Ders 1, Konu 2
Devam ediyorsun

Alıştırma

20/09/2021
Ders Tamamlandı
0% Tamamlandı

Siz yazı sürecinizin hangi aşamasındasınız bugün:

Kış: (SU) Durdum. Yazamıyorum. İçime döndüm bu aralar. Kitap okuyorum. Dinleniyorum. Yazdığım bir şeyler var ama onlara bakamıyorum bu aralar. Daha çok film izliyor, kitap okuyorum. Başka hobilerimle ilgileniyorum. Yazdıklarım, yarattığım karakterlerim sık sık aklıma geliyor, bulaşık yıkarken, yürüyüş yaparken. Bazılarını daha iyi anlıyorum artık. Hatta hikayenin gidebileceği başka bir yol daha gördüm.

İlkbahar: (AĞAÇ) Heyecanlıyım. İçimde o kadar çok proje ve fikir var ki, hepsiyle ne yapacağımı bilemiyorum. Sanki sürekli yeni fikirler gelir aklıma. Bir kitabı okumaya başlıyorum başka bir kitap takılıyor gözüme. Her şeyden tetikleniyorum. Sürekli kitap, öykü, yazı fikirleri geliyor aklıma. Kenara koyduğum o hikayeyle ilgili bir sürü fikrim var şimdi. Hangisini seçmeliyim aşamasındayım.

İlkyaz: (ATEŞ) Yazıyorum. Sürekli yazıyorum. Ne olduğu önemli değil, içimden akıyor sanki yazılar. Bazen öyle cümleler kuruyorum ki ben bile inanamıyorum. Sanki bir hikaye de şekilleniyor bu aralar. Bütün bu parça parça yazdıklarım aslında bir hikaye anlatmaya başladı sanki ama henüz onun ne olduğunu bulamadım. Sadece yazmak istiyorum. Kenara koyduğum hikaye akıyor şimdi benden.

Sonyaz: (TOPRAK) Durdum. Yazmıyorum pek bu aralar ama eski yazdıklarımı okuyorum. Onlara bakıyorum, ne demişim diye. Bir kaç defa okuyunca yazdıklarımı sanki genelde 3 ya da 4 ana hikaye anlatmışım gibi geliyor. Yazıları bu başlıklar altında dosyalara ayırdım.

Sonbahar: (METAL) Atıyorum. Ne yazmak istediğime karar verdim. Ona ait, o hikayeyi besleyecek yazıları bir araya getiriyorum. Diğer yazıları başka bir yere koydum. Yazdıklarımın içinden de bu yazmak istediğim şeye uygun cümle, paragraf, sayfa ayıklıyorum. Bazıları hiç bir yere uymadı, onları atmak istiyorum. Biraz heyecanım azaldı. Burada bir hikaye görüyorum ama şimdi cılız bir şeye dönüştü. Sanki hikayenin temel taşları var ama daha doldurulması gerekiyor.

Yukarıdakilerin hepsi sizin sürecinizi yansıtmayabilir, ama genel olarak hangi mevsim sizin şu andaki durumunuzu anlatıyorsa onu seçin aşağıdaki alıştırmayı yapın:

  1. Seçtiğiniz mevsimi anlatın. O mevsim sizin hayatınızda nasıl yaşanır onu anlatın. Bittiğinde yazınız, o yazdıklarınızın yazma sürecinizde şu anda bulunduğunuz anı anlattığını düşünerek bir daha okuyun.
  2. Seçtiğiniz mevsimin elementini yazın bu sefer. O elementin sizin için çağırıştırdığı her şeyi anlatın. Bu da yazı sürecinizi sembolik olarak anlatıyordur. Ne görüyorsunuz?  Sürecinizin bu aşaması hakkında ne anladınız?
  3. Bu çalışmaların sonunda fark ettiklerinizi de dikkate alarak kendinize bu dönemi geçirmek için 3 hedef, rutin belirleyin. Bu dönemin doyuma vardığını nasıl anlayacağınızı yazın.

68
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
56 Yorum sayısı
12 Yorumlara gelen cevaplar
55 Takip edenler
 
En beğenilen yorum
En ateşli yorum
56 Yorum yapanlar
Yeşim CimcozCeyda YücekalIşıl İstanbulluoğluLEYLA KARAGÜLPınar Palamutlu Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
Burcu Taşkın
Üye

Ne harika bir anlatım bu süreçleri çok zor koşullarda geçirdim hemde yazmak için gerekli ortamım dingin bir zihnim yokken başladım yazmaya.İçimde yıllardır biriken acıları kimseye anlatamadıklarımı ,çok okudum ,biriktirdim ve artık taşma noktasında bunların bir esere dönüşmesine karar verdim ve 1yıl içerisinde yazdım yaýınevine dosya gönderdim ,cevap olumlu olunca kitaplaştırma süreci başladı ve düzeltmeler hayalkırıklıkları ,pes etmeler ve sonunda 1ay önce ilk kitabımın piyasa ya merhaba demesi …Ama hala zihnim ,kalbim dolu yazmalıyım ,üretmeliyim ama tıkanıklık başladı nasıl tekrar açılacak merak içindeyim…

