Oyun Yazarlığı Atölyesi

· 21/10/2021

Yazar Zeynep Kaçar ile altı haftalık masterclass Oyun Yazarlığı atölyesi başlıyor.

Oyun yazarlığı edebiyatın alanı olmaktan çok tiyatronun alanıdır. Oyun yazarlığında edebi becerinin yanı sıra, sahnenin ne olduğunu, eylem/söz ilişkisini, bütünlüklü bir dünya kurmayı ve düşünsel hedefimizi yazmaya başlamadan çok önce bilmek zorundayız. Neredeyse teknik bir metin üretmek üzere yola çıkar ve fikrimizi dağılmaya izin vermeden bir çizgi üzerinde tutarak, seçtiğimiz türe uygun bir sahne diliyle kaleme alırız.

Bu amaçla, oyun yazarlığı atölyesi bilgi alışverişi, düşünce üretme ve yazma pratiği üzerinden ilerler.

Altı hafta boyunca haftada iki saat sürecek atölyede programı,

  1. Buluşma: Antik Yunan’dan günümüze, metin türleri. Trajedi, komedi, dram, grotesk tiyatro, epik tiyatro, absürt tiyatro, post modern tiyatro.
  2. Buluşma: Bir önceki hafta öğrendiğimiz türler üzerine okuma çalışması. Her türden bir örnek üzerine kısa tartışma ve fikir alışverişi.
  3. Buluşma: Sahne nedir? Metnin amacı nedir? Sahne dili nedir? Eylem nedir? Dekor, kostüm,     ışık, efekt, müzik vb. yardımcı öğelerin işlevleri nelerdir? Bir oyun yazmaktaki temel hedef ve amaç nedir? Bu soruların cevaplarını konuşup tartışmak. 
  4. Buluşma: Kısa oyunlara geçiş aşaması. Fikirler üzerinde konuşmak ve her katılımcının fikri ve yazacağı tür üzerinde kesin karara varmak. 
  5. Buluşma: Yazılan oyun üzerinde konuşmak ve oyunu geliştirmek. 
  6. buluşma: Yazılan oyunun son halinin okunması. Sonrasında katılımcının izlemesi gereken yol üzerine fikir alışverişi.

Bir sonraki açılış tarihinden önce haberdar olmak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Buluşmalar altı hafta boyunca pazar günleri 20.00-22.00 saatleri arasında Zoom üzerinden gerçekleştirilecektir.

Zeynep Kaçar

1972 yılında Lüleburgaz’da doğdu.

1995’te MSM oyunculuk bölümü, 1999’da İstanbul Üniversitesi – Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nden mezun oldu.

2000’de Tiyatro Boyalı Kuş’un kurucularından oldu. Ferhat ile Şirin, aşk ihanet yalnızlık vesaire, Dış Ses, Böyle Bir Aşk Masalı ve Bavullar’ı yazdı, oyunlarda rol aldı.

2003/2004 yıllarında Yapı Kredi Yayınlarında metin yazarı ve tiyatro danışmanı olarak çalıştı.

2005/2006 yıllarında Manchester Rocian Theatre’da Pinnochio adlı oyunlarda rol aldı. Papers adlı oyunun dramaturgluğunu yaptı.

2005 yılında Darpana Academy’nin davetiyle Hindistan’da hareket tiyatrosu üzerine çalıştı.

Bu Bir Oyun Değil, Mekruh Kadınlar Mezarlığı, Dış Ses, Krem Karamel, aşk ihanet yalnızlık vesaire ve Bavullar adlı oyunları 2007, Sahici İnsanlar/Plastik Ölümler ve Böyle Bir Aşk Masalı 2008, Medine, Köprüden Önce Son Çıkış ve Bu Anlamlı Günde 2011, Varolmayan Ayşe’nin Muhteşem Maceraları ve id ego ve süper kahraman 2015, Şimdi Uçuşa Geçiyoruz ve Tok  2017, İzlanda’nın Başkenti ve Şirket 2021 yılında Mitos-Boyut tarafından yayımlandı.

2000/2007 yılları arasında tanıtım ve eleştiri yazıları Radikal kitap eki, Varlık dergisi ve çeşitli web sitelerinde yayımlandı.

2008’de Bab-ı Tiyatro’yu kurdu. O tarihten bu yana Sahici İnsanlar/Plastik Ölümler, Koltuk Takımı, Varolmayan Ayşe’nin Muhteşem Maceraları, id ego ve süper kahraman adlı oyunları yazdı, yönetti ve rol aldı.

Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen Krem Kramel adlı oyunu 2010 yılında Ankara Sanat Kurumu tarafından Övgüye Değer Oyun Yazarı ödülüne, 2011 yılında Medine adlı oyunu Dil Derneği Kerim Avşar En İyi Oyun Ödülüne, Sahne3’ün sahnelediği Tok adlı oyunu 2017 yılında Ekin Yazın Dostları tarafından yılın metni ödülüne layık bulundu.

Medine oyunuyla 2012 yılında İsveç’te düzenlenen Kadın Oyun Yazarları Konferansına katıldı. Eser 2013 yılında Tayvan’da sahnelendi.

2011/2016 yılları arasında MSM Yaratıcı Yazarlık bölümünde Oyun Yazarlığı dersleri verdi.

2014/2019 yılları arasında Sahne3’te Oyunculuk Dramaturjisi dersleri verdi.

Kabuk adlı romanı 2017 Ocak ayında Sel Yayınları tarafından yayımlandı. Kabuk 2019’dan bu yana Doğan Kitap’tan yayımlanmaya devam ediyor. Yalnız adlı yeni romanı Mart 2021’de Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

+1 katılımcı
Henüz Başlamadın
750TL (Yazarlar Kulübü Üyelerine 600 TL)

Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
  Bildirim al  
Bildir