Kış

Yeşim Hocam Kış Paketi hazırlıyor bizim için. İlk videoyu izledim, tez canlıyım ya, hemen altına yazmaya başladım. Günlük gibi her gün bir şeyler yazıyorum. Üç gün geçti, benden başka yazan yok. Niye ki diye düşünürken bu sabah fark ettim ki başka bir sekmeye yazıyorlarmış meğer. Muhtemelen ben ilk başladığımda o yer henüz yoktu. Neyse, kendi yazdıklarım bir arada dursun diye buraya aktarmak istedim. Kış Paketi için ilk yazdığımı. Kış benim için ne demek?

Mevsimler kaydı ya biraz, kış gelmekte gecikiyor artık. Bahar gibi geçen günler uzadıkça uzuyor. Aslında sıcak sevenlerdenim ben, Akdeniz çocuğuyum. Güzel havada sokakta vakit geçirmeler, dışarıda yemek yemeler iyi hoş da, ilk defa bu sene “ay artık hava soğusun da evde oturalım” dedim.

Bu sabah Yeşim Hoca’mın videosunu izleyince bunu hatırladım işte.

Kış mevsimi benim için evde daha çok vakit geçirmek demek. Evin dışındaki işlerini bir an önce bitirip sıcak evine dönmek demek. Montunu, atkını bereni çıkartıp evinin kıymetini bilmek demek. Evinin aslında kendi cennetin olduğunu fark etmek demek.
Kış demek dumanı tüten mis gibi sıcak bir çorba demek. Üşüyen ellerini ısıtmak için o çorba kasesinin dışını kavramak demek. İçini ısıtsın diye çorbaya bir de acı biber serpmek demek.
Kış demek yorgan demek. Yatağa girince önce bir ürperip titremek, sonra yorganı kafana kadar çekmek demek. Üşüyen ayakların için termofor hazırlayıp, ayağın ısınınca da ohh çekip rahatlamak demek.

Kış demek koyu renk bulutlara bakarken arka taraftan çıkan güneşe şaşırmak demek. Arada bir yerlerde bir de çisenti varsa çıkan gökkuşağına sevinmek demek. Yaz boyu pırıl pırıl olduğu için yok sandığımız gök kubbe, her gün farklı renklerde yığın yığın bulut tarafından kaplanınca aslında ne kadar büyükmüş, fark etmek demek. Havanın elle tutulur hale gelmesi demek. Havanın rengini görebilmek demek.

Kış demek birlikte yemek yiyeceğin insanları özenle seçmek, bir akşam evine davet etmek demek. Mırıl mırıl şarkı söyleyerek peçeteleri katlamak, kim nereye oturacak diye planlayıp bir iki mum yakmak demek. Yemeğin üstüne bir de çay demlemek demek.

Kış demek ev demek. Biraz yalnız kalmak, biraz dinlenmek, ayaklarına bir battaniye koyup camdan dışarıyı seyretmek demek. Dalıp gitmek demek.
Kış demek durmak demek. Biraz düşünmek demek. Kendi kendine kalınca düşünebiliyoruz ya, düşünebilmek için susmak demek. Biraz kendini dinlemek, biraz kendine konuşmak demek.

Kış demek bolca dinlenmek, uyumak, bedeni dinlendirmek demek. Bir sonraki yaz için enerji biriktirmek demek.

0 0 votes
Article Rating
Bildirim al
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Saat :
Dakika :
Sn

Hoşgeldin !
Seni Tekrar Aramızda Görmek İstiyoruz

Yazarlar Kulübü
Seni Bekliyor

Ödemeniz ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız Ayça Hanım ile iletişime geçebilirsiniz.

0545 552 57 50

✎Bize ulaşabilirsiniz