Eğitmenlerimiz

Yeşim Cimcoz

Fairfax, Virginia’da liseyi ve daha sonra da üniversiteyi tamamladı. George Mason Üniversitesi’nde Yaratıcı Yazın eğitimi gördü. Türk Amerikan Derneği’nde başlayan İngilizce eğitmenliğine, Bilkent Üniversitesi’nde okutmanlık yaparak devam etti ve Fullbright ve USIS sponsorluğunda Dil Eğitimi ve Eğitmenin Eğitimi üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı. Bilgi Üniversitesi Hazırlık Okulunu kurdu, Yeditepe Üniversitesi’nde Yazarlık ve Tercüme Dersleri verdi. 20 yıllık Reiki, EFT ve Geçmiş Yaşam Terapisi gibi enerji çalışmalarını yaklaşık 25 yıllık yazı serüveniyle birleştiren Yeşim Cimcoz aynı zamanda Yazı Evi’nin Kurucusu. ‘İstanbul’u Yazıyorum’ buluşmalarını yürüten ve Yazı Evi’nde Yazarlara Danışmanlık yapan Yeşim Cimcoz Yazıya Giriş, Yazını Kap Gel ve Kahramanın Yolculuğu atölyelerinde eğitmen olarak yer alıyor.

Beliz Kudat

İstanbul’da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. Mesleğe dış haberler alanında başlayıp, on yılı aşkın bir süre teknoloji yayınlarında editörlük ve yayın yönetmenliği yaptı. Çeşitli telekomünikasyon şirketlerinde medya ve içerik yöneticisi olarak çalıştı. Yayınevleri ve şirketler için çeviriler yaptı.

Seyahat sevdası çocuk yaşlarda, ebeveynlerinden bulaştı. Karavanla Türkiye içinde ve Avrupa’da yolculuklara çıkıp küçük yaşında gezginliğe adım attı. Yeni dünyalar keşfetme merakı yüzünden, üniversite yıllarında dört yıl hosteslik yapıp uzun uzak yolculuklara çıktı.

Gazetecilik yaparken işi gereği sürekli seyahat etti ama, 2010 yılında sivil toplum çalışmalarına ağırlık verince kendini Guatemala’da bir yetimhanede buldu. Kadın ve çocuklara yönelik projeler için Türkiye’yi karış karış gezdi; ardından bir süre Gambiya’da olmak üzere, Senegal, Nijerya, Liberya gibi Afrika ülkelerinde çalıştı ve seyahat etti.

Farklı projelerde de çalışsa yazmayı hiç bırakmadı. Yeni Harman dergisi için Latin Amerika izlenimleri, bazı günlük gazeteler için sivil toplum odaklı haberler, Guatemala ve Gambiya’daki çalışmalara yönelik bloglar kaleme aldı. Ayrıca, gönüllü çalışmak isteyenlere kılavuzluk etmesini amaçladığı ve Guatemala, El Salvador, Meksika, Honduras, Beliz gibi Orta Amerika ülkelerindeki seyahatlerini anlatan “Yoldan Gönüllü Çıktım” isimli kitabını yayımladı.

Gezginliğinin yanı sıra dünya müziği ve dans meraklısı. On iki yıl flamenko dans ettikten sonra bugünlerde tango öğrenmeye merak sardı. Kitaplarla seyahat etmeye, yazmaya ve dans etmeye bayılıyor.

Nil Çokyaşa

1979’da İstanbul’da doğdum. Birçok insan gibi ne okumak istediğimi bilmeden, Sakarya Üniversitesi Dış Ticaret bölümünden mezun oldum. Hayatıma ilkokul yıllarımda giren yazıyı ve kitapları hep sevdim. Onlar hayatımın büyük bir bölümünü kapladılar. Ortaokul ve lise yıllarında günlükler, öyküler ve denemeler yazdım. Sonraki yıllarda güzellik merkezi açtım ve beş yıl işlettim. O yıllarda hep dinledim. Her kesimden, her ruh halinde, her sıkıntıyı yaşayan kadınları tanıdım. Hikayelerini dinledim. Hikayeleri hep sevdim. Yıllardır aklımda yazmaya heveslendiğim, her düşündüğümde beni heyecanlandıran bir roman fikri vardı. Mutsuz, sıkıntılı, diplerde dolaştığım bir gün internette Yeşim Cimcoz Yazı Evi’yle karşılaştım. İlk olarak Yeşim Cimcoz ile Yazıya Giriş Atölyesine katıldım. Bu müthiş eğitim alma serüveni tam dört yıl sürdü. Şimdi dört yıl sonra, en çok istediğim ve mutlu olduğum yere geldim. Yeşim Cimcoz Yazı Evi’nde Anı Yazma, Kendini Yazmak ve Yazıya Giriş derslerini vermekteyim.

Yazar Gizem Pınar Karaboğa

Gizem Karaboğa

1987 doğumlu Gizem Pınar Karaboğa, Maltepe Üniversitesi’nde Görüntü Sanatları Bölümü’nde, burslu olarak, öğrenimini tamamladı. Üniversitenin ilk senesinde Gülten Dayıoğlu Vakfı’nın düzenlediği İlk Gençlik Roman Yarışması’nda birincilik alarak kitabı Altın Kitaplar Yayınevi’nde basıldı. Şu an gençler ve çocuklar için aynı yayınevinde üç adet kitabı (Elma Kabuğu, Tilda-1 Kalgançı Çak, Tilda-2 Bay Kayınk) yayınlandı.