Bir Film Bir Öykü

· 28/04/2022

Konuşan Kelimeler-Diyalog Yazımı Atölyesi eğitmenimiz, yazar Melike Pehlivan işler, Bir Film Bir Öykü isimli seminerde; seçtiği filmi, öyküsü üzerinden konuşmak üzere bizimle olacak.

Bir film bana mesleğimi seçtirdi:
Ölü Ozanlar Derneği. Keating’in “Az ayak izi olan yoldan gidin.” sözüne takılıp bu yaşıma geldim. İyi kötü tuttum sözünü hocamın. Sinema ile sevişmeye o zamanlar başladım. Sonra “Heat”. 1995 yapımı kült bir film, kült olması için yeterli süre geçmedi tabii ki ama eskinin üç katı hızla yaşamıyor muyuz? Beyaz perdede her şey gerçekti. Film ne demekti ki! Ben filmleri hep bu yürekle seyrettim. Gerçek. Olmuş, oluyor, olacak. Öyküye tutkum sekans sekans başladı işte böyle. Çalıştım, okudum. Çok kıymetli atölyeleri bitirdim. Birinde kamera karşısını tecrübe etmeye bile kalktım. “Bir film çekmeden ölmeyeceğim.” İnşallah. Bu aşkımı diğer aşkım “yazı” ile birleştirdim. Yine yüreğim büyüdü, gözlerim ışıldadı: Bir filmin öyküleme temelli incelemesi. Filmde öykü nasıl ve ne kadar işlenmiş? Filmin “meselesi” nasıl öykülenmiş? Konuşalım, beraber zihin açalım, diyar diyar gezelim, eğlenelim. O filmin dünyasında öyküleri okuyalım. Sonra da yazarız gittiğimiz yerlerde, indiğimiz kuytularda, tırmandığımız yüksekliklerde; belli mi olur?

Gelin Bir Film Bir Öykü diyerek yollara düşelim. Elbet bir yere varırız.

Başlangıç Tarihi: 7 Ekim 2024
Buluşma saatleri: Pazartesi 20.00-20.00
Buluşma yeri: Zoom
Seminer ücreti: 1.000 TL (Yazarlar Kulübü Üyeleri için 800 TL)

Ödemede, Iyzico’nun sunduğu taksit seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.
Seminer başladıktan sonra devam edilmemesi halinde ücret iadesi yapılamamaktadır.

MELİKE PEHLİVAN İŞLER

1976 Ağustosunda bu dünyaya gelmek üzere Isparta’yı seçmişim. İlk, orta ve liseyi orada bitirdim haliyle. Dedeleri bile üniversite mezunu olan bir ailenin ilk torunuydum. Üniversiteyi kazanıp kendimi hayatımın geri kalanını geçireceğim Ankara’da buldum. Okulda arkadaşın arkadaşı kontenjanından eşimi de bulunca, ki o da Ankara’nın yerlisi çıktı, temelli kaldım burada. ODTÜ İngilizce öğretmenliği mezunu olduğumdan MEB’de çalışmaya başladım. 2002 yılından beri önce öğretmenlik, okul müdür yardımcılığı ve müdürlüğü hizmetlerinde bulunuyorum. İki kız çocuğu annesiyim. En büyük zevkim yazmak, bu konuda eğitim almaya devam etmekle birlikte bekleyen bir öykü dosyam ve roman dosyam var. Çeşitli dergi ve platformlarda da yayınlanan öykülerim bulunmaktadır. İki senedir Sanal Yazı Evi bünyesinde öğrenciyim. Bu uzun ve keyifli yolculukta sizinle olmaktan da çok mutluyum.

0 0 votes
Article Rating
Hemen Katıl
150TL (Yazarlar Kulübü'ne 100TL)
Bildirim al
Bildir
8 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Nurdan Morgan
Member
01/07/2023 10:20

Harika ancak yaz tatilim de ( sürekli yer ver ortam değişikliğim var. (Gürbetten gelip memleket şimarıklığı içinde) takip edemezsem kendimi kesin üzerim. Filimleri siz mı bize göndereceksiniz?
Burası çok önemli

Melis Zararsız
Member
28/12/2022 23:39

Sanal Yazı Evi yazarlar kulübü üyeleri olarak bu akşam Melike hocamızla zoom’da Coen Kardeşler’in Fargo’sunu konuştuk. Şunu hatırlamış ve fark etmiş oldum paylaşımlarımız sonucu. Gerçeklere dair hep kalıp inançlar taşıyoruz. Şu şöyle olur, bu böyle olmaz ki. Ve uzun zamanlar boyunca hikaye anlatan sanat yapıtları tutarlılık, inandırıcılık takıntısıyla bu kalıp inançlara uygun eserler ürettiler. Sınırları çizilmiş iyilik, kötülük, zeka, başarı, hassasiyet vs. Halbuki hayat tutarsızdır. Gerçeklik duygusunu veren tam da bu tutarsızlık oluyor. Katil adam pancake mi yer, saf bir kadın kasaba polisi böyle mi davranır, güçlü bir dede figürü nasıl yanılabilir vs vs… Beklenmedik olan, şaşırtıcı, anlamsız, tutarsız olan… Devamını oku »

GÖKÇE GÖNÜLAÇAR
Active Member
24/06/2022 20:51

Ben form falan bulamıyorum neden acaba?

Simay Sezer
Noble Member
23/05/2022 21:48

Heyecanla bekliyorummmm! 🙂

Handan Kılıç
Noble Member
21/05/2022 00:23

Şimdiden iyi bir gece olmasını diliyorum hepimize, teşekkürler Melike, heyecanlıyız.

ebruguman güman
Active Member
18/05/2022 22:24

Yolun bir durağında buluştuk.Yol oldu,yol gösterenim,hocam oldu.Sen bir atölye açsan derken 2.atölyesi oldu.Seviyorum,Herhafta şaşırtmaya devam ediyor.Heyecanla bekliyorum.İyi ki varsınhayırlı olsun.Hepimize

şebnem oral
Noble Member
03/05/2022 23:14

Melike hocamın dersleri kaçmaz. Ben de onlardanım. Kopun kopun gelin.

Saat :
Dakika :
Sn

Hoşgeldin !
Seni Tekrar Aramızda Görmek İstiyoruz

Yazarlar Kulübü
Seni Bekliyor

Ödemeniz ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız Ayça Hanım ile iletişime geçebilirsiniz.

0545 552 57 50

✎Bize ulaşabilirsiniz