Meral Saylar
Üye
Famed Member

Toprak. Durdum. Yazdıklarıma göz atma, onları dosyalara ayırarak başlıklar bulma zamanı. En çok çocukluk, annem, babam, geçmişten gelen karakterler var. Çocukluğun o naif kırılganlığı, yalnızlığı, sessizliği, görünmezliği var… Bir cadı gibi bağırıyor içimde… Çıkart beni dışarı diye…
Sonyaz hep hüzünlüdür bende. Anın tadını çıkartamam. Hep kışı, okulu, yazlıktan ve sevgiliden ayrılışı çağrıştırır. Sancılıdır. Güzel ve güneşli yaz günleri bitmek üzeredir, ağustos rüzgarları başlamıştır. Ağustosun yarısı yaz yarısı kış der cadı karılar…
Hedef: Yazılarını toparla, başlıklara ayır, ana konuları belirle, en çok ne yazmışsın??? Tüm bunları nasıl toparlayacaksın? Bir hikaye kitabı mı? Bir anı kitabı mı? Ne çıkacak ortaya???

Duygu TURAN
Üye
Member

Yarım kalan hikayelerim var elimde ve ben hepsini tamamlamak istiyorum. Bunları yaparken de aklıma yeni ve farklı fikirler geliyor. Hangisini not alsam hangisinden başlasam karar veremiyorum. Bazılarını yazamadığım için unutuyorum bile. Bu sebeplerden dolayı ben ilkbaharla ilk yaz arasında savrulup duruyorum. Kâğıdı kalemi elime aldığımda kelimeler kendiliğinden yerleşiyor satırlara. Bana düşen tek görev onları birleştirmek oluyor. Öyle hızlı yerlerine gidiyorlar ki hızlarına yetişemiyorum bazen. Geri dönüp okuyamıyorum bile yazdıklarımı. Hepsi o kadar mantıklı ve düzenli diziliyorlar ki adeta bana ‘ne gerek var okumana, yaz işte’ diyor kelimeler. Bazen öyle hızlı yazıyorum ki yalnızca cümlenin sonuna nokta koyabiliyorum. Virgül, bağlaç hak… Devamını oku »

ayselertan
Üye

Sonyaz ile sonbahar arasında bir yerdeyim. Araftayım. Bol bol okuyorum. İçimde kaynayıp taşmaya hazır cümleler… Anlatsam derin bir nefes alacağım. Tıkanıp kalmış boğazımda, çıkar yol arıyor. Ama daha değil. Hasat zamanı, olgunlaşmayı bekliyor gibi. Dönüp dönüp yazdıklarımı okuyorum ben de. Yenice yazmışım gibi içleniyor, yaşamışçasına hissediyorum. Kimisini buruşturup çöpe atmak geliyor içimden. Basit olmuş diyorum, bir değeri yok. Ama yazı işte, evlat gibi. Sana ait, emek gizli. Öyle kolay kolay vazgeçilmiyor ki. ” Atmazsan fazlalıklardan çöplüğe dönmez mi ortalık?” diye fısıldıyor bir ses kulağıma. Ben de atmak yerine arındırmayı yeğliyorum. Alıp sevdiğim yerlerini biriktiriyorum kumbarada. Bozuk olanları ellerim titremeden atıveriyorum… Devamını oku »

nur hayat buran
Üye
Noble Member

1. İlkbaharla ilkyaz arası bir yerlerdeyim. Her yer yeşilleniyor, çiçekleniyor. Hangi çiçeğe bakacağımı, hangisiyle ilgileneceğimi şaşırıyorum. Öyle güzel kokuyor ki etraf başımı ne yana çevireceğimi bilemiyorum bu sebeple. Bunca kararsızlığa rağmen olduğum yer öyle güzel ki. Rengarenk, cıvıl cıvıl… Kuşların ötüşü birden başımı gökyüzüne çevirmeme neden olurken kimi zaman da etrafın güzelliği beni içime doğru yolculuklara da çıkarıyor. Her şeyin yeni yeni filizlendiği yerlerden geçiyorum, yol çok güzel, yolculuk da. Hiç bitmesin isteyerek ilerliyorum. 2. Yeryüzündeki bütün ağaçların birbirleri ile iletişimi varmış diye bir bilgiye rastlamıştım internette. Böyle köklerinden birbirlerine bağlılarmış. Hani şu avatar filminde de kutsal ağaçtan birbirine bağlanıyorlardı… Devamını oku »

