Temel Arketip Atölyesi

“Bu duruma nasıl geldim” derken “Bu bana nasıl oldu” diye düşünmeye başlarız. Bu da şuna benzer bir gün, kredi kartı borcumuzun ne kadar yüksek ve nasıl ödeyeceğimizi düşünerek bunaldığımızda, aslında o borcu aylar veya yıllar evvel küçük bir satın alma ile yarattığımızı fark etmemiz gibidir.

· 19/03/2019

Bu atölye hem kendiniz hem de yazarların karakterleri için tasarlanmıştır.

Hayattaki anlam arayışımız hiç bitmiyor. Bazen koşullar değiştiğinden bazen günlük rutinimizin aynılığından bazen de kendimize bindirdiğimiz yükle düşlediğimiz anlam ve coşkuyu kaybetmeye başladığımızdan bir arayış içinde buluyoruz kendimizi.

Bu yolculuk/arayış esnasında uçurumlara yuvarlanmadan yol alabilmek, bugünün, yarının, hakiki coşkunun tadına varabilmek, doğrusuyla, yanlışıyla hayatımıza sahip çıkabilmek adına, kendimizi bilmek ve gerçek ihtiyaçlarımızın bilincinde olmak çok önemli.

Kendimizi tanımak, beslendiğimiz kaynakları, aydınlık taraflarımızı görmek, gölge yanlarımızla yüzleşmek, bizi daha da sağlamlaştırarak, kendi gücümüzü bulmamızın ve potansiyelimize ulaşmanın yolunu açacak.

Bütün bunlar, yazılarımızda karakterlerimiz için de geçerli ve de çok önemli.

Karakterler, hikâyeleri daha iyi ve özel yapan önemli unsurlardan biridir.
Karakterimizin kişilik özelliklerini, gölge ve aydınlık taraflarını bilmek, tasarlamak, kurguyu derinleştirdiği gibi boşlukları da doldurur. Onları kendimiz kadar iyi tanımamız, ihtiyaçlarını, hayallerini, korkularını, gücünü; nerelerde tükettiğini, nerelerde kazanabileceğini bilmemiz hatta geçmiş yaşantısının bugüne yansımalarını yazar olarak hâkim olmamız kurgumuzu güçlendirir.

Yazılarda arketiplerden faydalanarak, okuru kurgunun içine çekmeyi, merakını uyandırmayı hem tanıdıklık hem farklılıklar yaratarak kurmacamızın/karakterimizin okur ile bağ kurmasını kolaylaştırmasını hedefliyoruz.

Bu atölyeyi bir kere satın aldığınızda süresiz erişim hakkına sahip olursunuz.

Sevgiyle kalın, kaleminiz hiç durmasın.

Silvia Arsebük

Her zaman ve herkes için ortak olan dört tane hayatta kalma arketipi vardır:
*Çocuk
*Kurban
*Sabotajcı
*Fahişe

Hepsi de hayatta kalma içgüdüsüyle hareket ederler; el ele ve yeni kararlarımıza çoğu zaman çelme takarlar. Bu dördü yaşamımız boyunca bizimle birliktedirler ve enerjimizi ve gücünüzü nasıl yönettiğimiz ile ilgilidirler.

Bu modülde, arketip ve gölge kavramlarının yanı sıra, herkeste var olan ve hayat mücadelemizi verdiğimiz dört temel arketipi inceleyecek, kendimizde ve kurgu karakterimizde bunların nasıl işlediğini çalışacağız.

Onların seslerinin nasıl çıktığını ve hayatımızı nasıl yönlendirdiklerini fark ederek; Küsmelerimizin, susmalarımızın, ertelemelerimizin, başlayamamalarımızın, zaman zaman kendimizi değersizmiş gibi hissetmemizin, kendi isteklerimizi geri planda tutmamızın, onay beklememizin ve benzer durumların kaynağını bulmayı deneyimleyeceğiz.

Siz yazarlar, atölyedeki alıştırmaları kurgu karakterleriniz için de uygulayarak, onları çok daha iyi tanımanızı ve olaylar arası nedensellikleri kurmanıza yardımcı olmayı, kurgunuzu derinleştirmenizi hedefliyoruz.

Karakterinizi çok iyi tanıdığınızda onu sıradanlıktan uzaklaştırıp, gerçekçi ve özgür kılacaksınız.


