Ders 2, Konu 2
Devam ediyorsun

Alıştırma

20/09/2021
Ders Tamamlandı
0% Tamamlandı

Bugün birkaç alıştırma önerdim size. Hepsini şu anda yapmanız gerekmiyor. Aşağıdaki çalışmalardan herhangi birini ya da birkaçını, belki hepsini deneyebilirsiniz:

1. Evinizi dolaşın. Elinizde ufak bir not kâğıdı ve kalem olsun, telefonunuza sesli ya da yazılı olarak da kaydedebilirsiniz. Bir başkasının evinde dolanır gibi dolanın. Gördüklerinizi yazın. Daha önce dikkat etmediğiniz ama şimdi fark ettiklerinizi not edin. Şimdi oturup o notlarınızı kullanarak bu evde kim yaşıyor anlatın.
  2. Bir liste çıkartın. Şu anda yazmakta olduğunuz bir hikâye varsa o hikâyeye dair bildiğiniz her şeyi listeleyin. Sonra da bilmediklerinizi listeleyin. Bilmedikleriniz listesindeki her maddeye bir şeyler uydurarak, saçmalayarak da olsa bir şey yazın. Elinizde bir hikâye yoksa, yazmak istediğiniz tüm konuların listesini çıkartın. Sonra da saatinizi altı dakikaya  kurarak onlardan birkaçına aklınıza ne geliyorsa yazın.
  3. Bir müzik açın ve on dakika hareket edin. Dans edebilirsiniz, salınabilirsiniz ama bedeninizi serbest bırakarak adına dans demeden müziğin bedeninizde yarattığı ihtiyaca izin vererek hareket edin. Müzik bittiğinde 15 dakika içinizden ne geliyorsa yazın.

27
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
20 Yorum sayısı
7 Yorumlara gelen cevaplar
20 Takip edenler

En beğenilen yorum
En ateşli yorum
20 Yorum yapanlar
Yeşim Cimcozhandan tenekeciLEYLA KARAGÜLMeral SaylarCenk URAS Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
Melike Pehlivan İşler
Üye
Trusted Member

Öykümde bildiklerim ve bilmediklerim benim için ideal bir çalışma oldu…

Filiz Kocaman
Üye
Active Member

Playlistim de genelde hareketli şarkıların olduğunu fark ettim. Vücudum hareketlerini melodilerle bütünleştirmeyi her daim sevmiştir. Dans etmek keyifli bir mutluluk kaynağıdır insana. İçinde her daim ritme eşlik eden bilmediğin bir nokta vardır aslında. Bazen sözleri duymazsın bile. Sadece kapılıp gitmek istersin. Yine fark edersin altta akan düşünceleri ama nedense bu defa o kadar da umursamazsın. Anda kalmak ne güzelmiş be dersin. Keşke her daim yapabilsem. Kendinle anlaşma yaparsın bundan sonrası için. Yine yaparsın yine bozarsın. Belki de tek ihtiyacın olan sadece izin vermektir. Mutluya da mutsuza da. İyiye de kötüye de. Bazen soğuk olur bazen de sıcak. Soğuksa bırak üşüsün… Devamını oku »

Esin esin.ipek@sokaklambasi.com
Üye
Member

Kim yaşıyor bu evde? Bir ipucu oyununun kapısından içeri girer gibi soru işaretleri ile araladım ışık sızan kapıyı. Bir koku geldi burnuma hafif bir tütsü, erimiş mum kokusu karışımı. İçime sindirerek bu rahatlatıcı kokuyu ilk kapıdan geçtim. Evin tüm kapıları açıktı. Koridorda durduğumda tüm yaşam alanları bana bakıyordu. Ben de merakla onlara. Salondaki hoparlörler, pikap, plaklar, büyük ekran televizyon basit eski abartı olmayan müzik sistemlerini fark ettim. İçimi benim de ev sahiplerinin müziği sardı. Tek köşede bir berjer. Acaba sorusunu getirdi aklıma. Bir baba ayrımı ataerkillik mi? Ceviz antika masaya ve mini konsola ilişti gözüm, ancak bir köşede özellikle konuçlandırılmış… Devamını oku »

