Ufak Öykü Atölyesine Hoşgeldiniz

Merhaba, ben Nil Çokyaşa.

Okuduğunuz için ve bu ufak ücretsiz atölyeyi denemeye karar verdiğiniz için teşekkür ederim.Yazmak isteyen insanlarla çalışıyorum. Yeşim Cimcoz Yazı Evi ve Sanal Yazı Evi’nde Yazıya Giriş, Kendini Yazmak, Anı, Öyküye Giriş ve Öyküye Devam derslerini veriyorum. Bununla birlikte yazmak isteyenlere danışmanlıkta yapıyorum.

Siz şimdi bu çalışma bana ne katacak diye soruyor olabilirsiniz. Öykü şiirden sonra dar alanda çok şeyin gösterilmesini gerektiren ve bizi zorlayan yazı türlerindendir. Bunu başarmanın da belli başlı kuralları vardır. Ben ilk öykülerimi öykü dersleri almadan yazmıştım. Şimdi onlara baktığımda eksiklerini görüyorum. Bu çalışma hikayelerinize tat, tuz katmanızı sağlayacak. Benim derdim sizlerle de tecrübelerimi paylaşmak. Ve son yıllarda yükselişe geçen öyküyü sizlere hem sevdirmek hem de yazmanızı kolaylaştıracak birkaç püf noktaya değinmek.

Şimdi size şu anda yapabileceğiniz bir şey vereceğim. Mektubu okumaya kısa bir süreliğine ara verin. Eğer dışarıda bir yerlerde beni okuyorsanız çevrenizdeki iki kişinin diyaloğunu not edin. Evdeyseniz, bir film açın ve oradaki bir diyaloğu not alın. O kadar.

Biliyorum diyeceksiniz ki bunun öyküyle ne alakası var. Ben de size diyeceğim ki çok alakalı. Öykünün temel taşlarından biri diyaloglardır ve aslında iyi diyalog yazmak, iyi dinleyici olmaktan geçer. Çoğumuz duyuyor ama aslında dinlemiyoruz. Genelde diyalog yazmaya çalıştığımızda okura vermek istediğimiz bilgileri o diyaloglara sıkıştırmaya çalışıyoruz. Sonuç, akmayan, gerçekçi olmayan diyaloglar oluyor. Ya da fazlasıyla gerçekçi diyaloglar yazıyoruz ve bu sefer okur sıkılıyor. Kurgu gerçekten esinlenir ama ona şekil vererek iyi bir hikaye anlatmak için kullanır. Diyalogları önce dinlemeye başlayacağız. Çevrenizdekileri, filmlerdeki diyalogları dinleyin. İyi yazarların kitaplarındaki diyaloglara bakın. Gerçek diyaloglarda ne kadar laf kalabalığı, ya da bilgi eksikliği olduğunu fark edin. Bu bir hafta ben hep yanınızda olacağım. Ne zaman isterseniz bana mail atabilirsiniz. Yazılarınızı, sorularınızı ve varsa itirazlarınızı yanıtlamaya gayret edeceğim.

Şimdi çıkın, ya da televizyonu açın ve diyalog avına başlayın. Neler keşfedeceğinizi duymayı heyecanla bekliyorum. Alttaki Kimler Ne Dedi alanına yorumlarınızı, yazılarınızı bırakabilirsiniz. Bitirdiğinizde İkinci çalışmaya geçmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın. Orada yine sizin için hazırladığım küçük bir yazı alıştırması daha olacak.

İsterseniz de yazılarınızı benimle [email protected] adresine göndererek paylaşabilirsiniz.

Sevgiler
Nil Çokyaşa
[email protected]
Instagram: @nil_cokyasa

İkinci Çalışmaya Geç

Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
  Bildirim al  
Bildir
✎Bize ulaşabilirsiniz