Bir Film Bir Öykü

· 28/04/2022

Konuşan Kelimeler-Diyalog Yazımı Atölyesi eğitmenimiz, yazar Melike Pehlivan işler, her ayın son çarşambası Bir Film Bir Öykü isimli seminerde, filmleri öyküleri üzerinden konuşmak üzere bizimle olacak. Her ay başka bir film, yeni bir hikâye…

Ekim ayının filmi, Funny Games U.S. (Ölümcül Oyunlar)

Filmin konusu kısaca şöyle:

1997’de gerçekleştirdiği Funny Games orijinal versiyondan sonra, efsanevi yönetmen Haneke bu kez de 2007 yılında Amerikan versiyonu “Ölümcül Oyunlar” ile bir kez daha kendi filmini yorumluyor. Ölümcül oyunlarda burjuvaziye olan tiksintinin şiddet yoluyla dışa vurumu söz konusu. Ann, George ve oğulları Georgie kısa bir tatil için göl kenarındaki yazlık evlerine giderler. Vardıklarında komşuları Fred ve Eva’da bir gariplik sezerler. Ertesi sabah golf oynamak üzere sözleşmişlerdir. George ve Georgie yelkenli teknelerini tamir ederken, Ann de yemek yapmaya koyulur. Bu sırada Eva’ların misafiri olarak tanıştıkları genç ve kibar görünümlü Peter, Ann’i şüphelendirir.

Yönetmen : Michael Haneke
Senarist : Michael Haneke
Oyuncular : Naomi Watts, Tim Roth, Michael Pitt
Orijinal adı : Funny Games U.S.
Yapım Yılı : 2007 (Aynı yönetmen tarafından 1997 çıkış tarihli yine aynı isimli Alman menşeili filminin birebir tekrar çekimi.)

Bir film bana mesleğimi seçtirdi: Ölü Ozanlar Derneği. Keating’in “Az ayak izi olan yoldan gidin.” sözüne takılıp bu yaşıma geldim. İyi kötü tuttum sözünü Hocamın. Sinema ile sevişmeye o zamanlar başladım. Sonra “Heat”. 1995 yapımı kült bir film, kült olması için yeterli süre geçmedi tabii ki ama eskinin üç katı hızla yaşamıyor muyuz? Beyaz perdede her şey gerçekti. Film ne demekti ki! Ben filmleri hep bu yürekle seyrettim. Gerçek. Olmuş, oluyor, olacak. Öyküye tutkum sekans sekans başladı işte böyle. Çalıştım, okudum. Çok kıymetli atölyeleri bitirdim. Birinde kamera karşısını tecrübe etmeye bile kalktım. “Bir film çekmeden ölmeyeceğim.” İnşallah. Bu aşkımı diğer aşkım “yazı” ile birleştirdim. Yine yüreğim büyüdü, gözlerim ışıldadı: Bir filmin öyküleme temelli incelemesi. Filmde öykü nasıl ve ne kadar işlenmiş? Filmin “mesele” si nasıl öykülenmiş? Konuşalım, beraber zihin açalım, diyar diyar gezelim, eğlenelim. O filmin dünyasında öyküleri okuyalım. Sonra da yazarız gittiğimiz yerlerde, indiğimiz kuytularda, tırmandığımız yüksekliklerde; belli mi olur?

Gelin Bir Film Bir Öykü diyerek yollara düşelim. Elbet bir yere varırız…
Buluşma saatleri: Her ayın son çarşambası 20.30-22.30
Buluşma yeri: Zoom

Bir sonraki seminerimiz 26 Ekim 2022 tarihinde yapılacaktır.

Bir sonraki açılış tarihinden önce haberdar olmak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.

MELİKE PEHLİVAN İŞLER

1976 Ağustosunda bu dünyaya gelmek üzere Isparta’yı seçmişim. İlk, orta ve liseyi orada bitirdim haliyle. Dedeleri bile üniversite mezunu olan bir ailenin ilk torunuydum. Üniversiteyi kazanıp kendimi hayatımın geri kalanını geçireceğim Ankara’da buldum. Okulda arkadaşın arkadaşı kontenjanından eşimi de bulunca, ki o da Ankara’nın yerlisi çıktı, temelli kaldım burada. ODTÜ İngilizce öğretmenliği mezunu olduğumdan MEB’de çalışmaya başladım. 2002 yılından beri önce öğretmenlik, okul müdür yardımcılığı ve müdürlüğü hizmetlerinde bulunuyorum. İki kız çocuğu annesiyim. En büyük zevkim yazmak, bu konuda eğitim almaya devam etmekle birlikte bekleyen bir öykü dosyam ve roman dosyam var. Çeşitli dergi ve platformlarda da yayınlanan öykülerim bulunmaktadır. İki senedir Sanal Yazı Evi bünyesinde öğrenciyim. Bu uzun ve keyifli yolculukta sizinle olmaktan da çok mutluyum.

+6 katılımcı
Hemen Katıl

5
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
5 Yorum sayısı
0 Yorumlara gelen cevaplar
5 Takip edenler
 
En beğenilen yorum
En ateşli yorum
5 Yorum yapanlar
GÖKÇE GÖNÜLAÇARSimay SezerHandan Kılıçebruguman gümanşebnem oral Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
GÖKÇE GÖNÜLAÇAR
Üye
Active Member

Ben form falan bulamıyorum neden acaba?

Simay Sezer
Üye
Noble Member

Heyecanla bekliyorummmm! 🙂

Handan Kılıç
Üye
Noble Member

Şimdiden iyi bir gece olmasını diliyorum hepimize, teşekkürler Melike, heyecanlıyız.

ebruguman güman
Üye
Active Member

Yolun bir durağında buluştuk.Yol oldu,yol gösterenim,hocam oldu.Sen bir atölye açsan derken 2.atölyesi oldu.Seviyorum,Herhafta şaşırtmaya devam ediyor.Heyecanla bekliyorum.İyi ki varsınhayırlı olsun.Hepimize

şebnem oral
Üye
Noble Member

Melike hocamın dersleri kaçmaz. Ben de onlardanım. Kopun kopun gelin.

✎Bize ulaşabilirsiniz