Geliştirici Editörlük Hizmeti

Katılımcılarımızdan gelen talepler üzerine Geliştirici Editörlük hizmeti sunmaya karar verdik. Yazdığınız bir öyküyü, bir romanı değerlendirmekte zorlanıyorsanız, yayınevinde şansınızı denemeden önce, birisi şuna bir baksa diyorsanız, geliştirmeniz gereken bir şeyler varsa onu görmeye ihtiyacınız varsa bu hizmet size uygundur.

Geliştirici Editör kimdir:
Sanal Yazı Evi kapsamında Geliştirici Editör, öykü veya roman gibi tamamlanmış veya tamamlanma sürecine girmiş bir kurgu metnin üzerinde fikir alışverişi yapabileceğiniz, yazdığınız metnin fikri, akışı, dili, karakterleri, olay örgüsü, kurgusu, mekan tasviri ve benzeri konularda size yazılı olarak geribildirim veren kişidir.

Geliştirici Editörlüğün Faydaları
Roman, öykü, deneme, anı… Kitabınızın ilk taslağını tamamladınız. Yolun burasına gelmek büyük bir başarıdır, sizi tebrik ederiz. Peki şimdi ne olacak? Genelde bu soruyla karşı karşıya kalırsınız. Geliştirici Editör o ilk taslağınızı toparlamak, açmak, söylemek istediğinizi daha iyi anlatmanızı sağlamak için sizinle yolu baştan yürümek üzere yanınızda yer alır.

Bu çalışmanın size ve yazdığınıza faydaları nedir?

 1. Dikkatinizden kaçan hataları yakalarsınız: Akış hataları, oturmayan kelimeler, sarkan bölümler, istikrarsız karakterler, hikayede kopukluk, kurgudaki tutarsızlıklar…  Bir yandan yazarken diğer yandan tüm bunları takip etmek zor olabilir. Geliştirici editörünüz bir dış göz olarak bunları yakalar ve geliştirmenizi sağlar. Yazdığınız hikayenin içinde kaybolmuş olabilirsiniz, birçok yazar gibi. Yol arkadaşınız size büyük resmi gösterir. Bu hikayeyi yazarken aslında ne anlattığınızı bulmanız için sorular sorar. Karton karakterleriniz varsa, karakterleriniz hikayeyi ilerletemiyorsa, atmosfer, hareket yaratmak için kurduğunuz sahnelerde kaçırdığınız fırsatlar varsa onları size gösterir.
 1. Yazdıklarınızı yüksek sesle birisiyle konuşabilme imkanınız olur: Bu çalışmada geliştirici editörünüz size, siz de ona soru sorarsınız. Karşılıklı sorular ve yanıtlarla hikayenizin özüne varma imkanınız olur. “Bu karakterin ihtiyacı nedir?” sorusu hikayenizde hiç hayal etmediğiniz kapılar açabilir.  Siz yol arkadaşınıza açıklamalar yaparken, hikayenizde nelerin eksik kaldığını , nerelerin gereksiz uzadığını görürsünüz.
 1. Hikayenizdeki boşlukları, kopuklukları keşfedersiniz: Sık sık hikayelerde yazarın fark etmediği kopukluklar, tutarsızlıklar olur. Bazı olaylar havada kalır, bağlanmaz. Geliştirici editörünüz yazınıza farklı bir yerden baktığı için, bunları o yakalayabilir. Sizin bağlamakta zorlandığınız bölümlerde yine sorularla hikayeyi irdeleyip nasıl bir akışa gireceğine karar vermeniz için size alan açar.
 1. Motivasyonunuzu yüksek tutarsınız: Yazdıklarınızı bitirdiğinizde birisine okutma ihtiyacı olur. Doğaldır. Ama her okur sizin yazınızı geliştirecek yorumlar yapmayabilir. Okuttuğunuz birisi size onu rahatsız eden unsurları gösterebilir ama nasıl yol alacağınızı açıklayamayabilir ya da sesinizi değiştirecek, kendi doğrusuna uygun bir yol gösterebilir. Kafanız karışabilir, yazdıklarınıza duyduğunuz heyecan azalabilir. Geliştirici editör nasıl bir geri bildirim almak istediğinizi, yazınızın gelişmesi için neleri konuşmanız gerektiğini bilir ve size yapıcı sorular, yönlendirmelerle gelir.Sizi pohpohlamaz, yıkıcı yorumlar yapmaz. Yazdıklarınızın daha iyi olmasını sizin kadar isteyen biridir. Birlikte çalışırken siz de öğrenirsiniz ve ileride yazılarınızda bu olumlu bir değişim olarak kendini gösterir.
 1. Güçlü yanlarınızı ve geliştirilmesi gerekenleri görmeye başlarsınız: Yazar olarak güçlü ve gelişmeye açık yanlarımızı göremeyebiliriz. Kendimize ve hikayemize çok yakın duruyor olabiliriz. Betimleme becerimizle gurur duyuyor olabiliriz ama yazdığımız hikayede aşırı betimleme hikayeyi zayıflatıyor olabilir. Bunu geliştirici editörünüz anlamanızı sağlar.
 1. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz Geliştirici editörlerimiz isterseniz kitabınız bittiğinde ikinci taslağınızı yazmadan önce, isterseniz de birinci taslağınızı yazarken tıkandığınızda sizinle çalışabilirler. Bazen hikayemizi biliriz, biraz da yol almışızdır ama hikayemiz tıkanmıştır. Nasıl açacağımızı bilemeyiz. Bu noktada da geliştirici editörlerimiz sizinle birkaç kez bire bir çalışma düzenleyerek yazınıza tekrar hareket getirmenizi sağlar.