Temel Arketip Atölyesi’nde hayatın o mücadele gereken alanlarında kendini bize gösteren kurban, fahişe, çocuk ve sabotajcı ile tanışmaya davet ediyoruz. Kendi içimizdeki katmanlara bakınca karakter yaratmak da kolaylaşıyor.

İlk altı hafta Zoom desteği ile (katılım zorunlu değil) interaktif bir çalışma olacak ve  adım adım birlikte ilerleyeceğiz.

Bir kere satın aldığınızda süresiz erişim hakkı elde edeceksiniz.

Atölye Programı

Birinci Hafta
Arketip kavramını soyuttan somuta indirgeyeceğiz.
Arketip nedir? Ne işe yarar?
Şablon nedir?
Tema nedir? Şablon evrensel olarak ne ifade eder?
Arketipin gölgesi ve aydınlığı
Yazarlar için: Kurgu yazarken arketipler nasıl hizmet eder?
Arketip bilgisi karakterimi nasıl zenginleştirir?
Alıştırmalar, videolar.

İkinci Hafta
Neden yazılarımızda çocuk, kurban, sabotajcı, fahişe arketiplerini tanımalıyız?
Çocuk Arketipi.
Çocuk arketipini anlamak için sorular ve alıştırmalar.

Üçüncü Hafta
Kurban Arketipi,
Kurban arketipini anlamak için sorular ve alıştırmalar.

Dördüncü Hafta
Sabotajcı Arketipi,
Sabotajcı arketipini anlamak için sorular ve alıştırmalar.

Beşinci Hafta
Fahişe Arketipi,
Fahişe arketipini anlamak için sorular ve alıştırmalar.

Altıncı Hafta
Bütün arketipleri içeren örneklemeli alıştırma ve kapanış.

Başlangıç Tarihi:  14 Ekim 2024 Pazartesi
Buluşma saatleri: Salı akşamları 20.00-22.00
Buluşma yeri: Zoom
Atölye süresi: 6 hafta

Atölye ücreti:  TL

0 0 votes
Article Rating

Atölye Content

Expand All
+343 katılımcı
Hemen Katıl

Atölye Includes

  • 7 Ders
  • 35 Konu
Bildirim al
Bildir
26 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Duygu Özsüphandağ Yayman
Trusted Member
12/05/2022 10:56

Merhaba hocam, yaz aylarında da açılacak mı atölye?

Deleted User
Deleted User
12/06/2021 15:31

Silvia Hocam size ve Sanalyazievi’ne Arketip Atölyesi ile buluşma fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. 1. ve 2. Atölyelerde kendi hızımda ilerleyerek bugüne kadar zihnimde konuşan sesleri ayırdetme fırsatı buldum. Temel arketiplerimin seslerini duymam, onların söylediklerini farkedebilmem kişisel gelişim açısından büyük adım. (Ayrıca, yazarken gerçekçi karakterler oluşturmada çok önemli bir kazanım.) Kişisel gelişim açısından önemli diğer bir adım da “gücüne gelmek” kavramı ile tanışmam oldu. Gücün, sahip olduğum maddiyatla kazanılmadığını biliyordum ama başarı, ünvan, yetenek gibi dıştan gelen manevi kaynaklar üzerine kurulu bir güç anlayışına sahiptim. Gücün insanın kendi içinden, özünden geldiğinin, sadece olmanın yeterli olduğunun farkına varmak inanılmaz rahatlatıcı… Devamını oku »

Nur
Trusted Member
Nur
21/03/2021 16:13

Sevgili Silvia, o ne güzel bir ses ve bize, nasıl güzel bir sesleniş…
gecikmeli de olsa başlıyorum bakalım. haydi ilk hafta açılsın, arayı kapayayım… :))
çok teşekkürler:)

Melek Yazıcı
01/11/2020 21:37

Saat kaçta olacak öğrenebilir miyim.Teşekkürler

Zeynep Parlar
Member
18/07/2020 10:51

Merhaba Arkadaşlar,
Bu sabah arketipler 2. modülü tamamladım. Öncelikle hepinize teşekkür ediyorum. Pek çok konudaki aynaladıklarınız ve fark ettirdikleriniz için.
Hayvan olarak sincap seçmişim. Şaman hayvanlarında sincabı okudum sabah ve gördüm ki beni bana anlatıyor. Nasıl bir güçlü çalışma yaptırmışsın ki canım Silvia bir noktadan başlayıp kendimize doğru yol almışız ya da kendi adıma öyle. Sanıyorum 3 arketipimi keşfettim. Kimi zaman çok aydınlıkta kalmış beni zorlamış kimi zaman yok saymışım yine zorlamış. Yine de çok şükür kendi yolumda akmışım. Dengeyi tüm yaşantımıza getirmek niyetiyle sonsuz şükran

