Yeni Çagın Hikayesi 2

Tekrar hoşgeldiniz.

Bu Mini Postmodern Hikayeleme Atölyemizin 2 videosu. Eğer henüz birinci videoyu izlemediyseniz lütfen önce onu buraya TIKLAYARAK izleyin. Ben sizi burada bekliyor olacağım. İzlediyseniz o zaman ikinci videonuza hemen geçebilirsiniz.

Unutmayın video sayfasında sorularınızı, düşüncelerinizi bekliyorum. 3. videonuza sayfanın altındaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Orada görüşmek üzere

Akın Tek
https://twitter.com/nedesemeskidi
https://www.facebook.com/akin.tek.54
https://www.instagram.com/nedesemeskidi/

SORULAR

“Bir Aşk Hikayesi” ve “Haritada Bir Nokta” Öykülerine Yönelteceğimiz Sorular.

  • Oyuncu tavır, bununla birlikte gelen daha geniş bir düşünme aralığı.
  • Anlatılanın “gerçekliği”ni dolayısıyla yazarın otoritesini, sarsan araya girişler.
  • Asıl mevzuya girişi ya da konunun devam ettirilmesini engeleyen ertelemeler, konudan sapma. Yani “digression”.
  • Eserin yazılmakta olduğu hakikatinin de hikayenin bir parçasına dönüşmesi.
  • Hayatımızın temel anlamları olarak kabul ettiğimiz kavramların aslında kurmaca tanımlamalardan sınıflandırmalardan ibaret olduğu fikri.
  • Kahramanın yanında metin düzleminde okuyucuyu ve yazarı da yan yana getirme. Böylece hiyerarşiyi kırma.
  • Bilmecemsi bulmacamsı oyunlar sunarak, okuyucuyu metnin kurulması aşamalarına katma.
  • Metinlerarasılık. Yani daha önceki yazılma biçimlerini yazılmış metinleri ve kalıplarını kullanarak onların bu kalıplarla birer söylem sunduklarını hatırlatmak. Yani hakikat olarak sunulan şeylerin aslında birer söylemden ibaret olduğunu hatırlatmak. Bunların parodilerini yapmak.
  • Felsefi tartışmalarla (metnin içine giren) ya da yazma eyleminin kendisi üzerine, hikayelemenin dışına taşan tartışma bölümleri.

Üçüncü video için TIKLAYIN

27
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
13 Yorum sayısı
14 Yorumlara gelen cevaplar
14 Takip edenler
 
En beğenilen yorum
En ateşli yorum
13 Yorum yapanlar
Reyhandeniz_aksekikaracanaliaylin kaplanŞukran Gencoğlu Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
Reyhan
Üye
Member

Her şey söylemden ibaret düşüncesi de söylem değil mi? Ve konu postmodern olduğunda nedense kafamda hep “peki Tanrıyı kim yarattı?” sorusu dönüyor ( Saçmalama hakkımı kullandım.)

Akın Tek
Üye

:)) Söylemden kaçış yok.

deniz_akseki
Üye

Bence yazar,oyuncu tavrını “Ne ayıp şey,ne kötü başlık,ne çirkin bir hikaye ismi”diyerek daha ilk cümlesinden itibaren sergilemeye başlamış ve bunu hikayenin son cümlesine kadar sürdürmüş”Sevim mi?Ha!O bu akşam kompledir der”. Yine bence “Beğenmedim.Ömrü seyahate,aşkı bir durağa,sevgiliyi yolcuya benzetmek de ne oluyor”,”Hayır,ben aşka dair konuşmamalıyım.Yalnızlık kuyuma taş düşmemeli”gibi araya girişler de anlatılanın gerçekliğini sarsabilir,dolayısıyla yazarın otoritesini sarsabilir.”Bir tren düşündüm.İki kişilik bir kompartıman.Öteki yolcunun hangi istasyonda ineceğini düşünmüyorum bile””Aşk nedir,diye düşünmüyorum Galiba Stendhal,insanların en mühim,en büyük icadı,diyor”gibi cümleler asıl mevzuya girişi engelleyen konudan saptıran cümleler gibi geliyor.”Allah belamı versin aşka dair bir hikaye yazarsam.Hikayemin başına “Bir kravat hikayesi”de diyebilirdim” cümleleri de eserin… Devamını oku »

Akın Tek
Üye

Deniz Hanım, özellikle örneklerden yola çıkıp üstkurmacayı metin üzerinden gayet makul tutarlı yorumlamışsınız. Teşekkürler. Yazdıklarınızı okurken neden aşk tanımı olarak gidip Stendhal’in “icad” tanımlamasını aldığını da dikkate almak lazım diye düşündüm.

karacanali
Üye

benden önce yapılan tüm yorumları okudum. hemen hemen hepsine katılıyorum. onun için soruları yanıtlamak yerine bir iki ekleme yapma niyetindeyim. ilk olarak yazarın metnin başında tereddütleri ve ilk “aşkı” anlatma denemesinin başarısız olması sanki yazım süreci ile aşkın sürecindeki benzerlikten bahsetmesi gibi geldi. metnin dağınık yapısı aşktaki “kontrol dışılık” hissini vermesi, sanki aşkı biçimsel olarak da metine yerleştirmiş diye düşündüm. ikinci olarak yazarın iki arkadaşımın başından geçen hikaye diye bahsettiği sonra hikayedeki o iki kişiden seçilmeyen ikincinin ağzından hikayeyi anlatmaya başlaması yazarın otoritesini sorgulatan bir durum. üçüncüsü “…hepimiz hülyamızı apartman gibi kurardık” geçen kısımdan sonra kadına “apartman sahibi” diyerek metin… Devamını oku »

Akın Tek
Üye

Apartman değinmesi beni çok heyecanlandırdı. Metne bakıp döneceğim.