Ders 3, Konu 2
In Progress

Alıştırma

24/11/2020
Ders Tamamlandı
0% Tamamlandı

Elinizde bir hikaye, bir ilk taslak hazırda varsa:

1. Ben……A……’yı, ……….B…….. üzerinden anlatmaya çalışıyorum cümlesini kurun. Burada A bir tema, bir iddia, bir fikir, bir duruş olacak, B ise belli bir zaman içinde gerçekleşen eylemlerin toplandığı bir süreç olacak.
    (örnek: Ben aşkın hiç beklemediğin anda karşına çıkabileceğini, her şeyini kaybedip sıfırdan hayatını başka bir şehirde kurmaya çalışan bir kadının yaşadıkları üzerinden anlatacağım.)
  2. Hikâyenizin B bölümünde gerçekleşecek olayları tahmin edin. Onların listesini çıkartın. Hepsi sonunda hikâyeye girmeyebilir ama şimdilik beyin fırtınası yaparak her düşünceyi kaydedin.
  3. Hikâyenizin A bölümünde vermek istediğinizin ne olduğunu anlamak için o konudaki fikirlerinizi kendinize iyice açıklayan bir yazı yazın.

Elinizde bir hikaye, bir ilk taslak hazırda yoksa:

1. Hayat size ne öğretti? Bu soruya cevap yazın.
  2. Bu aldığınız dersi bir mottoya, bir iddiaya çevirecek olsaydınız o ne olurdu. Tek cümleyle yazın.
  3. Bu ders hakkında düşüncelerinizi uzun uzun kendinize anlatın.
  4. Bu dersi bir hikâyede aktaracak bir karakter seçin. Kadın mı? Erkek mi? Neden o kişi? Ne yaşadı ki bunları anlatabilir? Yazın.

Örnek:

1. Kimseye güvenmemeyi öğretti…..(siz daha uzun yazın)
  2. İnsanlara önce güvenerek başlama, hep gardını al.
  3. uzun uzun anlattım.
  4. Bir kadın karakter. Çok güzel güven içinde geçen bir çocukluğu olmuş ama on üç yaşında babası evi terk etmiş. Bir daha hiç gelmemiş. Annesi ona bakamayacağına karar verip onu yatılı okula vermiş. Ailesiyle iken sağlıklı oluşmamış güven duygusu, orada yaşadıklarıyla da pekişmiş ve kimseye güvenmeyerek kendini koruma dürtüleri oluşmuş.

12
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
9 Yorum sayısı
3 Yorumlara gelen cevaplar
10 Takip edenler

En beğenilen yorum
En ateşli yorum
10 Yorum yapanlar
D. Gokce KarabulutYaprak KaramanSibel GüneşG.Editör İdil DammerEsra Rehill Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
D. Gokce Karabulut
Üye
Member

“Elinizde bir hikaye, bir ilk taslak hazırda yoksa” dan yola çıkarak yazdım. Benden de bunlar çıkıverdi:) 1) Hayat bana yargılamamayı, her bir olayı yargı üretmeden olduğu gibi görmeyi öğretti. Böyle daha huzurluyum. Olur da bir olayda takılıp kalacak gibi olursam iç sesim “hop dur bakalım” diyor. 2) Zihnine aldanma, yargılamadan yoluna devam et. 3) Uzun uzun yazarak anlattım kendime:) 4) Bir kadın karakter. Hayata hep aynı pencereden bakmış. Sabit fikirli. Hep kendi doğruları var ve o doğrularla çevresindeki herkesi yargılıyor. Bir aşık oluyor. Evleniyor. Ülke değiştiriyor. Anne oluyor. Ve keşif yolculuğu başlıyor. Esniyor, yumuşuyor. Çocuk oluyor. Çocukların yargılardan uzak, saf… Devamını oku »

Yaprak Karaman
Üye
Active Member

babası giden kızlar içimde hep yaradır. dünyadan göçüp gideni mi yoksa varken olmayanı mı daha acıdır? bunun cevabını bulabilmek için sanırım 4. karakter benim kahramanım olur.