Merve Midilli
Üye
Member

1.İlkbahar – İlkyaz ve Sonyaz arasında gidip geliyorum. Zihnim benden önde koşuyor, kelimeler kağıda akıyor. Sonra bir bakmışım günün koşturmasından ne bir kapak kalkmış, ne kalem elime varmış. Oturuyorum, bir yanım akıyor-yazıyorda yazıyor aklına geleni. Sonra bir çay molasına düşüyorum, diğer defterler – notlar – parçalar geçiyor önümden. Sonra bir bakmışım kayboluyorum üç mevsim arası. Nereye gitmeli ne yapmalı bilmiyorum. 2.Harıl harıl yanıyorum. Zihnim alev misali, kıvrılıyor-ısıtıyor-içindekileri dönüştürüyor-akıyor atıyor. Bazen bir ağaç parçası ateş alıyor, harlıyor. Sonra serpişiyor küller toprağa, bakıyorum minik bir filiz çıkıyor. Tek sıkıntı aklım soruyor, doğru toprakta mı bu bebek, doğru zamanda mı? Ya da bir… Devamını oku »

D. Gokce Karabulut
Üye
Active Member

İlkbaharla ilk yaz arası bir mevsimdeyim. Bir tohum ektim ve onu büyütmeye başladım. O tohum çoktan toprağı çatlatıp çıktı, biliyorum. Çünkü çok heyecanlıyım, içim içime sığmıyor. Biraz ağaç biraz ateşim. Ağaç benim için köklenmek demek. Köklerimden beslenmek demek. Köklerimden beslenebilmek için çocukluğuma gidiyorum ve işte o an duyguların da verdiği coşkuyla içimden bir ses yaz diyor. İşte tam burada ateşe geçiyorum. İçimde bir sıcaklık hissediyorum. Alevlerin içinde kaybolmaya izin veriyorum. Düşünmüyorum. Düşünmeden harlı bir ateş misali akıp gidiyorum. Parça parça yazdıklarım henüz bana ne anlatıyor bilmiyorum. İşte tam da bu yüzden kendimi ara mevsimde hissediyorum ve son yaza geçme arifesinde… Devamını oku »

Yaprak Karaman
Üye
Trusted Member

ilkyazla ilkbahar arasındayım sanki. önce fikirler, karakterler akıyor aklımdan sonra kağıda gidiyor elim, bazen klavyenin tuşlarına dokunuyorum. ilkyazla öğrendim ki disiplin beni daha çok motive ediyor ah o içimdeki kurallara uymalısın diye büyüyen lojman çocuğu. bu yaşımda da geldi buldu beni. gerçi bu sefer mantıksız bir şey demiyor. kalk diyor en basitinden bir alı dakika ayır kendine sonra da bak bakalım için nasıl dışına çıkıyor o kalem kağıda değince sen nasıl da ferahlıyor ve tekrar tekrar içine yeni duyguları dolduruyorsun.
ilkyazım ilkbaharım çok sevdim ben sizi.

Biricik İskender Maltepe
Üye
Active Member

İlkbahardaydım ve birden tıkanıp Kışa döndüm. Geçen ayın heyecanıyla bir sürü fikir oluştu, maymun iştahlı değilimdir aslında bir görevi bitirmeden diğerine başlayamam. Ama sanırım Kitap yazma ayının son günlerinde ani bir giriş yapıp günlük hedefleri tutturunca Eylül ayı bir rahatlama gibi geldi. Bu videoyu izlemeden önce için huzursuzdu ama şimdi neden fikirlerimin olgunlaşamadığını biliyorum. Çünkü henüz hazır değiller, hayatın akışına bırakmışken kendimi Boğazın suları gibi akıntı dersine döndü ve su soğudu, üşüdüm biraz dinlenip ısınmam lazım. Alıştırmalarımı yapıp taslağıma kaynak oluşturacak fikirlerim için kafamın içindekileri nadasa bırakmam gerekiyor. Şı an bir kafedeyim ve kendimi darlamak yerine içtiğim kAhvenin tadına varmaya… Devamını oku »

Elif Ünal Arslan
Üye
Active Member

Kıştayım. Kitap yazma ayının son haftadından beri yani yaklaşık bir aydır neredeyse hiç yazmadım. “Ağustos boyunca her gün uzun uzun yazmaktan yoruldum da ondan mı acaba?” diye düşünürken -ve yazıevinin paketleri arasında dolaşırken – bu video ce alıştırmaya denk geldim. İzlediğim video sayesinde de yazamama halimle barıştım. Yazmanın bir döngü olduğunu anlayınca, yazdıklarımın demlenmesi için zamana ihtiyacım olduğuna ikna oldum. Kendimi suçlamayı bıraktım. Ezcümle, iyi geldi bana bu kış mevsimi. Şimdilik karşılaştırmalı okumalar yapıyorum. Mevsim değişene, havalar ısınıncaya, ben kendimi yeniden yazmaya hazır hissedene kadar. Sevgiler