Ders 1, Konu 1
Devam ediyorsun

Niçin 6 Dakikalık Yazılar Yazıyorum?

25/04/2024

Bedenimiz, beynimiz altı dakikayı tanımıyor. Oysa çocukluğumuzdan beri beş dakika ve on dakikayla haşır neşiriz. Beş dakikaya oradayım ya da on dakika sonra işim bitecek deriz. Çoğu zaman saate bakmayız bile. Burada amacımız beynimizi şaşırtmak. Altı dakikalarımızı yazarken kendimizi serbest bırakmalıyız, kalem kâğıtta akmalı. Düşünmeye fırsat vermemeliyiz. Diyelim ki tıkandık, yazacak bir şey bulamıyoruz. O zaman da defterimize, tıkandım, ne saçma şey bu altı dakika, ne yazacağım şimdi… gibi aklımızdan o an da ne geçiyorsa onu yazacağız. Altı dakikaları kalem kullanarak yazmanızı tavsiye ediyorum, eğer on parmakla hızlı bir şekilde yazabiliyorsanız bilgisayarda da yazabilirsiniz. Unutmayın akıcılık çok önemli. Kendinize altı dakikalarınızı yazacağınız bir defter de edinebilirsiniz. Belli dönemlerde yazılan altı dakikalar genellikle bir konu etrafında döner. Sonradan onları okuyup kendinize konu bulabilirsiniz. Her gün bir kelime seçip – diyelim ki kelimeniz ZAMAN- ilk cümlenize -zaman- deyip başlayacaksınız ve zihniniz sizi nereye götürüyorsa onu izleyeceksiniz. Zihin maymun gibidir oradan oraya atlar, maymunu takip edin😊. Unutmayın saçmalama hakkımız var. Altı dakikalık süreniz bitince kalemi bırakın, daha fazla yazmayın. Altı dakika kelimelerinizi her yerde bulabilirsiniz, bir kitabı rastgele bir sayfasını açıp, gözünüze ilk çarpan kelimeyi yazabilirsiniz. Altı dakikalarınız da yazdıkça gelişecek, bir süre sonra romanınıza, öykünüze vs, yardımcı olmak için de yazabilirsiniz. Şimdi ben altı dakika başlangıç örneği vereceğim size, diyelim ki kelimemiz -zil-. Cümleye zil ile başlayacağım.

Zil hiç durmadan çalıyordu, kim geldi ki şimdi. Ne lüzumsuz. Anneannemin de zili vardı. Oryantalde de zil ne güzel olur. Öğrensem mi acaba? Bir bu eksikti, bu yaştan sonra… gibi. Zihnimizin akışında kalarak yazıyoruz.

0 0 votes
Article Rating
Bildirim al
Bildir
34 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hilal DAŞTAN
Active Member
06/12/2019 00:32

Zil bana çok ama çok geçmişte kalan daha ben çocukluktan cıkmamışken eğitimimin en başındayken aklımdan çıkmadığı bir olayı hatırlatır . Olay mı biz olay yaşamak istemeyiz ama o kendiliğinden oluşur ve yaşarız ve aklımızdan çıkmaz .Aklımdan çıkmayan olay ilkokul birinci sınıf eğitim günümün baharindayim ama bu bahar bana gölge düşürdü . Olaydan sonra o okuldan başka okula geçtim. Sınıftaki öğrenciler bosbosuna tuvalet bahanesiyle sınıftan dışarı çıkıp içeri giriyorlardı. Ögretmenimiz de izin veriyordu .Sonra öğretmenimiz sinirlendi . Artık tuvalete gitmek yok dedi . O sırada ben tam izin alacakken öğretmen artık yok değince sessiz kaldım . Zilin çalmasını bekledim. Zil bir… Devamını oku »

Hilal DAŞTAN
Active Member
07/12/2019 17:47

Okulun götürdüğü yer değil de çişin götürdüğü yer başka bir okul oldu. Kim bilir belki böylesi benim için daha hayırlı oradaki okulum evime uzaktı . Servisle ablamla birlikte gidip gelirdik.. Annem ikimizi bir okula yazdırmıştı. İki ayrı okul olmasın diye ama olay olunca okuldan alıp yeni okula ikinci okuluma yazdırdı. Bu okula yürüyerek gidiyordum. Evimize yakın yürüme mesafesindeydi. Belki böyle iyi olması için kötü bir olay olması gerekiyor. Bilmiyorum. Bildiğim bir şey var ise o da şudur . Ben sağlığı bozuk bir kız çocuğuydum. Sağlığımdan dolayı her şey benim hayrıma işliyor. Bir yerde okumuştum. Sende hata yoktur . Ama kaderin… Devamını oku »

ZEYNEP ASLAN
23/01/2019 22:21

KALP
Kalp denilince kırgınlıklar, pişmanlıklar ve tabi mutluluklar geliyor aklıma. Korunması kollanması gerekli ve değerli bir parçamız, hayati kısmının yanında duyguların yuvası gibi geliyor bana. Sıcak kalırsa ısıtıldıkça yaşam bulan bir avuç dünya var içinde. O bir avuç dünyada bin bir çeşit dünya… ne duygular yaşamdan uzak ne de yaşam duygulardan… aklıma iki elini ovuşturmak geliyor şimdi. Avuçlarını ısıt dünyan sıcak kalsın. içindeki dünyalar da seni aydınlatsın.

Gün :
Saat :
Dakika :
Sn

Hoşgeldin !
Seni Tekrar Aramızda Görmek İstiyoruz

Yazarlar Kulübü
Seni Bekliyor

✎Bize ulaşabilirsiniz