Bilgesu Gelbal
Üye
Member

Bu ara bir dizi izliyorum. Snowpiercer, benzer bir öyküm vardı. Sınıf ayrımcılığına yönelik bir uyarlama aslında. Oturup yazmaya başladım. Pomodoro tekniğine bağlı kalacağım (20 dk çalış 5 dk dinlen) çok teşekkürler esinlendirici videonuz için Yeşim Hanımcım

EZGİ ALKAN TUZCU
Üye
Active Member

Salon duvarına asılı saatin üzerindeki semazen döndükçe ben de evin içinde dönüyorum. Ahşap kitaplığa gözüm takılıyor. Dolu ve dağınık bir kitaplık. Okurlar kararsız ve dalgalı bir deniz gibi olmalı. Alt sıralar çocuk kitapları ile dolup taşmış. Çocuklar kendi kitaplarını kuralsızca sıralamışlar. Her evde olan üçlü zigon sehpalar gözüme takılıyor. Üzerinde birkaç kalın sözlük var. Karşı duvardaki aile fotoğraflarından mutlu yüzler gülümsüyor, çocuklar büyüyor. Ayağıma bir lego batıyor, fena acıtıyor. Toplamadan uykuya dalmışlar. Odaları dağınık. Kitaplar , oyuncaklar beyaz masanın üzerinde karmakarışık. Semazen dönüyor, ayağının biri sabit. Diğer ayağıyla bütün dünyayı kucaklıyor. Ev çocukların üçünü, anneyi ve babayı kucaklıyor. Ev yuva… Devamını oku »

G.Editör İdil Dammer
Editor
Noble Member

Merhaba Ezgi ,
Ne kadar güzel tasvirlermişsin. Diğer paketlerde sevdiğin alıştırmalar olursa serbest paylaşım paketti (nisan- mayıs -haziran) yazabilirsin. Böylece tüm editörler görebilir, yorum alabilirsiniz. 🙂

Eline sağlık.

nur hayat buran
Üye
Noble Member

Evde bir beyaz kitaplık var herkesin evinde olana benzer -ama benzersiz- hani IKEA’dan alınlar var ya, camlı… Hah işte ondan. Ama bunun camının birinin kulbu yok. Yani daha doğrusu yanlış yere takılmaktan son anda kurtulmuş bir kulp var aslında da; kütüphanenin içine konmuş o kulp. Ben yanlış yere takılmaktan son anda kurtuldum, sen de yanlış yerlerde oyalanmaktan kendini hep alıkoy emi demek vazifesiymişcesine duruyor orada öylece. İşte sırf bu yüzden takılmıyor gerçek yerine. Ve son anda takılmaktan kurtulduğu yer de onarılmamış bu yüzden, öylece duruyor, bak, bak da ders alı kakıyor adeta kafama. Sadece bir kitaplık değil yani benim için;… Devamını oku »

G.Editör İdil Dammer
Editor
Noble Member

Merhaba Nur,
Benimde kitaplığım İKEA ve kesinlikle kütüphanelerin ruhları var . Diğer paketlerde sevdiğin alıştırmalar olursa serbest paylaşım paketine (nisan- mayıs -haziran) hangi paletin alıştırması oluğunu yazarak paylaşabilirsin. Böylece tüm editörler görebilir, yorum alabilirsiniz. 🙂

Eline sağlık.

Necdet Külçe
Üye
Noble Member

Evde Kim Var? Büyük dedelerim geçmişte, evlerinde bir kaç aile hep beraber yaşarlardı, iyiyi kötüyü paylaşır, ortak değerleri yaşarlarmış. Ancak, kalabalık arttıkça, aileler büyüdükçe, maddi paylaşım zorlaştıkça ayrışmalar da başlamış. Ne de olsa, aynı işi yapıyorlarmış. Bugün, evimizi paylaştığımız üç kişilik bir küçük ailem kaldı. Etrafa baktığımızda evin üç bölümden oluştuğu gibi izlenim edinilebilir. Diğer bir deyişle, evin bölümleri aile üyelerince paylaşılmış durumda. Yani, fazla kesişmiyor, alanlarımıza karışmıyoruz. Ben çalışma odamda ve kendime ait küçük tuvaletimde, kızımız kendine ait odasında, eşim mutfak ve salonda hüküm sürmektedir. Salon, hepimizin işlevsel olarak ortak kullanım mekanımız sayılabilir; rahat, iki kişilik koltuğu tercih ederim.… Devamını oku »

72A5D1CC-B70F-40DF-BC80-DAE83BBAFC1E.jpeg
EZGİ ALKAN TUZCU
Üye
Active Member

Sizin evinizde gezindim okurken,ağaç yapraklarının hışırtıları , ağustos böcekleri ve beyaz…Ne güzel bir anlatım olmuş.Kendim yazmadan önce okumasaydım iyiydi.Ben ne yazayım şimdi?

