Öykünün amacı iyi bir hikaye anlatmaktır. Bunu da ancak iyi kurulmuş bir olay örgüsü ve gerçekçi karakterlerle yapabiliriz.

Öyküye giriş atölyesinde, öykünün unsurlarını inceleyeceğiz. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Karakterler
 • Olay
 • Olay örgüsü
 • Zaman
 • Mekan
 • Bakış açısı
 • Diyaloglar
 • Ayrıntılar
 • Betimlemeler.

Her hafta okumanız için bir öykü vereceğim. Öykünün unsurlarına göre inceleyip üzerinde konuşacağız. Bu süreç çok keyifli olacak. Ayrıca her hafta bir tane de öykü yazacağız. Sonra o öyküyü siteye koyup, üzerinde tartışacağız.

Atölye 4 Ocak 2021 tarihinde başlayacaktır. Açılacağı zaman haber vermemizi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.

+92 katılımcı
Henüz Başlamadın

Atölye İçeriği

 • 5 Ders
 • 18 Konu

24
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
11 Yorum sayısı
13 Yorumlara gelen cevaplar
13 Takip edenler
 
En beğenilen yorum
En ateşli yorum
12 Yorum yapanlar
Sevda Özelhacer_koc03 GüngörayÇağla UzunerVildan ErtürkNil Tolga Devletoğlu Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
Sevda Özel
Üye
Member

KARAKIŞTA BİR İDEALİZM MASALI Ceylan Öğretmen sabah yedi buçukta köy servisinden indiğinde yerler bir karış yüksekliğinde karla kaplıydı. Çok soğuk değildi yine de, güneşliydi hava. Geliş saatini ezberleyen çoban köpeği yolun karşı tarafından havlayarak yanına geldi. Artık tanıştığı gün gibi korkmuyordu ondan. Simsiyah tüyleri yer yer dökülmüş olan yol arkadaşıyla karlı yollarda okulun yolunu tuttular. Yirmi dakika süren yolculuğun sonunda okula vardığında, bahçede kartopu oynayan öğrencileri toplayıp sınıfa geçti. Beşinci sınıf öğrencileri Mehmet ile Ramazan sobayı yeni yakmıştı. Hala ısınmamıştı içerisi. Çocuklar montlarını çıkarmadan yerlerine geçtiler. Birinci sınıf tapı tarafında, ikinci ve üçüncü sınıflar orta tarafında, dördüncü ve beşinci sınıflar… Devamını oku »

Hacer Güngöray
Üye
Member

Maviş Eve şöyle bir göz gezdirdim. Eşyalarımı seviyorum ama değiştiriyorum zamanla. Aksesuarlarımı, biblolarımı da seviyorum ama onları daha kısa sürede değiştiriyorum. Kızlarıma baktım uzun uzun, doya doya onların benim için önemini kelimelerle anlatamayacağım için onları da kenara bıraktım . Şu kaç yıllık evde hiç mi sevdiğim, anısı olan bir eşya yok diye kara kara düşünürken pelüş bir ayıcık takıldı gözüme. Çok gerilere, yıllar yıllar öncesine gittim. Kızlarımın ikisi de severek oynadı bu ayıcıkla ama onunla tanışıklığımız daha eskiye dayanır. Henüz kızlar dünyaya gelmemiş hatta babalarıyla bile tanışmamıştım. Öğretmenliğimin ilk yılı, çocuk ruhumu kaybetmediğim, idealist yıllarım. Öyle bir sınıfım var ki,… Devamını oku »

Vildan Ertürk
Üye
Active Member

Merhaba, birinci hafta ödevi “evdeki bir obje” öyküsü: GİZEMLİ PALYAÇO Bu palyaçonun bir hikayesi vardır mutlaka, bana anlatsana. Yok canım nerden çıkarıyorsun. Çok sevimli bir bebek…o kadar. Beni kandırmaya çalışma, bilmem mi seni? Yıllardır kitaplığındaki baş köşeyi başkasına kaptırmadı bu sevimli palyaço. Hadi anlat! Belli oldu, bırakmayacak öğrenmeden. Yalan da söyleyemem ki gözünün içine baka baka…yurtdışından almıştım…ablam hediye etmişti…palyaço bebek koleksiyonu yapmaya karar vermiştim…asla inanmaz. Oooo, bu kadar daldığına göre gerçekten ilginç bir hikaye var burada: Palyaço’nun gizemi! Evet, gizemli bir hikaye, Gizem’in hikayesi. Ne kadarını anlatsam? Yargılar mı beni yıllar önce yaşananlardan. Bir şey de yaşanmadı ki…çok şey yaşandı… Devamını oku »

Çağla Uzuner
Üye
Active Member

Neredeyse tamamen diyaloglardan oluşan bir öykü yazmışsın ve bu nasıl zor bir iştir! Okuyucunun kimin konuştuğunu karıştırmadan anlaması için titizlik gerekir. üstelik sürekli özneleri kullanmak öykünün temposunu düşürür. Sen hiç bir isim / özne kullanmadan bunu çok doğal bir akışta başarmışsın. Öyküyü oluşturan hikaye merak uyandırıyor ve duygulara dokunuyor. bazı cümleler anlatıcının baba ile ilişkisini çok sade ve güçlü ifade etmiş: ( Gizem’in gözlerinin olmadığı bir dünyada birbirimizin gözlerine bakamadık.) Elbette biz acemilerin çok sık yaptığı tekrarlar da var: (O “unutmayasın diye” var ya, yıllarca için için akıttığım gözyaşı oldu. Palyaçoyu getirdiği o gün, koşup oynarken Gizem birden yere yığıldı.… Devamını oku »

Damla Aksakal
Üye
Member

Merhaba, yeni atölye ne zaman başlayacak acaba?
Yeni döneme katılmak istiyorum, bilgilendirebilirseniz çok sevinirim=)

Rachel Benhabib
Üye
Member

Suan katilabiliyor muyum acaba ? Gec mi kaldim ?

esenemineylmz
Üye

merhabalar atölye online mi doğru mu anladım ona göre karar vericem

Meral Saylar
Üye
Famed Member

Çok keyifli, bilgilendirici, cesaret veren bir yolculuk oldu. Yola devam… Her şey için teşekkürler Nil Hocam’a ve yol arkadaşlarıma.

Melisa Parlak
Üye
Noble Member

Benliğini, kalemini, bakışını dönüştürmek isteyen herkese tavsiye ediyorum. Anlatılmaz, yaşanır. Vakit ayırın ve yaşayın derim 🙂
Teşekkürler Nil Hocam…
İyi ki varsınız 🙂

pelin.katircioglu Katırcıoğlu
Üye
Active Member

Nil Hocam geldim 🙂 Başlıyorum….

Nalan Durakçı
Üye

Merhaba Nil,
Ben bu atölyeye kayıt olmak istiyorum. Henüz keşfedemedim nasıl yapacağımı, tekrar geriye dönüp bakayım. Sevgiler 🙂