Geliştirici editörümüz Nil Tolga Devletoğlu ile dörder haftalık dört modülden oluşan Öykü Atölyesi’nin birinci modülü Öykü I başlıyor.

Öykü Atölyesi dörder haftalık dört modülden oluşmaktadır. İlk iki modülde her hafta öykünün yapı taşları incelenir. Ayrıca yerli ya da yabancı bir yazarın öyküsü çözümlenip oradaki yazım tekniklerinin uygulanmaya çalışıldığı bir öykü yazılır.
Yazılan her öykü yorumlanır ve ders öncesi mutlaka katılımcıya teslim edilir.
Atölye süresince katılımcıların yazdığı öyküler üzerinden yazım kurallarıyla ilgili bilgi verilir. Soruları cevaplandırılır.
İlk modülün birinci ve ikinci, ikinci modülün ilk haftasının öyküleri sabit olmakla birlikte diğer haftaların öyküleri katılımcıların dinamiğine göre seçilir.
Üçüncü ve dördüncü modülde ise; ilk iki ayda yazılan birinci taslakların üzerinde çalışıp en az bir adet yayımlanabilir hale gelmiş öykü elde edilir. Dördüncü modülde dergiler hakkında bilgi verilip hangi öykünün, nereye gönderileceğine karar verilir. Bu atölyeye katılanların birçoğunun yazıları çeşitli dergi ve platformlarda yayımlanmıştır ve yayımlanmaya devam etmektedir. Bazı katılımcıların kitapları da çıkmıştır.

Öykü Atölyesi’ne alanında uzman yazar ve editörler zaman zaman davet edilip yazım ve yayımlanma süreçleri ve yazılarını düzeltirken nelere dikkat ettikleri konusunda bilgi alınır. Katılımcılar merak ettiklerini konuklara sorma imkânına sahiptirler.

I.Modül
Atölye
Programı

Birinci Hafta
Öykü ile Hikâye Arasındaki Fark Nedir?
Öykü İsmi Nasıl Seçilir?
Öykü Girişi Nasıl Olmalıdır? Girişte Neler verilmelidir?
Öykü Nasıl Kurulur?
Haftanın Öyküsü: Yusuf Atılgan- Evdeki
Haftanın Ödevi

İkinci Hafta
Diyalog Nedir, Nasıl Olmalıdır?
Olay Örgüsü Tekniklerine Genel Bakış: Flash Back, Flash Forward, Kesme, Anlatma Göster.
Haftanın Öyküsü: Berat Alanyalı- Pim
Haftanın Ödevi

Üçücü Hafta
Betimlemelerin ve Ayrıntıların Öyküdeki Önemi Nedir? Nasıl yazılmalıdır?
Zaman/Neden-Sonuç İlişkisi
Haftanın Öyküsü
Haftanın Ödevi

Dördüncü Hafta
Karakter Nasıl Oluşturulur? Karakter ve Tip Arasındaki Fark Nedir?
Bilinç Akışı Tekniği
Haftanın Öyküsü
Haftanın Ödevi

Akşam Grubu:
Başlangıç Tarihi:  24 Kasım 2022
Buluşma saatleri: Her salı 20.30 – 22.30
Buluşma yeri: Zoom
Atölye süresi: 4 hafta
Atölye ücreti: 500TL.

Gündüz Grubu:
Başlangıç Tarihi:  22 Kasım 2022
Buluşma saatleri: Her perşembe 11.30 – 13.30
Buluşma yeri: Zoom
Atölye süresi: 4 hafta
Atölye ücreti: 500TL.

Bir sonraki atölyemizin açılış tarihinden önce haberdar olmak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.

NİL TOLGA DEVLETOĞLU

Profesyonel iş yaşantımı sonlandırıp Yazıevi ve Yeşim Cimcoz ile tanışmam 2014’e denk geliyor. Hem Yazıevi’nde hem de çeşitli kurslarda, yaratıcı yazarlık, öykü, senaryo, düzeltmenlik, editörlük, ileri editörlük ve eğitmenlik eğitimlerine katıldım. 2017’de eğitmenlik yolculuğuma yine Yazıevi’nde, Yazıya Giriş Atölyesi’yle başladım. Kısa bir süre sonra Yazıya Giriş Atölyesi’ne  Anı ve Öykü Atölyeleri de eklendi. Atölyelerin ardından öykü dosyasını tamamlamak isteyen öğrencilerimle birebir çalışıp editörlük de yapmaya başladım. Şu anda sadece öykü dersleri verip öykü ve roman editörlüğü yapıyorum. Şimdiye kadar beş yüze yakın öğrenciyle çalıştım ve çoğunun öyküleri de yayımlandı.

Öykü okumak, öykü yazmak ve en çok da ‘öykü nasıl yazılır’’ı öğretmek; öğrencilerimin öykülerinin yayımlandığını görmek hayatımın mihenk taşı oldu diyebilirim.

Yıllardır hiç ara vermeden benimle çalışmaya devam eden öğrencilerim var. Eğer aklınızın, gönlünüzün bir yerinde öykü yazmak, yayımlatmak varsa ve insanlar neden bunca süre devam ediyor diye merak ettiyseniz, sizi de beklerim.

Katılımcılardan…

Yeşim Başaran

Senem Selvi

İbrahim bayık

Seçil Erginer

+206 katılımcı
Hemen Katıl
500.- TL

Atölye İçeriği

  • 4 Ders
  • 18 Konu

28
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
13 Yorum sayısı
15 Yorumlara gelen cevaplar
15 Takip edenler
 
En beğenilen yorum
En ateşli yorum
14 Yorum yapanlar
GÖKÇE GÖNÜLAÇARsahinayfer2001Sevda Özelhacer_koc03 GüngörayÇağla Uzuner Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
GÖKÇE GÖNÜLAÇAR
Üye
Active Member

Merhaba . Bu akşam kayıt oldum 25 Ağustos Perşembe günü gündüz atölyesinde olmak istiyorum. bilgilendirmeyi nerden alacağız acaba?

Ayfer Şahin
Üye
Member

Sevda Özel
Üye
Active Member

DAHA KÖTÜSÜ OLAMAZ DERKEN Nesrin, yurdun kantininden yemek fişi ile döner ayran alıp rüzgarın savurduğu polenlerin arasından geçerek kaldığı bloğa vardığında peşine takılan köpeğin korkusundan hızlıca içeri girdi. Girişte güvenlik odasının önündeki makinaya parmak bastı. Merdivenleri çıkarken üzgündü. “Nasıl hatırlamaz ?” diye içerleniyordu. Sabah çıkarken özenerek giyinip hazırlanmıştı.” Ders çıkışı kesin bir yere götürür doğum günüm için bir sürpriz hazırlamıştır. Unutmuş gibi yapıyor. ” Hayal kırıklığına uğramış olmanın verdiği yorgunlukla merdivenleri ağır ağır çıktı, üçüncü kattaki odasına vardı. Belki Erkan mesaj atmıştır diye telefonuna baktı. Mesaj göremeyince telefonunu sertçe çantasına atıp kapıyı açtı. Odadaki manzara karşısında şaşkınlıktan ve sevinçten açılan… Devamını oku »

✎Bize ulaşabilirsiniz