Kurmacanın Yol Haritası (Modül 3) Taslak Gezegenler Arasında

· 30/03/2022

Geliştirici Editörümüz Metin Çalışkan ile toplam dört modülden oluşan KURMACANIN YOL HARİTASI atölyesinin üçüncü modülü “Taslak Gezegenler Arasında” başlıyor.

Işınla Bizi Scotty

Kurmaca okumak, yazmak bir açıdan geniş, çok geniş bir evrenin içerisinde; taslak gezegenlerin, edebi yıldızların (kimileri sahte, kimileri sönmüş olsa da), her an bırakma isteği uyandırabilecek, bizi yazı amacımızdan uzaklaştırabilecek kara deliklerin vb. daha pek çok heyecan verici unsurun arasında gezinmek demek. Kısacası, kurmaca ile uğraşmak bitmeyecek bir keşif yolculuğuna kendini adamanın karşılığı. Kurmaca ana istasyonunu evimiz saydığımız müddetçe daima yolda olacağız. Yol boyunca da her an kurmaca evreninin kurallarına dair öğrenmeyi sürdüreceğiz. Böylelikle ister okur olarak ister yazar olarak gemimize yön verip adım adım öğrendiklerimizi kullanarak yahut onları yıkarak bize özgü kurmaca evrenimizi inşa edeceğiz… Kurmacanın Yol Haritası atölyesi bu inşa sürecinde dört kurluk bir başlangıç rehberi sunuyor. Amacımız birlikte keşfetmek, birlikte yol almak… Keşif süreci bittiğinde kurmacayla ilgili fikir sahibi olmak ve bir hikâye taslağı yaratıp, onu değerlendirmek… Atölyenin dört kurunu da tamamladığınızda kurmacayla ilgili bilinçli bir şekilde ilerlemeyi veya evrende bile isteye kaybolmayı hayal edip harekete geçmeniz tek temennim.

Birinci Hafta
Kaleminize İnanmak (Yazarlığı Kabul Etmek, Daima İyisini Hedeflemek, Yazar Egosunu Dengelemek, Okumanın Değeri)
Zoomda Yapılacak Alıştırma
Yazar Amacım…
Birinci Hafta Ödevi
Okuma ve Yazma Ödevi.

İkinci Hafta
Defterler Arasında (Taslak Yardımcıları; Defter Tutmak, Defter Çeşitliliği, Her Zaman Çalışan Zihin.)
Zoom’da Yapılacak Alıştırma
Defter Tasarlamak
İkinci Hafta Ödevi
Okuma ve Yazma Ödevi.

Üçüncü Hafta
Taslaklar Üzerine (İlk Taslak Nedir? Diğer Taslaklar? Ara Verme)
Zoomda Yapılacak Alıştırma
Kısa Taslak Örnekleri Hazırlamak
Üçüncü Hafta Ödevi
Okuma ve Yazma Ödevi.

Dördüncü Hafta
Gerçekten Yazmaya Başlıyoruz (Artık Harekete Geçelim, Tema, Tetikleyici Seçimleri, Taslak Omurgası Oluşturmak)
Zoom’da Yapılacak Alıştırma
Tam Bir Öykü Çıkaracağımız Taslağımızı Seçmek
Dördüncü Hafta Ödevi
Okuma ve Yazma Ödevi.

Başlangıç Tarihi: 3 Aralık 2023
Buluşma saatleri: Her pazar 20.30 – 22.30
Buluşma yeri: Zoom
Atölye süresi: 4 hafta
Atölye ücreti: 1.000TL.

Metin Çalışkan

Alter egosu Cemal Erdem’in anlatımıyla…

“Bir zamanlar bir yerlerde doğduğu rivayet ediliyor. Ben çok üstünde durmuyorum. Kendisini pek sevdiğim de söylenemez zira benden bahsederken hep hata yapıyor; aslında o benim alter egom… Neyse, yine de hakkını teslim etmeli, inatla düşlerinin peşinden gidiyor. Hikâye anlatıcılığı, boşluk tamirciliği gibi konularda çabalıyor. Yazdıklarının yayımlandığı da oluyor, defalarca reddedildiği de. 2015’ten beri redaktörlük, geliştirici editörlük ve hayalet yazarlık yapıyor, senaryolar, öyküler, romanlar vb. çalışmalar için geliştirici raporlar hazırlıyor. Kalan vakitlerde, yazamadığı öykülerin, çekemediği filmlerin peşinde koşuyor ve bol bol okuyup izlemeye çabalıyor. Bir de arkadaşlarıyla Artistik Bellek için çalışıyor. Bana kalsa hayatta uğraşmayacağım işler ama o da böyle bir insan işte.”

0 0 votes
Article Rating
+7 katılımcı
Hemen Katıl
₺1.000,00
Bildirim al
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gün :
Saat :
Dakika :
Sn

Hoşgeldin !
Seni Tekrar Aramızda Görmek İstiyoruz

Yazarlar Kulübü
Seni Bekliyor

✎Bize ulaşabilirsiniz