Sibel Güneş
Üye
Active Member

Ben çocugunun geleceği için her türlü olumsuzluğa rağmen hiç vazgeçmeden savaşmanın önemini, İtalya’da çalışmak üzere giden bekar bir annenin son 5 yılda yaşadıkları üzerinden anlatacağım! Hikaye benim ve kızımın hikayesi, tüm bu süreçte yaşadıklarımızı içeren aklıma geldikçe yaşadıklarımızla ilgili küçük küçük hikayecikler yazdım(taşınma, mahkemeler, çocugundan ayrılık, italyada yalnızlık vb) , hepsini hatta büyük bir word dosyasında bölüm bölüm topladım ama bu eğitim videosu sonrasında akış daha çok aklımda oturdu. Beyin fırtınası yapıp o bölümlere koyduklarımı bir daha okuyup, olayların listesini çıkaracağım, o zaman eksikleri ve fazlaları daha iyi anlayıp, oraları yeniden güncelleyebilirim. İlk giriş bölümü ve son bölüm genel hatlarıyla… Devamını oku »

Esra Rehill
Üye
Active Member

Hayat bana bir gün herşeyin mucizevi bir şekilde değişeceği beklentisinin boş olduğunu öğretti. Sadece bugünü yaşa. Bu bilgiyi her yerde bulursun. Özellikle bu aralar çok popüler. Belki bu pompalanan öğretileri çokça okuyan ve dinleyen biri olduğum için bu kadar çok inanmıştım. Belki de tam olarak anlamadığım için bilmiyorum. İlk cümledeki yanlışları bulun. Herşey. Nasıl yani yaşın, çevren, alien, yaptığın işler, becerilerin, isteklerin yani herşey mi? Mucize. Geçen gün benim miniklere ‘armut piş, ağzıma düş’ ne demek onu öğretirken buldum kendimi. Konu nasıl oraya geldi bilmiyorum? Erken yaşta bu tohumu ekmek istedim içlerine sanırım. Beklenti. Bu tam bir baş belası işte.… Devamını oku »

G.Editör İdil Dammer
Editor
Trusted Member

Yorumunuzu serbest pakette bulabilirsiniz.

Necdet Külçe
Üye
Noble Member

Elinizde bir hikaye, bir ilk taslak hazırda yoksa: 1. Hayat size ne öğretti? Bu soruya cevap yazın. a. Hayatta karıyer olarak, başarı için çok çalışmanın gerekli olduğunu ama yetmediğini. Sağlık ve şans kadar, insanlarla dostlukların, olumlu ilişkilerin gerektiğidir. Yalnız insan başarılı olamaz! 2. Bu aldığınız dersi bir mottoya, bir iddiaya çevirecek olsaydınız o ne olurdu. Tek cümleyle yazın. a. İyi bir karıyer için sadece çok çalışmak yetmez. 3. Bu ders hakkında düşüncelerinizi uzun uzun kendinize anlatın. Bir öğretmenim; “Çalışması, kişisel kapasitesi kadar yüksek değil” demişti eski zamanlarda. O günden sonra, hayatım boyunca çok çalıştım. Ne yaparsam yapayım en iyisini yapmaya… Devamını oku »

G.Editör İdil Dammer
Editor
Trusted Member

Merhaba Necdet Bey ,
Samimiyet ile verdiğiniz cevaplar size harika bir öykünün taslağını çıkarmış. Bu soruları cevabını seçtiğiniz karakter Seçkin hanım üzerinde okumayı isteriz. Bunu öyküleştirmek isterseniz serbest paylaşım paketine ( nisan Haziran temmuz) Yazı süreci başlığı ile ekleyebilirsiniz böylece hepimiz görüp yorum yapabiliriz.