Necdet Külçe
Üye
Noble Member

Teşekkür ederim. Şımardım.

G.Editör İdil Dammer
Editor
Noble Member

Merhaba Necdet Bey ,
Harika bir betimle ile bize yaşadığınız alanı anlatmış ve bunda da şiirsel bir dil yakalamışsınız. Beyaz bir tülün ardından dışarıya bakmak ne güzel bir anlatım. Kaleminiz güçlü ve farklı.

Diğer paketlerde sevdiğiniz alıştırmalar olursa serbest paylaşım paketine (nisan- mayıs -haziran) hangi paletin alıştırması oluğunu yazarak paylaşabilirsiniz. Böylece tüm editörler görebilir, yorum alabilirsiniz. 🙂

Berrin Arı
Üye
Active Member

Bildiklerim-Genç bir kadın güzel sarı dalgalı saçlı yeşil göğüslü ortaboy balık etinde. Beş Çocuklu ailenin en küçük kızı okumayı çok sevmişe eki üniversite bitirmiş çalışma hayatına düşkün seyahat etmeyi seven yurtdışında oldukça çok yere giden biri. hiç evlenmemiş anne babasıyla beraber yaşamış ömrü boyunca .önce anne ve babası ona sonra o anne ve babasına bakmış. Bilmediklerim – ne düşünmüş neden inatla açmış ailesiyle neden evlenmemiş. Şimdi 80 yaşında neler düşünüyor .Kurgu – 22 yaşlarındayken sevdiği babasının vermediği delikanlı değilsin önünde sonrasında bir aşkı daha oz onları hayal ediyor olmayan kocası ne doğup büyüyen çocuklarına torunlarına kalabalık bir evi düşünüyor evde… Devamını oku »

Aslı Mursaloğlu
Üye
Member

1) Elimde kahvemle salonun balkonundan derin bir nefes alarak başladım turuma. Normalde üst kat komşumun çiçeklerine gıcık olurdum çünkü sürekli balkonuma düşerler ve kedim sürekli onları içeri taşır ve heryer batardı. Ama bugün savrulan çiçeklerin neler olduğuna bakmak geldi içimden. Yalan yok çok çiçek bilmem ama içlerinden bir tanesine bayıldım. Sarı, taç yaprakları ise yıldız gibi. Kokladım. Meğer ne uzun zaman olmuş bir çiçeği böyle koklamayalı. Meraklım Felicia (kedim) da ilgilendi çiçekle. 5 yıldır bizimle yaşıyor Felicia. Her şeyiyle ilgilendiğim kedime dikkatlice baktım. Gözlerinin içine. Gözünün yeşilinde lizozom karakteristiğinde bir kıvrımcık gördüm. Sonra mutfakta yan apartmandan komşu olduğumuz çok tatlı… Devamını oku »

hyerebasmaz
Üye
Member

1.Bütün pencerelerin önünde çiçekler var… Fatma sultan çiçekleri… Annemin çiçekleri sevdiğini biliyordum ama botanik bahçede yaşadığımızı bilmiyordum. Bir de onun süper kahramanlar var… o süper kahramanları annem doğuruyor dikiş atölyesinde, mesela sevgililer gününde bana bir kurbağa yastık dikip, kendime damat diktim güzel olmuş mu diye sorabiliyor  Evin içinde babamın baharat kokusu var… Emekli olduktan sonra köye gidip kekik, nane, biberiye ne bulursa toplayıp getiriyo ama sadece baharat kokmuyor babam buram buram kitap kokuyor… geçen gün hazır evdeyken kütüphanesini temizliyim dedim. Kayboldum içinde… Seksenli yılların gazetelerini saklamış… “Güneş buradan doğacak” diyor başlıkta… Şu 14 gündür bir kere doğmadı Karadeniz’e güneş… Devamını oku »