Toplum ve Siyaset

· 13/10/2021

Kendine dön diyen öğretilerin belki en revaçta olduğu zamanlardayız. Toplum ve siyaset üzerine düşünmek, içinde bulunduğumuz dönem ve koordinatlar itibariyle zaman zaman yorucu. Anlamak yerine bazı şeyleri kutulara kaldırıp yolumuza devam etmek daha kolay gelebiliyor. Etrafımızda olanları görmek bile bazen omzumuzda yeni bir ağırlık hissine evriliyor. 

Peki, başka türlüsü mümkün mü? Yani, bireyi, kendimizi, kahramanlarımızı, yaşadıkları toplumdan, siyasetten, ekonomik düzenden ayrı düşünürsek neleri es geçeriz? Hatta, bunlar olmadan tam bir anlayışa varılabilir mi?  

Bireyler toplum içine doğar. Toplumu bireyler mi yaratır? İçerisinde bulunduğumuz toplum, başka toplum düzenlerinden nasıl farklı? İnsanlar, toplumlar nasıl değişiyor? Doğal kabul ettiğimiz şeylerde toplumsal inşanın rolü nedir? Toplum düzenine neden uyarız?

Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek romanındaki Atticus Finch karakterine göre, bir insanı gerçekten anlamanın tek yolu, olanlara onun bakış açısından bakmak, onun derisine girip öyle gezmektir. Bir başka insanın bakış açısından görebilmek için de, yer aldığı toplumu, zamanı, ortamı anlamak gerekir.

C. Wright Mills, bu romandan bir yıl önce basılan kitabında, bireyin kendi deneyimini ancak dönemine yerleştirerek anlayabileceğini ve kaderini değerlendirebileceğini söyler. İnsan hayatta karşısına çıkan fırsatları ancak tüm bireylerin içinde bulunduğu koşulların farkına vararak bilebilir. Yaşamıyla, toplumun şekillenmesine ve tarihin akışına katkı yapar.

Edebiyatın insanları, toplumları, dönemleri anlamakta olduğu kadar, toplumun gelişimindeki rolü de önemli. Kimi görüşlere göre, medeniyetleri şekillendirir, siyasi sistemlerin değişmesine etki eder, adaletsizlikleri göz önüne serer edebi metinler. Her şeyden çok insan deneyimini anlatan romanlar, öyküler, tarihin üretimine katkı, belki de yön verir. Toplumsal hafızanın üretiminde hatrı sayılır bir yer tutar.

Toplumun birey üzerindeki etkisini anlama ihtiyacıyla sosyolojinin doğumunun yuvarlak hesapla iki yüzyıl kadar sonrasındayız. En kendimize ait görünen eylemlerimiz bile içerisinde bulunduğumuz koşullardan bağımsızlaşabilir mi sorusu hala güncel. 

Toplum ve siyaset üzerine temel konulardan bir kısmına odaklanacağımız dört haftalık bir programımız var. Bu programda, sosyolojinin ortaya çıkmasından yola çıkıp toplumsal tahayyül, toplumsal inşa kavramlarına bakacağız. Farklı bakış açılarıyla toplum birey ilişkisini araştıran temel yaklaşımları inceledikten sonra geçmişten bugüne toplumların nasıl dönüştüğüne göz atacağız. Modernleşmenin, sanayileşmenin etkilerini gözden geçirip Marx, Durkheim ve Weber’in bu dönüşümleri nasıl anlamlandırdığı üzerinde duracağız. 

Bu bilgiler temelde, dünyaya farklı açılardan bakmayı ve bilinçli bir farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Kendimizi ve etrafımızda olan bitenleri anlamayı kolaylaştırırken yazılarımıza farklı katmanlar yansıtmak için değerli bir katkı sunuyor. 

Atölyemiz 5 seminerden oluşmaktadır. 5. hafta sonrasında bir zoom toplantısı yapılacaktır.

Atölyemiz 1 Mart 2022 tarihinde başlayacaktır.

Bir sonraki açılış tarihinden önce haberdar olmak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Önerilen Romanlar: 

Büyük Umutlar, Charles Dickens (1861).
Zaman Makinesi, H. G. Wells (1895).

Dizi: Downton Abbey, Julian Fellowes (2010-2015). 

Film: The Kid, Charlie Chaplin (1921). Modern Times, Charlie Chaplin (1936).


Dr. Meltem Ersoy

Siyaset bilimi alanında bir akademisyen olan Meltem, doktorasını George Mason Üniversitesi’nde tamamladı. Sabancı Üniversitesi’nden uyuşmazlık analizi ve çözümü alanında master derecesini aldı. Koç Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü ve Kadıköy Anadolu Lisesi mezunu. Sabancı Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Okan Üniversitesi, University for Peace ve Boğaziçi Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler, sosyoloji, çatışma çözümleri alanlarında dersler verdi. Müzakere, arabuluculuk, iletişim konularında danışmanlık ve eğitmenlik yapıyor. Kültür sanat röportajları ve yazıları Artfulliving, Art Unlimited, Sivil Sayfalar platformlarında yayınlandı. Sanal Yazı Evi’nde video röportajlarına devam ediyor. Kültür sanat ilhamını canlı tutmaya önem veriyor, tiyatro, edebiyat, sanat, diziler üzerine odaklandığı citylifeinspirations instagram hesabında içeriklerini ve alandaki haberleri, güncel etkinlikleri paylaşıyor. Bir roman yazma gayreti içinde bulunuyor, her daim hikayeler peşinde geziyor. Yeni şehirler gezmeyi, güzellikler keşfetmeyi seviyor.

+11 katılımcı
Henüz Başlamadın
750TL (Yazarlar Kulübü Üyelerine 600 TL)

Atölye İçeriği

  • 5 Ders

1
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
1 Yorum sayısı
0 Yorumlara gelen cevaplar
1 Takip edenler
 
En beğenilen yorum
En ateşli yorum
1 Yorum yapanlar
nur hayat buran Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
nur hayat buran
Üye
Noble Member

Çok faydalanacağımı düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler Meltemcim… Sevgiler,