Bizden Biri: Nur Hayat Buran – Mirim

03.09.2020 Müge Uzunismail ile Zoom Yazı Saatinden

Zihin kıvrımlı bir şeymiş gibi geliyor bana, köşeli olamaz çünkü Mirim eğer köşeli olsa oralara iyi giremez bilgiler. Böyle kıvrımlı kıvrımlı olmalı ki her yerine nüfuz edebilmeli. Bakınız bir keresinde zevcemle dolaşmaya çıktık, kendisine bu hava durumundan ne denli müteessif olduğumu anlatıyordum. Kendisinin idrak kapasitesi bir hayli yüksek olduğundan tüm kelamı anlaması mümkün oluyordu. Ben de bu durumdan pek çok müteessir oluyordum hatta mütebessim de oluyordum efendim. Şimdi bakınız zevcemin de zihni işte bu minvalde düşünüldüğünde kıvrımlıdır, kıvraktır. Kendisi de fizik olarak adeta bir yabani kısraktır. Aaa ne diyordum Mirim zihin. Zihin çok çok mühim şeydir. Hele hele kadının zihni kuvvetlisi benim için adeta bir cezb nedenidir. Bunu malumaliniz önceki zevcelerimde de görmüş idiniz. Hepsi de tahsilli, bilgili, görgülü hanımlardı. Sükûnetle dinlerler ve anlarlardı beni. Ne zamanki akıllarına takılan bir husus olur işte o vakit bana sorular sormaya başlarlardı. Hepsi hepsi bana çok şey kattılar. Kendilerinden pek çok razıyım. Beni üzeni olmadı lakin sanıyorum ben hepsinde birer nebze üzüntü bıraktım. Benim fıtratımda bir riya gizli. Efenim bendeniz aynı anda kalbimi birden ziyade hanıma açabiliyorum ve fakat karşı yandan böylesi bir sadakate tecavüze dayanamıyorum. Zaten şimdiye dek böylesi bir hadiseyi bana hiçbir zevcem çok şükür tattırmadı. Nee, kaç kez evlendiğimi mi sordunuz? Dokuz defa efenim, dokuz. 

Malumaliniz evlilik müessesi zor. Bir kere geçinmek ve katlanmak zor. Efenim bakınız katlanmak dedim d, bu kelime üzerine düşündünüz mü hiç? Neleri katlarsınız? Masa örtüsünü, kıyafetleri, çarşafları… Böyle katladığınız yerlerden iz yaparsınız daha düzgün görünsün diye. İşte aynı öyledir evlilikte de birbirine katlanmak. Bir yerinden katlarsın kalbini, karşındakine katlanmak uğrana, sonra orası kat izi olur. Buruş buruş görünmez dışa karşı ve lakin acır. Kimi zaman sen de acı verdiğini bilirsin ancak adı üstünde ya sana katlanana sen de katlanırsın. Zaten evlilik iki ayrı cinsin birbirine katlanma sanatına verilen isim değil de nedir, değil mi ya? Yine dikkatlice bakınız ne enteresan kelimeler var zihnimizde dolaşan; görünüz, işitiniz, onlar üzerine düşününüz. Bu husus sizi bahtiyar edecektir. Hem de pek çok. Manaya ermek sizi uçurur. 

