Ders 1, Konu 2
In Progress

Alıştırma

24/11/2020
Ders Tamamlandı
0% Tamamlandı

Siz yazı sürecinizin hangi aşamasındasınız bugün:

Kış: (SU) Durdum. Yazamıyorum. İçime döndüm bu aralar. Kitap okuyorum. Dinleniyorum. Yazdığım bir şeyler var ama onlara bakamıyorum bu aralar. Daha çok film izliyor, kitap okuyorum. Başka hobilerimle ilgileniyorum. Yazdıklarım, yarattığım karakterlerim sık sık aklıma geliyor, bulaşık yıkarken, yürüyüş yaparken. Bazılarını daha iyi anlıyorum artık. Hatta hikayenin gidebileceği başka bir yol daha gördüm.

İlkbahar: (AĞAÇ) Heyecanlıyım. İçimde o kadar çok proje ve fikir var ki, hepsiyle ne yapacağımı bilemiyorum. Sanki sürekli yeni fikirler gelir aklıma. Bir kitabı okumaya başlıyorum başka bir kitap takılıyor gözüme. Her şeyden tetikleniyorum. Sürekli kitap, öykü, yazı fikirleri geliyor aklıma. Kenara koyduğum o hikayeyle ilgili bir sürü fikrim var şimdi. Hangisini seçmeliyim aşamasındayım.

İlkyaz: (ATEŞ) Yazıyorum. Sürekli yazıyorum. Ne olduğu önemli değil, içimden akıyor sanki yazılar. Bazen öyle cümleler kuruyorum ki ben bile inanamıyorum. Sanki bir hikaye de şekilleniyor bu aralar. Bütün bu parça parça yazdıklarım aslında bir hikaye anlatmaya başladı sanki ama henüz onun ne olduğunu bulamadım. Sadece yazmak istiyorum. Kenara koyduğum hikaye akıyor şimdi benden.

Sonyaz: (TOPRAK) Durdum. Yazmıyorum pek bu aralar ama eski yazdıklarımı okuyorum. Onlara bakıyorum, ne demişim diye. Bir kaç defa okuyunca yazdıklarımı sanki genelde 3 ya da 4 ana hikaye anlatmışım gibi geliyor. Yazıları bu başlıklar altında dosyalara ayırdım.

Sonbahar: (METAL) Atıyorum. Ne yazmak istediğime karar verdim. Ona ait, o hikayeyi besleyecek yazıları bir araya getiriyorum. Diğer yazıları başka bir yere koydum. Yazdıklarımın içinden de bu yazmak istediğim şeye uygun cümle, paragraf, sayfa ayıklıyorum. Bazıları hiç bir yere uymadı, onları atmak istiyorum. Biraz heyecanım azaldı. Burada bir hikaye görüyorum ama şimdi cılız bir şeye dönüştü. Sanki hikayenin temel taşları var ama daha doldurulması gerekiyor.

Yukarıdakilerin hepsi sizin sürecinizi yansıtmayabilir, ama genel olarak hangi mevsim sizin şu andaki durumunuzu anlatıyorsa onu seçin aşağıdaki alıştırmayı yapın:

1. Seçtiğiniz mevsimi anlatın. O mevsim sizin hayatınızda nasıl yaşanır onu anlatın. Bittiğinde yazınız, o yazdıklarınızın yazma sürecinizde şu anda bulunduğunuz anı anlattığını düşünerek bir daha okuyun.
  2. Seçtiğiniz mevsimin elementini yazın bu sefer. O elementin sizin için çağırıştırdığı her şeyi anlatın. Bu da yazı sürecinizi sembolik olarak anlatıyordur. Ne görüyorsunuz?  Sürecinizin bu aşaması hakkında ne anladınız?
  3. Bu çalışmaların sonunda fark ettiklerinizi de dikkate alarak kendinize bu dönemi geçirmek için 3 hedef, rutin belirleyin. Bu dönemin doyuma vardığını nasıl anlayacağınızı yazın.

