Ders 1, Konu 2
In Progress

Alıştırma

02/08/2021
Ders Tamamlandı
0% Tamamlandı

Siz yazı sürecinizin hangi aşamasındasınız bugün:

Kış: (SU) Durdum. Yazamıyorum. İçime döndüm bu aralar. Kitap okuyorum. Dinleniyorum. Yazdığım bir şeyler var ama onlara bakamıyorum bu aralar. Daha çok film izliyor, kitap okuyorum. Başka hobilerimle ilgileniyorum. Yazdıklarım, yarattığım karakterlerim sık sık aklıma geliyor, bulaşık yıkarken, yürüyüş yaparken. Bazılarını daha iyi anlıyorum artık. Hatta hikayenin gidebileceği başka bir yol daha gördüm.

İlkbahar: (AĞAÇ) Heyecanlıyım. İçimde o kadar çok proje ve fikir var ki, hepsiyle ne yapacağımı bilemiyorum. Sanki sürekli yeni fikirler gelir aklıma. Bir kitabı okumaya başlıyorum başka bir kitap takılıyor gözüme. Her şeyden tetikleniyorum. Sürekli kitap, öykü, yazı fikirleri geliyor aklıma. Kenara koyduğum o hikayeyle ilgili bir sürü fikrim var şimdi. Hangisini seçmeliyim aşamasındayım.

İlkyaz: (ATEŞ) Yazıyorum. Sürekli yazıyorum. Ne olduğu önemli değil, içimden akıyor sanki yazılar. Bazen öyle cümleler kuruyorum ki ben bile inanamıyorum. Sanki bir hikaye de şekilleniyor bu aralar. Bütün bu parça parça yazdıklarım aslında bir hikaye anlatmaya başladı sanki ama henüz onun ne olduğunu bulamadım. Sadece yazmak istiyorum. Kenara koyduğum hikaye akıyor şimdi benden.

Sonyaz: (TOPRAK) Durdum. Yazmıyorum pek bu aralar ama eski yazdıklarımı okuyorum. Onlara bakıyorum, ne demişim diye. Bir kaç defa okuyunca yazdıklarımı sanki genelde 3 ya da 4 ana hikaye anlatmışım gibi geliyor. Yazıları bu başlıklar altında dosyalara ayırdım.

Sonbahar: (METAL) Atıyorum. Ne yazmak istediğime karar verdim. Ona ait, o hikayeyi besleyecek yazıları bir araya getiriyorum. Diğer yazıları başka bir yere koydum. Yazdıklarımın içinden de bu yazmak istediğim şeye uygun cümle, paragraf, sayfa ayıklıyorum. Bazıları hiç bir yere uymadı, onları atmak istiyorum. Biraz heyecanım azaldı. Burada bir hikaye görüyorum ama şimdi cılız bir şeye dönüştü. Sanki hikayenin temel taşları var ama daha doldurulması gerekiyor.

Yukarıdakilerin hepsi sizin sürecinizi yansıtmayabilir, ama genel olarak hangi mevsim sizin şu andaki durumunuzu anlatıyorsa onu seçin aşağıdaki alıştırmayı yapın:

  1. Seçtiğiniz mevsimi anlatın. O mevsim sizin hayatınızda nasıl yaşanır onu anlatın. Bittiğinde yazınız, o yazdıklarınızın yazma sürecinizde şu anda bulunduğunuz anı anlattığını düşünerek bir daha okuyun.
  2. Seçtiğiniz mevsimin elementini yazın bu sefer. O elementin sizin için çağırıştırdığı her şeyi anlatın. Bu da yazı sürecinizi sembolik olarak anlatıyordur. Ne görüyorsunuz?  Sürecinizin bu aşaması hakkında ne anladınız?
  3. Bu çalışmaların sonunda fark ettiklerinizi de dikkate alarak kendinize bu dönemi geçirmek için 3 hedef, rutin belirleyin. Bu dönemin doyuma vardığını nasıl anlayacağınızı yazın.

68
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
56 Yorum sayısı
12 Yorumlara gelen cevaplar
55 Takip edenler
 
En beğenilen yorum
En ateşli yorum
56 Yorum yapanlar
Yeşim CimcozCeyda YücekalIşıl İstanbulluoğluLEYLA KARAGÜLPınar Palamutlu Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
Ceyda Yücekal
Üye
Member

İlkbahar’dan İlkyaz’a yeni geçtim. Yazmak için hep geç kaldığımı düşünürken; masamı, kütüphanemi ve bilgisayarımı gereksiz nesnelerden temizledim. Gerekli olanlara yer açtım. 6 Dakikalar benim için hem daha kolay hem de daha keyifli akıyor. Ağustos’a hazırlanıyorum. Günlük ev-çalışma ve tatil rutinimi yeniledim. Bazen; her zaman değil ama bazen bir tık daha geriden gelebileceğimi ve bunun sakıncalı olmadığını kabul ettim.