Esin Kalyoncu
Trusted Member
26/05/2020 01:16

Sevgili Silvia Arsebük, BUatölyeyi tamamlamam tam bir yılımı aldı. Çünkü özellikle iki arketip vardı ki bir karakter yaratmayı bir kenara bırakıp öncelikle kendimle çalışmam gerektiğini bana fark ettirdi. Çok zorlandığım günler zamanlar ve anlar oldu. Kendimi anlamamın, ilerlemiş yaşımla kendimle tekrar karşılaşmamın bana hem müthiş gurur veren yanlarını deneyimlerken hem de beni dehşete düşüren yanlarıyla gerçek anlamada boğuşmalar yaşadım. Arketiplerin karanlık/gölge yönlerinin bizi koruyabileceği gerçeğini de kabullenebilmek zamanımı aldı. Aydınlık yönlerin ışığına kapılmanın bizi körleştirebileceğine aymak da ayrı bir uyanış oldu benim için. Sonsuz minnettarım sana. Beni hiç kimse bu denli derin dinlememiş, bu denli incelikle anlamamıştı duygusunu yaşattın bana.… Devamını oku »

bilgi-gamze Bilgi
Member
23/05/2020 02:30

Arketipler Atolyesi cok etkili bir atolye calismasiydi. Silvia Hanim gibi konusunda uzman bir eğitmenden bu eğitimi alma sansina eriştiğim icin cok mutluyum.
Benim icin yeni bir aydınlanma ve farkındalık yasadigim ve öğrenirken calistigim cok iyi hazirlanmis bir eğitimdi.
Eğitimin icerigi cok zengin ve saglam kaynaklara dayaliydi. Anlatımı cok sade ve anlasilabilir bir sekilde hazirlandigi icin cok keyifliydi. Karakterlerin analizi icin kacirilmamasi gereken bir calışma. Kesinlikle tavsiye ederim. Hayatimin her aninda faydalaniyorum.
Emegi gecen ve bize ulaştıran Silvia Hanıma cok tesekkur ederim.

Öykü Tekşen
Noble Member
20/05/2020 18:15

Bu atölyeye katıldığım için kendime teşekkür etmek istiyorum. Bu ciddi bir cesaret adımıydı.
Ve bu atölyenin oluşması için emeği geçen herkese de çok teşekkür etmek istiyorum.
Ve sevgili hocam Silvia…
Öyle güzelsin ki, güzelliğini bize de saçtın. Bu paylaşımcı ruhun için sana teşekkür ediyorum.
Şimdi Arketipler Atölyesi’nin 2. modülünü heyecanla bekliyorum (:

Berrin Arı
Active Member
21/04/2020 14:48

Daha önce Arketip atölyesine katılmıştım ancak sanal arketip atölyesi içimi daha rahat dökmeme sebep oldu daha rahat çalıştım ikinci grup çalışmanın da gerçekleşmesi ne diliyorum kahramanı mı yaratmam da çok faydasını gördüm ilk atölye çalışmasında kendimle ilgili Yorumlarda bulunmuştum canlıydı birebir diye insanların içinde biraz zor olmuştu Sanal atölyede yazmayı düşündüğüm kitaptaki kahramanı mı daha güzel canlandırdım arketip atölyenin çok faydasını gördüm teşekkürler Silvia

Nur Burcu Erden
Active Member
20/04/2020 13:31

Benim icin ilginç bir farkındalık yaşadım sizede olurmu bilmiyorum karsiniza sürekli arketipler çikmaya başladı freud dizisi ilginc arketiplerle doluydu bu kavramı burda görmeseydim belki filimide çok ta anlamlandiramiycaktim . Silviya hanım hiç sanal bir dünyada gibi hissetmedim tamamıyla etkileşim halinde duyarli önemsiyen yapınızla beni inanılmaz etkilediniz . Her şey için çok teşekkürler . ❤

✎Bize ulaşabilirsiniz