Ben mutlu etmeyi saadete ermeyi, haz alıp haz vermeyi çok mühim buldum evliliklerimde. Bu hususlarda zevcelerim benden yana hep memnun oldular, hiçbir şikayetlerini işitmedim. Zaten maazallah işitsem şuracıkta düşer bayılırdım. Benim için mühim mevzular bunlar. Ne zamanki bir zevcemden bir yakınlık bulamadım derhal bir soğuma hali vücut bulurdu bende. Manasız gelecek belki ama durum bu vaziyette olurdu. İşte bundan sebep sık sık eş değiştirdim. Yok yok öyle değil. Değiştirmek derken bir başkasıyla değiştirmek değil, onu günümüz kendini bilmez sapkın zihniyetler yapmakta efenim. Bizim zamanımızda öyle şeyler ne mümkün, biri senin zevcenin bir avret yerini görecek, aa, hemen oracıkta katli vacib bile olabilirdi. Ne diyordum, ben kendi hayatımda değiştirdim, yeniledim yani hanımımı, eşimi. Ben de onunla yenilendim yani. Ne yalan söyleyeyim birden evin havası değişir yeni hanımla, bahar gelir yeniden. Evin o ölü toprağı kalkar. Evin hizmetkarları dahi daha güler yüzlü olur. Ben daha mütebessim olurum. Artık efenim benim bu tip taraklarda bezim yok zira artık buna gücüm yok. Güç derken maddi gücüm hala yerinde de bazı sıkıntılarım var. İnsan yaşlandıkça olaylara bakış açısı ve kaldırma gücü kalmıyor. Suyun bile bi kaldırma gücü var değil mi? İmkân meselesi her şey Mirim. İmkanlar gitgide kısıtlanıyor. 

0 0 votes
Article Rating
Bildirim al
Bildir
14 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ahu Orbay
Active Member
25/10/2020 05:19

Dili karaktere nasıl da giydirmişsin. Müthiş olmuş çok keyifle okudum. Kalbine kalemine sağlık.

Nazli Aydın
Member
15/10/2020 10:58

Harika bir anlatım, okurken hikayenin içine çekildiğimi hissettim. Kalemine sağlık

Ezgi Karacan
Active Member
23/09/2020 17:03

Kelimelerin ahengi çok hoşuma gitti. İnsanı okurken yormuyor. Yüzümde bir tebessümle okudum gerçekten. Elinize, emeğinize sağlık 🙂

yoncatandogan1 Tandoğan
Trusted Member
22/09/2020 07:52

Kelime seçimleri, anlatımın akıcılığı, kısacık hikayede dokuz zevce sığan bir hayat ve ahhh o kıvrımlar hem beyin de hem de vücutta. Yedi kocalı hürmüz vardı, şimdi dokuz hanımlı enişte bey girdi dimağımıza. Aklına sağlık Nur Hayat!

nur hayat
Noble Member
22/09/2020 08:28

Çok çok teşekkür ederim. Bu karakter bir kez daha çıktı ortaya, Müge’ye evlilikle ilgili tavsiyelerde bulundu.

aynurulusoy70 ulusoy
Member
14/09/2020 09:54

Bayıldım tarzınıza, anlatımınıza. Beni aldı götürdü babamın dayısına, dokuz eşine 🙂 ellerinize sağlık.

nur hayat
Noble Member
14/09/2020 10:14

Gerçekte böyle biri olabileceği ihtimali de beni benden aldı, teşekkürler yorumunuza…

peruze delen
Noble Member
09/09/2020 20:07

şimdi okudum anladım 🙂

Melike Pehlivan İşler
Noble Member
09/09/2020 13:20

Çok güzel arkadaşım…..Bir Nurhayat Bey çıkmış içinden.

nur hayat
Noble Member
10/09/2020 12:24

Teşekkür ederim Melikecim.. Aynen öyle oldu. Nuri Bey…

Necdet Külçe
Noble Member
11/09/2020 16:49

Mine Söğüt’teki “Madam Arthur Bey” olmasın…

nur hayat
Noble Member
11/09/2020 23:30
Reply to  Necdet Külçe

9 evlilikle madam Arthur Bey olma olasılığı? Yok gibi sanki ☺️

Necdet Külçe
Noble Member
08/09/2020 21:38

çooookkk güldüm…. Tebrik ederim:)

nur hayat
Noble Member
09/09/2020 03:10
Reply to  Necdet Külçe

Çok teşekkür ederim Necdet Bey…

Saat :
Dakika :
Sn

Hoşgeldin !
Seni Tekrar Aramızda Görmek İstiyoruz

Yazarlar Kulübü
Seni Bekliyor

Ödemeniz ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız Ayça Hanım ile iletişime geçebilirsiniz.

0545 552 57 50

✎Bize ulaşabilirsiniz