53
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
44 Yorum sayısı
9 Yorumlara gelen cevaplar
45 Takip edenler

En beğenilen yorum
En ateşli yorum
46 Yorum yapanlar
D. Gokce KarabulutYaprak KaramanBiricik İskender MaltepeElif Ünal ArslanAhu Orbay Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
D. Gokce Karabulut
Üye
Member

İlkbaharla ilk yaz arası bir mevsimdeyim. Bir tohum ektim ve onu büyütmeye başladım. O tohum çoktan toprağı çatlatıp çıktı, biliyorum. Çünkü çok heyecanlıyım, içim içime sığmıyor. Biraz ağaç biraz ateşim. Ağaç benim için köklenmek demek. Köklerimden beslenmek demek. Köklerimden beslenebilmek için çocukluğuma gidiyorum ve işte o an duyguların da verdiği coşkuyla içimden bir ses yaz diyor. İşte tam burada ateşe geçiyorum. İçimde bir sıcaklık hissediyorum. Alevlerin içinde kaybolmaya izin veriyorum. Düşünmüyorum. Düşünmeden harlı bir ateş misali akıp gidiyorum. Parça parça yazdıklarım henüz bana ne anlatıyor bilmiyorum. İşte tam da bu yüzden kendimi ara mevsimde hissediyorum ve son yaza geçme arifesinde… Devamını oku »

Yaprak Karaman
Üye
Active Member

ilkyazla ilkbahar arasındayım sanki. önce fikirler, karakterler akıyor aklımdan sonra kağıda gidiyor elim, bazen klavyenin tuşlarına dokunuyorum. ilkyazla öğrendim ki disiplin beni daha çok motive ediyor ah o içimdeki kurallara uymalısın diye büyüyen lojman çocuğu. bu yaşımda da geldi buldu beni. gerçi bu sefer mantıksız bir şey demiyor. kalk diyor en basitinden bir alı dakika ayır kendine sonra da bak bakalım için nasıl dışına çıkıyor o kalem kağıda değince sen nasıl da ferahlıyor ve tekrar tekrar içine yeni duyguları dolduruyorsun.
ilkyazım ilkbaharım çok sevdim ben sizi.

Biricik İskender Maltepe
Üye
Member

İlkbahardaydım ve birden tıkanıp Kışa döndüm. Geçen ayın heyecanıyla bir sürü fikir oluştu, maymun iştahlı değilimdir aslında bir görevi bitirmeden diğerine başlayamam. Ama sanırım Kitap yazma ayının son günlerinde ani bir giriş yapıp günlük hedefleri tutturunca Eylül ayı bir rahatlama gibi geldi. Bu videoyu izlemeden önce için huzursuzdu ama şimdi neden fikirlerimin olgunlaşamadığını biliyorum. Çünkü henüz hazır değiller, hayatın akışına bırakmışken kendimi Boğazın suları gibi akıntı dersine döndü ve su soğudu, üşüdüm biraz dinlenip ısınmam lazım. Alıştırmalarımı yapıp taslağıma kaynak oluşturacak fikirlerim için kafamın içindekileri nadasa bırakmam gerekiyor. Şı an bir kafedeyim ve kendimi darlamak yerine içtiğim kAhvenin tadına varmaya… Devamını oku »

Elif Ünal Arslan
Üye
Active Member

Kıştayım. Kitap yazma ayının son haftadından beri yani yaklaşık bir aydır neredeyse hiç yazmadım. “Ağustos boyunca her gün uzun uzun yazmaktan yoruldum da ondan mı acaba?” diye düşünürken -ve yazıevinin paketleri arasında dolaşırken – bu video ce alıştırmaya denk geldim. İzlediğim video sayesinde de yazamama halimle barıştım. Yazmanın bir döngü olduğunu anlayınca, yazdıklarımın demlenmesi için zamana ihtiyacım olduğuna ikna oldum. Kendimi suçlamayı bıraktım. Ezcümle, iyi geldi bana bu kış mevsimi. Şimdilik karşılaştırmalı okumalar yapıyorum. Mevsim değişene, havalar ısınıncaya, ben kendimi yeniden yazmaya hazır hissedene kadar. Sevgiler

1 3 4 5