Geliştirici Editörlük neyi kapsar:

 1. Sadece roman, öykü gibi kurgu metinlerin veya anı içeren metinlerin değerlendirmesi yapılır
 2. Tamamlanmış metinler ya da ilk taslakta ilerlemekte zorlandığınız metinler üzerinde değerlendirme yapılır
 3. Metin bir öykü ise tamamı üzerine ayrıntılı değerlendirme yapılır.
 4. Metin bir roman/anı kitabı ise ilk 25 sayfası üzerine ayrıntılı değerlendirme yapılır, romanın tümü içinse karakter, mekan, dil, olay örgüsü, akış ve atmosfer gibi unsurlar üzerine genel bir geribildirim yapılır. 
 5. Yazılmakta olan, ilk ya da sonraki taslaklarda, yazarın tıkandığı, yazıyı ileriye taşıyamadığı durumlarda birebir çalışmalarla metni tekrar harekete geçirmeyi hedefler.
 6. Siyasi içerikli veya ideolojik metinler değerlendirmeye alınmaz.
 7. Şiir, tarih bilgisi gerektiren metinler değerlendirmeye alınmaz.
 8. Sorular ve geribildirimlerle hikayenizi netleştirmeyi hedefler.
 9. Metinde tutarsızlıklar varsa onların tespiti yapılır.
 10. Tüm geribildirimler ve değerlendirme yazılı olarak size rapor edilir.
 11. İlk 25 sayfada yaptığınız düzeltmeler bir defaya mahsus olarak tekrar değerlendirmeye alınır.
 12. Sizin kendinize özgü diliniz ve yazıdaki sesinize müdahale edilmez.
 13. Yayın sürecini kapsamaz, yayınevleriyle sizin aranızda herhangi bir iletişim içermez bu konuda bir çalışmayı kapsamaz.
 14. Metninizin tanıtımı, dağıtımı ile ilgili bir çalışma değildir.
 15. Yazarlık eğitimi, atölyesi değildir.
 16. Yazar ve editör arasındaki ilişkide saygıyı esas alır.
Araç çubuğuna atla