Elinize sağlık

Berrin Arı
Üye
Active Member

Bir inat uğruna evlenmeyip tek başına bir yaşam sürdüren kadının çaresizliğini yazmak istiyorrum. O şimdi nasıl duygular içinde etrafına nasıl etkiliyor Eksiklikleri fazlalıkları yoksullukları pişmanlıklrı mutlulukları

G.Editör İdil Dammer
Editor
Trusted Member

Sevgili Berrin Hanım ,
Çok güçlü bir konu olur. Mutlaka yazmalısınız. Nedir o inat ? Hakikaten bu kadar güçlü bir inadı olan kişinin diğer karakteristik özellikleri hayat ile mücadelesini hepsini çok merak ettim.

Diğer paketlerde sevdiğiniz alıştırmalar olursa serbest paylaşım paketine (nisan- mayıs -haziran) hangi paketin alıştırması oluğunu yazarak paylaşabilirsiniz. Böylece tüm editörler görebilir, yorum alabilirsiniz. 🙂

hyerebasmaz
Üye
Member

1.ben sihirli bir dikiş atölyesinde tasarlanan masal kahramanlarını ve üretmenin gücünü annem üzerinden anlatacağım…
2. annemin ipliklerinin ve kumaşlarının canlanması.süper kahramanların çocukları nasıl mutlu ettiği
3. üretimde sürdürülebilirliğin öneminin masal tadında olması 🙂
///////////////////
1.hayat bana çocuk kalmanın önemli olduğunu öğretti.
2.herşey kirlinebilir ama çocuk kalbim hep sabun köpüğü şeffaflığında
3.anlattım 🙂
4. kadın ve erkekle kısıtlı kalmak istemiyorum ve bir uzaylı anlatsın istiyorum… hala yazmayı sevenlerin bu dünyadan olmadığını düşünenler var. belki tatlı bir uzaylı karakterle sevebilirler.

Aslı Mursaloğlu
Üye
Member

Daha öğrenecek çok şey olduğu bilinciyle; yaşadığım 30 yıl ve bilinçli 25 26 yıl bana her zaman kendim olmayı, duyguların hep var olduğunu ve ne yaparsan yap kaybolmadıklarını, iç sesin bastırılamayacağını ve hayal gücünün en güzel meditasyon olduğunu öğretti. Zor durumlar, insanlar, kavgalar geçer duygu kalır. Kahramanım Kadın. Bir Kadın olmamdan önce hayran olduğum kadınlar olduğu için sanırım. Yaşadığı çocukluğu ve gençliğini kendini arayarak geçirmiş ve kendini kendi büyütmüş bir kadının hikayesi bu. Doğup üniversiteye kadar yaşadığı kentte cinsiyet normlarına bağlı kalmaya her seferinde isyan etmiş bir insanın hikayesi. Düştüğünde yıkılmış ve kimi zaman bu arayış içinde kendine bile yabancılaşıp… Devamını oku »

semaervin ERVİN
Üye
Active Member

1. Ben bir kadının dönüşümünü (A) Amerika’da yaşadığım 30 yıl üzerinden (B) anlatmaya çalışıyorum. 2. Burada A, Bir insanın dönüşümü, amaçlarının zaman içinde değişmesi (temamız, iddiamız, fikrimiz, duruşumuz oluyor). 3. B ise Amerika’da 30 yıl içinde yaşadıklarım. Kronolojik olarak 1983-2014 arasını kapsıyor. 1994 Aralık ayından başlayıp bir yandan ileri giderken diğer yandan da geri dönüşlerle Amerika’daki ilk yıllarımı anlatacağım. (İlk taslağımda anlatmaya 1983 yılında başlıyordum. Son bir buçuk yılda Yazı Evi’nde öğrendiklerimle ortadan başlamaya karar verdim). 4. Hikâyenizin B bölümünde gerçekleşecek olayları tahmin edin. Onların listesini çıkartın. (Bir listem hazır, yazdıkça değişiyor.) 5. Hikâyenizin A bölümünde vermek istediğinizin ne olduğunu… Devamını oku »