Hava hakikaten ateş gibi yakıyor, gündüz vakti verimli çalışmak zor, sadece geceler bazen serin. Dolayısıyla gece yazma rutini daha iyi oturdu, her gün bazen hızlı bazen yavaş ama muhakkak yazıyorum. Akışta kalmak şimdilik en önemlisi; yazın keyfini çıkarmak istiyorum.

Işıl İstanbulluoğlu
Üye
Member

Kış ile bahar arasında bir yerde sıkışmış gibiyim. İlk kitabım yayınlandıktan sonra daha iyi olmalıyım, daha derin yazmalıyım diyerekten çokça yüklendim kendime. Üzerinde çalışabileceğim birden fazla öykü taslağı var. Ve yine onlarca fikir, duygusal patlamalar. Üzerimde bir atalet var iken yeniden başlama enerjisi buldum sizinle. O zaman yazalım…. Merhaba herkese…

LEYLA KARAGÜL
Üye
Member

2. Seçtiğim mevsimin elementi su. Su her şeyden önce arılığı, duruluğu, akışkanlığı anlatıyor bana. Bir arınma, durulaşma ve yeniden şekillenme döneminde olduğum doğru. Ama yazımın böyle bir gidişatı yok ne yazık ki! Çünkü ortada yazı yok. Tek yazdığım kendi sonbaharıma hazırlık için üzerimden atmam gereken gömleklerin şeceresini tutmak.

3. Bu dönemde çocuklara değin yazdıklarımı atölyedeki bireylerle değerlendirmeye tabi tutmayı amaçlıyorum. Bu süreç beni yeniden heveslendirebilirse ne ala… O takdirde bir yazma rutini oluşturmak zor olmayacaktır.

LEYLA KARAGÜL
Üye
Member

Kış mevsimindeyim. Neredeyse 10 yıldır süren upuzun bir kış. Yazdıklarımı vaktiyle bir kaç yayınevine göndermiştim. Kabul görmedi. Hevesim kaçtı. Zaten sadece yazmama gelmedi kış. Kış her yanımı sarmıştı kentte. Kaçtım köyüme, ailemin yaşadığı yere sığındım. Meğerse asıl kış oradaymış. Kentte tanımadığım fırtınalar beni üşütürken, doğduğum topraklarda aşina olduğum rüzgarlar beni yerlere serdi. Üstüm başım kış şimdi. Ben soğuk ve ıslak bir mevsimde yaşarken sırtımdaki gereksiz çulu atmaya ihtiyacım var. Burada sükünet hayal etmiş, yazı elimden tutar demiştim, olmadı. Kendimi biraz itelemek, son bir kez daha denemek, yine olmazsa yazıya veda edip kendime yeni uğraşlar edinmek istiyorum. Bunun için buradayım. Herkese… Devamını oku »

Pınar Palamutlu
Üye
Member

İlk çalışma bile o kadar iyi geldi ki! İlkbahar, inanılmaz bir mevsimdir. İnsanın içine mutluluk tohumları serpiştirir. En karamsar anında dahi bir çiçek kokusu, bir kuş cıvıltısı gülümsemene neden olur, istemesen de gülersin… Ve her şey yeniden canlanır, bir geçtiğin yoldan bir daha geçtiğinde inanamazsın. Her yer gün geçtikçe yeşillenir, ağaçlar yeşil, pembe, beyaz rengârenk boyanır, hiç görmediğin hayvanları fark edersin bir anda… Karıncaların telaşlı koşuşturmaları dahi yaşam enerjisi verir insana. Hazırlık yapma ihtiyacı hissedersin, yeni bir şeyler yaratma, yeni bir işe girme, görmediğin yerleri görme, yeni kitaba başlama… İçindeki duyguları bastıramadığın bir dönemdir ilkbahar, istemeden dürtülerinle hareket ediverirsin. Sonrasında… Devamını oku »

Nurcan Bozyiğit Bozyiğit
Üye
Member

Bu alıştırma ile ilk defa neden yazı yazma hevesimin, ihtiyacımın olduğunu farkettim. Ne kadar düşünürsem düşüneyim, ulaşamadığım cevabımı bulabildim. En büyük hazzımı görebilmek muazzam bir duygu. Ve ben her an değişiyor, gelişiyor ve yenileniyorken yazılarımı, kelimelerimi, kalemimi bana hitap etmeyen, beni ifade etmeyen hikayelerde kaldığımı farkederek tıkanma sürecimi keşfettim. Kaçındığım kelimelerin bütünü aslında yazı yazmaya teşvik eden duygularımın bütünü olduğunu gördüm. Teşekkür ederim.

1 4 5 6