Bir Film Bir Öykü

· 28/04/2022
Current Status
Hemen Katıl
Price
Closed
Get Started

Konuşan Kelimeler-Diyalog Yazımı Atölyesi eğitmenimiz, yazar Melike Pehlivan işler, her ayın son çarşambası Bir Film Bir Öykü isimli seminerde; o ay için seçtiği filmi, öyküsü üzerinden konuşmak üzere bizimle olacak. Her ay başka bir film, yeni bir hikâye…

Mayıs ayının filmi, THELMA & LOUISE.

Filmin konusu kısaca şöyle:
ÇarşambaErkek arkadaşından bıkan Arkansaslı garson kız Louise (Susan Sarandon), ihmalkar ve cinsiyet ayrımcısı kocasıyla birlikte sıkıcı bir hayatı olan arkadaşı Thelma’yı (Geena Davis) ayartır. Birlikte özgürlükle dolu bir haftasonu araba seyahatine çıkarlar.

Yönetmen : Ridley SCOTT
Senarist :  Callie Khouri
Oyuncular : Susan Sarandon, Geena Davis, Harvey Keitel, Michael Madsen, Brad Pitt
Orijinal adı : THELMA & LOUISE
Yapım Yılı : 1991

Bir film bana mesleğimi seçtirdi: Ölü Ozanlar Derneği. Keating’in “Az ayak izi olan yoldan gidin.” sözüne takılıp bu yaşıma geldim. İyi kötü tuttum sözünü hocamın. Sinema ile sevişmeye o zamanlar başladım. Sonra “Heat”. 1995 yapımı kült bir film, kült olması için yeterli süre geçmedi tabii ki ama eskinin üç katı hızla yaşamıyor muyuz? Beyaz perdede her şey gerçekti. Film ne demekti ki! Ben filmleri hep bu yürekle seyrettim. Gerçek. Olmuş, oluyor, olacak. Öyküye tutkum sekans sekans başladı işte böyle. Çalıştım, okudum. Çok kıymetli atölyeleri bitirdim. Birinde kamera karşısını tecrübe etmeye bile kalktım. “Bir film çekmeden ölmeyeceğim.” İnşallah. Bu aşkımı diğer aşkım “yazı” ile birleştirdim. Yine yüreğim büyüdü, gözlerim ışıldadı: Bir filmin öyküleme temelli incelemesi. Filmde öykü nasıl ve ne kadar işlenmiş? Filmin “meselesi” nasıl öykülenmiş? Konuşalım, beraber zihin açalım, diyar diyar gezelim, eğlenelim. O filmin dünyasında öyküleri okuyalım. Sonra da yazarız gittiğimiz yerlerde, indiğimiz kuytularda, tırmandığımız yüksekliklerde; belli mi olur?

Gelin Bir Film Bir Öykü diyerek yollara düşelim. Elbet bir yere varırız.
Başlangıç Tarihi: 31.05.2023
Buluşma saatleri: Her ayın son çarşambası 20.30-22.30
Buluşma yeri: Zoom
Seminer ücreti: 150 TL (Yazarlar Kulübü Üyeleri için 100 TL)

MELİKE PEHLİVAN İŞLER

1976 Ağustosunda bu dünyaya gelmek üzere Isparta’yı seçmişim. İlk, orta ve liseyi orada bitirdim haliyle. Dedeleri bile üniversite mezunu olan bir ailenin ilk torunuydum. Üniversiteyi kazanıp kendimi hayatımın geri kalanını geçireceğim Ankara’da buldum. Okulda arkadaşın arkadaşı kontenjanından eşimi de bulunca, ki o da Ankara’nın yerlisi çıktı, temelli kaldım burada. ODTÜ İngilizce öğretmenliği mezunu olduğumdan MEB’de çalışmaya başladım. 2002 yılından beri önce öğretmenlik, okul müdür yardımcılığı ve müdürlüğü hizmetlerinde bulunuyorum. İki kız çocuğu annesiyim. En büyük zevkim yazmak, bu konuda eğitim almaya devam etmekle birlikte bekleyen bir öykü dosyam ve roman dosyam var. Çeşitli dergi ve platformlarda da yayınlanan öykülerim bulunmaktadır. İki senedir Sanal Yazı Evi bünyesinde öğrenciyim. Bu uzun ve keyifli yolculukta sizinle olmaktan da çok mutluyum.

Atölyemiz 31 Mayıs 2023 tarihinde başlayacaktır.

Hemen Katıl

6
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
6 Yorum sayısı
0 Yorumlara gelen cevaplar
6 Takip edenler
 
En beğenilen yorum
En ateşli yorum
6 Yorum yapanlar
Melis ZararsızGÖKÇE GÖNÜLAÇARSimay SezerHandan Kılıçebruguman güman Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
Melis Zararsız
Üye
Member

Sanal Yazı Evi yazarlar kulübü üyeleri olarak bu akşam Melike hocamızla zoom’da Coen Kardeşler’in Fargo’sunu konuştuk. Şunu hatırlamış ve fark etmiş oldum paylaşımlarımız sonucu. Gerçeklere dair hep kalıp inançlar taşıyoruz. Şu şöyle olur, bu böyle olmaz ki. Ve uzun zamanlar boyunca hikaye anlatan sanat yapıtları tutarlılık, inandırıcılık takıntısıyla bu kalıp inançlara uygun eserler ürettiler. Sınırları çizilmiş iyilik, kötülük, zeka, başarı, hassasiyet vs. Halbuki hayat tutarsızdır. Gerçeklik duygusunu veren tam da bu tutarsızlık oluyor. Katil adam pancake mi yer, saf bir kadın kasaba polisi böyle mi davranır, güçlü bir dede figürü nasıl yanılabilir vs vs… Beklenmedik olan, şaşırtıcı, anlamsız, tutarsız olan… Devamını oku »

GÖKÇE GÖNÜLAÇAR
Üye
Active Member

Ben form falan bulamıyorum neden acaba?

Simay Sezer
Üye
Noble Member

Heyecanla bekliyorummmm! 🙂

Handan Kılıç
Üye
Noble Member

Şimdiden iyi bir gece olmasını diliyorum hepimize, teşekkürler Melike, heyecanlıyız.

ebruguman güman
Üye
Active Member

Yolun bir durağında buluştuk.Yol oldu,yol gösterenim,hocam oldu.Sen bir atölye açsan derken 2.atölyesi oldu.Seviyorum,Herhafta şaşırtmaya devam ediyor.Heyecanla bekliyorum.İyi ki varsınhayırlı olsun.Hepimize

şebnem oral
Üye
Noble Member

Melike hocamın dersleri kaçmaz. Ben de onlardanım. Kopun kopun gelin.

✎Bize ulaşabilirsiniz