Öykü Atölyesi – Melike Pehlivan İşler

· 20/12/2023

Öykü bir tasarım aslında. Geceden sabaha öğrenilecek sihirli bir formülü olmayan bir tasarım.  Bir evi dekore etmek gibi incelikli bir iş… Mehmet Narlı’nın dediği gibi, öykü çok bilinmeyenli bir denklem, bir denge. Usta yazarların ayak izlerini takip ederek, sizi adım adım kendi denklemlerinizi, kendi öykülerinizi oluşturmaya götürecek bu yolda bana eşlik etmek ister misiniz?

“Öykü nasıl okunur? Öykü yazmanın incelikleri nelerdir?” noktasından hareketle iyi öyküler okumak, onlardan kendi yazı yolculuğunuza katabileceklerinizi keşfetmek, yazmak ve yazdığınız taslaklarla ilgili geri bildirim almak istiyorsanız; hoş geldiniz.

Atölyemiz dört modülden oluşuyor. Her modülde iki öykü okuyor olacağız. İki haftamızı da sizlerin yazılarını değerlendirmeye ayırıyoruz. Sadece 1. modül bir başlangıç modülü olduğu için tek bir yazınız değerlendiriliyor olacak. Öykünün inceliklerine okuduğumuz örnekler üzerinden yakın okuma yaparak, adım adım bakıyor olacağız.

Atölye süresince haftada bir yapılacak zoom buluşmalarında toplam sekiz öykü incelenecek, yine katılımcıların yedi adet yazısına geri bildirim verilecektir.

Öyküler üzerinden bakacağımız başlıklardan bazıları:

Öykü okurken ve yazarken sorularla çalışmak.

Öyküleri değerlendirirken hangi sorularla çalışabiliriz?

Olay öyküsünden durum öyküsüne. Günümüz öyküsüne kadar uzanan yolculukta neler değişti?

Atmosfer nedir? Nasıl atmosfer oluştururuz? Atmosfer oluşturmada nesnelerin, ayrıntıların gücü. Metnin duygusuyla atmosfer arasındaki ilişki.

Uygun bakış açısını seçmek. Bakış açısını değiştirince neler değişir? 

Karaktere özgü dil yaratabilmek.

Hikayeyi dışarıda bırakmak mümkün mü?

Diyaloglara dayalı anlatım

Açık açık anlatmak mı sezdirmek mi?

Dil ve dilin duygu yaratmadaki etkisi

Bilinç akışı- Bu tekniği uygulamaktan haklı sebeplerle mi çekiniyoruz? 

MELİKE PEHLİVAN İŞLER

1976 Ağustos’unda bu dünyaya gelmek üzere Isparta’yı seçmişim. İlk, orta ve liseyi orada bitirdim haliyle. Dedeleri bile üniversite mezunu olan bir ailenin ilk torunuydum haliyle üniversiteyi kazanıp kendimi hayatımın geri kalanını geçireceğim Ankara’da buldum. Okulda arkadaşın arkadaşı kontenjanından eşimi de yakalayınca, ki o da Ankara’nın yerlisi çıktı, temelli kaldım burada. ODTÜ İngilizce öğretmenliği mezunu olduğumdan MEB’de çalışmaya başladım. 2002 yılından beri önce öğretmenlik, okul müdür yardımcılığı ve müdürlüğü hizmetlerinde bulunuyorum. İki kız çocuğu annesiyim. En büyük zevkim yazmak, bu konuda eğitim almaya devam etmekle birlikte Leke isimli bir öykü kitabım var. Bunun yanı sıra çeşitli edebiyat dergi ve platformlarında da yayınlanan öykülerim bulunmaktadır. Sanal Yazı Evi bünyesinde olmaktan mutluluk duyuyorum. Büyük bir zevkle Öykü Atölyesi ve Diyalog Yazma Atölyesi ile Bir Film Bir Öykü adlı seminerin yürütücülüğünü yapmaktayım.  Kelimelerimizle bağ kurarak büyüdüğümüz ve değiştiğimiz bu uzun ve keyifli yolculukta sizinle olamak çok büyük keyif…

Başlangıç Tarihi: 11 Eylül 2024
Buluşma saatleri: Çarşamba 20.00 – 22.00
Buluşma yeri: Zoom
Atölye süresi: 16 Hafta
Atölye ücreti: 12.000 TL

Ödemede, Iyzico’nun sunduğu taksit seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.
Atölye başladıktan sonra devam edilmemesi halinde ücret iadesi yapılamamaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Hemen Katıl
Bildirim al
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Saat :
Dakika :
Sn

Hoşgeldin !
Seni Tekrar Aramızda Görmek İstiyoruz

Yazarlar Kulübü
Seni Bekliyor

Ödemeniz ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız Ayça Hanım ile iletişime geçebilirsiniz.

0545 552 57 50

✎Bize ulaşabilirsiniz