Eşikteki Kahraman

Joseph Campbell’in Kahramanın Yolculuğu’nun bir evresinde, Kahraman bir eşikten geçer ve yeni bir dünyanın içinde bulur kendini. O dünyaya alışmak, orada hayatta kalmak için bir mücadele verir. Kimin dost, kimin düşman olduğunu keşfetmesi gerekir, tanıdığı, bildiği her şey yok olmuştur, hiç bir şey aynı değildir. Kahraman’ın Yolculuğu bir dönüşüm yolculuğudur ve bu yolculukta bir şeyler ölmeden yeni bir şey doğmaz. 

Kahraman, dış dünyada yaşanan olaylar ve dönüşümlerle, yeni dünyanın kurallarıyla mücadele ederken, hem dışarıdaki hem de içindeki canavarlarla savaşır ve kendi dönüşümünü yaşar. Önce mücadelesini verdiği ödüle ulaşır ama asıl hediyesi hem kendine hem de dünyaya faydalı olacak, kendinde olduğunu fark etmediği gücünü keşfetmesi ve sahiplenmesidir. O gücüyle dünyayı değiştirir.

Kahraman’ın Yolculuğu kolay gidilen bir yolculuk değildir. Bu yolculuk bir çağrıyla başlar ve mitolojide çoğunlukla kahraman o çağrıyı red eder. Bazen de çağrıya yanıt verip vermemek kahramanın seçimine kalmaz, hayat onu alıp ilk eşikten fırlatır ve yolculuk başlar, çünkü vakti gelmiştir. Kahraman seçilmişse yolculuk kaçınılmazdır. 

2020 yılının ilk aylarında yeni bir dünyanın kapılarının açıldığı haberi hızla yayıldı. O güne kadar gelen ve hiç dikkate alınmayan tüm çağrılar, korkunç bir dalgayla bu sefer tek bir kahramanı değil, hepimizi yeni dünyanın eşiğinden fırlatıp attı. 

Yazdığımız tüm hikayeler bozuldu. İçimizdeki boşlukları doldurduğuna inandığımız her şey yalan oldu. Kendi yarattığımız ilüzyonlar tek tek dağıldı. Yeni dünyaya fırlatılıp atılmanın şaşkınlığı ve kendi içimizdeki canavarlarla başbaşa kaldık. 

İlk eşikten fırlatılıp atıldığımız yeni dünyada belki de 223. gün bugün. Dışarıda hala bizi bekleyen görünmez bir ‘canavar’ olduğunu anladık. Tüm bilim adamları, devlet büyükleri toplandı. Kapılar kapandı, koruma kalkanları kalktı. Astrologlar bile çağırıldı, ilk defa ciddi ciddi dinlendiler. Ama geçmedi, gitmedi, birden bire geldiği gibi yok olmadı canavar. 

Kendimize yazdığımız hayali dünyanın parça parça dağıldığını izlemeye devam ediyoruz. Ölenler, kızanlar, bağıranlar, isyan edenler oluyor. Eski dünyamızın kapısında tepindik. Her şey eskisi gibi olsun, kendi dünyamıza dönelim istedik. Kapılar açılmadı. Mitlerde eşikten geçtikten sonra kahramanların yolculuğu yürümekten başka çareleri olmamıştır. Şimdi de olmayacaktır. 

İnatla eşikte bekliyoruz. Yolculuğa çıkmayı red ederken bir yandan da adaptasyon başladı; yeni alışkanlıklar edindik; maske takıyoruz, birbirimizden uzak duruyoruz, sürekli elimizi yıkıyor, çantamızda dezenfektan ile dolaşıyoruz, hiç kimseye güvenmiyor, görünmez canavardan ölesiye korkuyoruz. Sürekli birilerini eleştiriyor, birilerini suçluyor, bir yandan da eşiğin etrafına eski hayatımızı yeniden kurmaya çabalıyoruz. Cafe’lerde oturuyor, AVM’lerde alışverişe gidiyor, her şey eskisi gibiymiş numarası yapıyoruz. Eşiği geçtiğimiz gerçeğine ve yeni dünyaya inat bildiğimizi sandığımız her şeye sıkı sıkı sarılıyor, yolculuğu başlatacak o adımı atmıyoruz. Bilinmeze doğru yürümeye başlamak çok zordur. 

Yine de istesek de istemesek de, şu Corona bir geçse artık ya da ‘her şey normale döndüğünde’ söylemlerine devam etsek de etmesek de, yeni bir dünyaya girdiğimiz gerçeğini inkar edemeyiz. Henüz kavrayamadığımız yep yeni kurallar var. Bir şeyler yıkılıyor, bazıları yok oluyor. Şaşkın şaşkın izliyoruz. Neyin yok olacağını, hangi sistemlerin yıkılacağını, neyin doğacağını, hangi güçlerimizin ortaya çıkacağını, nelerle mücadele edeceğimiz, mücadele ederken kendi gücümüzle ilgili neleri keşfedeceğimizi ancak eski dünyanın eşiğinden uzaklaşır, bilinmeze direnmek yerine, yolculuğa çıkmayı kabul eder, ilk adımı atarsak görebileceğiz. 

  • Sizin ‘eski’ dünyanız neye benziyordu?
  • Yeni dünya nasıl bir yer?
  • Nelere direniyorsunuz?
  • Bu yolculukta içinizdeki hangi canavarlarla mücadele etmeniz gerekecek?
  • Yolculuğun ilk adımı sizin için nedir?
  • Hangi gücünüzü kaybettiniz?
  • Hangi gücün farkına varmaya başladınız?
  • İhtiyaçlarınız nasıl değişti?

Bunları düşünerek “2020 yılının ilk aylarında yeni bir dünyanın kapılarının açıldığı haberi hızla yayıldı.” cümlesiyle başlayın ve fantastik bir kurguyla, kahramanı kendiniz olan bir kahramanın yolculuğu hikayesi yazın.

0 0 votes
Article Rating
Bildirim al
Bildir
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fikret TOZAK
10/11/2020 01:03

Kahraman

Ayşe Özay Ekmekçi
Active Member
19/08/2020 18:09

2020 yılının ilk aylarında yeni bir dünyanın kapılarının açıldığı haberleri hızla yayıldı. Bizler kendi küçük dünyalarımızda yaşarken, mesela modellerimize yeni bir tane eklemek için planlama yaptığımız yeni kalıbımızın siparişini vereceğimiz dönemler. Hararetli olarak Çin ile görüştüğümüz orada virüsün yayılımının azaldığı dönemlere denk geliyordu. Deniz’in okul problemlerinin devam ettiği, her gün acaba bugün okulda ne oldu diye bir haber beklediğim veya her telefonum çalıştığında “yine okuldan mı arıyorlar” diyerek gerildiğim, bu sefer ne tür şikayetler dinleyeceğim diye beklediğim günlerdi. O kadar hayatın basit dertlerini kendimize problem ediyorduk ki. Başımız ağrıyordu mesela, ‘belimiz ağrıyor’ları dert ettiğimiz, haydi kahve içmeye gidelim diyerek planlar… Devamını oku »

Saat :
Dakika :
Sn

Hoşgeldin !
Seni Tekrar Aramızda Görmek İstiyoruz

Yazarlar Kulübü
Seni Bekliyor

Ödemeniz ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız Ayça Hanım ile iletişime geçebilirsiniz.

0545 552 57 50

✎Bize ulaşabilirsiniz