Bizden Biri: Nur Hayat Buran – Mirim

03.09.2020 Müge Uzunismail ile Zoom Yazı Saatinden

Zihin kıvrımlı bir şeymiş gibi geliyor bana, köşeli olamaz çünkü Mirim eğer köşeli olsa oralara iyi giremez bilgiler. Böyle kıvrımlı kıvrımlı olmalı ki her yerine nüfuz edebilmeli. Bakınız bir keresinde zevcemle dolaşmaya çıktık, kendisine bu hava durumundan ne denli müteessif olduğumu anlatıyordum. Kendisinin idrak kapasitesi bir hayli yüksek olduğundan tüm kelamı anlaması mümkün oluyordu. Ben de bu durumdan pek çok müteessir oluyordum hatta mütebessim de oluyordum efendim. Şimdi bakınız zevcemin de zihni işte bu minvalde düşünüldüğünde kıvrımlıdır, kıvraktır. Kendisi de fizik olarak adeta bir yabani kısraktır. Aaa ne diyordum Mirim zihin. Zihin çok çok mühim şeydir. Hele hele kadının zihni kuvvetlisi benim için adeta bir cezb nedenidir. Bunu malumaliniz önceki zevcelerimde de görmüş idiniz. Hepsi de tahsilli, bilgili, görgülü hanımlardı. Sükûnetle dinlerler ve anlarlardı beni. Ne zamanki akıllarına takılan bir husus olur işte o vakit bana sorular sormaya başlarlardı. Hepsi hepsi bana çok şey kattılar. Kendilerinden pek çok razıyım. Beni üzeni olmadı lakin sanıyorum ben hepsinde birer nebze üzüntü bıraktım. Benim fıtratımda bir riya gizli. Efenim bendeniz aynı anda kalbimi birden ziyade hanıma açabiliyorum ve fakat karşı yandan böylesi bir sadakate tecavüze dayanamıyorum. Zaten şimdiye dek böylesi bir hadiseyi bana hiçbir zevcem çok şükür tattırmadı. Nee, kaç kez evlendiğimi mi sordunuz? Dokuz defa efenim, dokuz. 

Malumaliniz evlilik müessesi zor. Bir kere geçinmek ve katlanmak zor. Efenim bakınız katlanmak dedim d, bu kelime üzerine düşündünüz mü hiç? Neleri katlarsınız? Masa örtüsünü, kıyafetleri, çarşafları… Böyle katladığınız yerlerden iz yaparsınız daha düzgün görünsün diye. İşte aynı öyledir evlilikte de birbirine katlanmak. Bir yerinden katlarsın kalbini, karşındakine katlanmak uğrana, sonra orası kat izi olur. Buruş buruş görünmez dışa karşı ve lakin acır. Kimi zaman sen de acı verdiğini bilirsin ancak adı üstünde ya sana katlanana sen de katlanırsın. Zaten evlilik iki ayrı cinsin birbirine katlanma sanatına verilen isim değil de nedir, değil mi ya? Yine dikkatlice bakınız ne enteresan kelimeler var zihnimizde dolaşan; görünüz, işitiniz, onlar üzerine düşününüz. Bu husus sizi bahtiyar edecektir. Hem de pek çok. Manaya ermek sizi uçurur. 

Ben mutlu etmeyi saadete ermeyi, haz alıp haz vermeyi çok mühim buldum evliliklerimde. Bu hususlarda zevcelerim benden yana hep memnun oldular, hiçbir şikayetlerini işitmedim. Zaten maazallah işitsem şuracıkta düşer bayılırdım. Benim için mühim mevzular bunlar. Ne zamanki bir zevcemden bir yakınlık bulamadım derhal bir soğuma hali vücut bulurdu bende. Manasız gelecek belki ama durum bu vaziyette olurdu. İşte bundan sebep sık sık eş değiştirdim. Yok yok öyle değil. Değiştirmek derken bir başkasıyla değiştirmek değil, onu günümüz kendini bilmez sapkın zihniyetler yapmakta efenim. Bizim zamanımızda öyle şeyler ne mümkün, biri senin zevcenin bir avret yerini görecek, aa, hemen oracıkta katli vacib bile olabilirdi. Ne diyordum, ben kendi hayatımda değiştirdim, yeniledim yani hanımımı, eşimi. Ben de onunla yenilendim yani. Ne yalan söyleyeyim birden evin havası değişir yeni hanımla, bahar gelir yeniden. Evin o ölü toprağı kalkar. Evin hizmetkarları dahi daha güler yüzlü olur. Ben daha mütebessim olurum. Artık efenim benim bu tip taraklarda bezim yok zira artık buna gücüm yok. Güç derken maddi gücüm hala yerinde de bazı sıkıntılarım var. İnsan yaşlandıkça olaylara bakış açısı ve kaldırma gücü kalmıyor. Suyun bile bi kaldırma gücü var değil mi? İmkân meselesi her şey Mirim. İmkanlar gitgide kısıtlanıyor. 

14
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
8 Yorum sayısı
6 Yorumlara gelen cevaplar
9 Takip edenler
 
En beğenilen yorum
En ateşli yorum
9 Yorum yapanlar
Ahu OrbayNazli AydınEzgi Karacanyoncatandogan1 Tandoğanaynurulusoy70 ulusoy Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
Ahu Orbay
Üye
Active Member

Dili karaktere nasıl da giydirmişsin. Müthiş olmuş çok keyifle okudum. Kalbine kalemine sağlık.

Nazli Aydın
Üye
Member

Harika bir anlatım, okurken hikayenin içine çekildiğimi hissettim. Kalemine sağlık

Ezgi Karacan
Üye
Active Member

Kelimelerin ahengi çok hoşuma gitti. İnsanı okurken yormuyor. Yüzümde bir tebessümle okudum gerçekten. Elinize, emeğinize sağlık 🙂

yoncatandogan1 Tandoğan
Üye
Trusted Member

Kelime seçimleri, anlatımın akıcılığı, kısacık hikayede dokuz zevce sığan bir hayat ve ahhh o kıvrımlar hem beyin de hem de vücutta. Yedi kocalı hürmüz vardı, şimdi dokuz hanımlı enişte bey girdi dimağımıza. Aklına sağlık Nur Hayat!

nur hayat buran
Üye
Noble Member

Çok çok teşekkür ederim. Bu karakter bir kez daha çıktı ortaya, Müge’ye evlilikle ilgili tavsiyelerde bulundu.

aynurulusoy70 ulusoy
Üye
Member

Bayıldım tarzınıza, anlatımınıza. Beni aldı götürdü babamın dayısına, dokuz eşine 🙂 ellerinize sağlık.

nur hayat buran
Üye
Noble Member

Gerçekte böyle biri olabileceği ihtimali de beni benden aldı, teşekkürler yorumunuza…

peruze delen
Üye
Noble Member

şimdi okudum anladım 🙂

Melike Pehlivan İşler
Üye
Noble Member

Çok güzel arkadaşım…..Bir Nurhayat Bey çıkmış içinden.

nur hayat buran
Üye
Noble Member

Teşekkür ederim Melikecim.. Aynen öyle oldu. Nuri Bey…

Necdet Külçe
Üye
Noble Member

Mine Söğüt’teki “Madam Arthur Bey” olmasın…

nur hayat buran
Üye
Noble Member

9 evlilikle madam Arthur Bey olma olasılığı? Yok gibi sanki ☺️

Necdet Külçe
Üye
Noble Member

çooookkk güldüm…. Tebrik ederim:)

nur hayat buran
Üye
Noble Member

Çok teşekkür ederim Necdet Bey…

✎Bize ulaşabilirsiniz