Ay’a Sordum: Nuray Narbay – Kıtlık

Salt kötülükten ibaret değiliz tabiki. Ya da bencillikten, vahşi de değiliz büsbütün, ama bu haller, hele de önce başka canları, sonrada dolaylı yoldan kendini kundakladığında, her yer yangın yeri ister istemez.

Belki bu da yine kötücül tarafı insanın genelleme denilen hastalık, hiç iyi bir şey olmuyor değil tabiki, fakat olanın  yanında pek cılız kalıyor paydası.

Bildiğin matematik burda fayda etmiyor ne yazık ki, ne kadar toplasan, çıkarsan da, çıkar üzerinden kurulan, yapılan hesap kitap sonunda elde ettiğin iktisad, seni doymuş hissettirmiyor.

Hiçbir şeye ihtiyaç duymamak çizgisine olabildiğince yaklaşma, ihtiyacın olduğunu düşündüğün şeylere gerçekten derinden bakma, sadece madde değil hiç kuşkusuz bu ihtiyaçlar listesi, zaten hiç bir zaman madde değildir ya, doyurulmayan maneviyatın kendini maddeye vurması çok bilindik bir denklemdir aslında. O yüzdendir herkesteki bu kıtlık korkusu, açı görünce başını diğer tarafa çevirişdeki acele.

Ruhu doyurmak meselesi önemli mesele, fakat öyle tersinden işleyen bir manivelası var ki bu bilinmezin, aldıkça değil verdikçe doyuyor günün sonunda.

Hatta bu veriş hiç karşılık beklemeyen, sadece vermenin salt, o saf güzelliği ile olursa.

0 0 votes
Article Rating
Bildirim al
Bildir
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Yaprak Karaman
Noble Member
18/02/2021 15:05

‘Ruhu doyurmak’ ne mutlu nasıl yapıldığını bilene, yapabilene

Nuray Narbay
Active Member
10/05/2021 20:43
Reply to  Yaprak Karaman

Ne güzel söylediniz…Çok teşekkürler.

ebruguman güman
Active Member
16/02/2021 23:33

Okudum,Dinledim, Tekrar okudum,Tekrar Dinledim,negüzel bir yolculuk,mevlana geldi aklıma okurken,sufiler kaleminize sağlık

Nuray Narbay
Active Member
10/05/2021 20:42

Çok Teşekkürler Ebru’cum güzel sözlerin için. Şimdi gördüm yazdıklarını. Çok Sevgiler.

Gün :
Saat :
Dakika :
Sn

Hoşgeldin !
Seni Tekrar Aramızda Görmek İstiyoruz

Yazarlar Kulübü
Seni Bekliyor

✎Bize ulaşabilirsiniz