödevi “evdeki bir obje” öyküsü: GİZEMLİ PALYAÇO Bu palyaçonun bir hikayesi vardır mutlaka, bana anlatsana. Yok canım nerden çıkarıyorsun. Çok sevimli bir bebek…o kadar. Beni kandırmaya çalışma, bilmem mi seni? Yıllardır kitaplığındaki baş köşeyi başkasına kaptırmadı bu sevimli palyaço. Hadi anlat! Belli oldu, bırakmayacak öğrenmeden. Yalan da söyleyemem ki gözünün içine baka baka…yurtdışından almıştım…ablam hediye etmişti…palyaço bebek koleksiyonu yapmaya karar vermiştim…asla inanmaz. Oooo, bu kadar daldığına göre gerçekten ilginç bir hikaye var burada: Palyaço’nun gizemi! Evet, gizemli bir hikaye, Gizem’in hikayesi. Ne kadarını anlatsam? Yargılar mı beni yıllar önce yaşananlardan. Bir şey de yaşanmadı ki…çok şey yaşandı… Devamını oku »

Çağla Uzuner
Üye
Active Member

Neredeyse tamamen diyaloglardan oluşan bir öykü yazmışsın ve bu nasıl zor bir iştir! Okuyucunun kimin konuştuğunu karıştırmadan anlaması için titizlik gerekir. üstelik sürekli özneleri kullanmak öykünün temposunu düşürür. Sen hiç bir isim / özne kullanmadan bunu çok doğal bir akışta başarmışsın. Öyküyü oluşturan hikaye merak uyandırıyor ve duygulara dokunuyor. bazı cümleler anlatıcının baba ile ilişkisini çok sade ve güçlü ifade etmiş: ( Gizem’in gözlerinin olmadığı bir dünyada birbirimizin gözlerine bakamadık.) Elbette biz acemilerin çok sık yaptığı tekrarlar da var: (O “unutmayasın diye” var ya, yıllarca için için akıttığım gözyaşı oldu. Palyaçoyu getirdiği o gün, koşup oynarken Gizem birden yere yığıldı.… Devamını oku »

Damla Aksakal
Üye
Member

Merhaba, yeni atölye ne zaman başlayacak acaba?
Yeni döneme katılmak istiyorum, bilgilendirebilirseniz çok sevinirim=)

Rachel Benhabib
Üye
Member

Suan katilabiliyor muyum acaba ? Gec mi kaldim ?

esenemineylmz
Üye

merhabalar atölye online mi doğru mu anladım ona göre karar vericem

Meral Saylar
Üye
Noble Member

Çok keyifli, bilgilendirici, cesaret veren bir yolculuk oldu. Yola devam… Her şey için teşekkürler Nil Hocam’a ve yol arkadaşlarıma.

Melisa Parlak
Üye
Active Member

Benliğini, kalemini, bakışını dönüştürmek isteyen herkese tavsiye ediyorum. Anlatılmaz, yaşanır. Vakit ayırın ve yaşayın derim 🙂
Teşekkürler Nil Hocam…
İyi ki varsınız 🙂

pelin.katircioglu Katırcıoğlu
Üye
Member

Nil Hocam geldim 🙂 Başlıyorum….

Nalan Durakçı
Üye

Merhaba Nil,
Ben bu atölyeye kayıt olmak istiyorum. Henüz keşfedemedim nasıl yapacağımı, tekrar geriye dönüp bakayım. Sevgiler 🙂