Yazı Dersleri: Okurun Kalbini kırın

Yaşadıklarımızdan tetiklenir yazmak isteriz. Okurun bizim yaşadığımız heyecanı, hüznü, öfkeyi, korkuyu yaşamasını o kadar çok isteriz ki onun yaşadığından emin olmak için ona ne hissettiğimizi defalarca anlatırız. İşte bu okura hissettirmek yerine ne hissedileceğini açıklayan, hatta dayatan yazılar okurda istediğimiz duyguyu uyandırmadığında şaşırırız. Biz o duyguyu vermek için çok çabalamışken nasıl anlamadı diye merak ederiz. Bu yazılara baktığımızda şöyle cümleler dikkati çeker: “dehşetle bağırdı”, “odaya doğru yürürken kalbi küt küt atıyordu”, “acıdan yüreğime bir bıçak saplandı” 

Flannery O’Conner bir zamanlar demişti ki duyguları yazarak duyguyu uyandıramayız. Duygulara bir beden vermemiz , ağırlığı ve uzantısı olan bir dünya yaratmamız gerekir. Yani gerçek dünya kılıfına girmeli, onu görebilmeli, duyabilmeli, koklayabilmeli, dokunabilmeli, tadabilmeli ve içine girebilmeliyiz. 

Çünkü biz insanlar dünyaya duyularımızla yaklaşıyor, duygusal tepkiler veriyoruz. 

Bu yüzden karakterinizin duygusunu analiz etmekten vazgeçin, karakterin kimliğine bürünün, bilincine girin ve onun yaşayacağı bir dünya yaratın. O dünyada kokular, sesler, tatlar, tüm duyular olsun. 

Okurda duygu uyandırmanın bir çok yolu var. İşte size 4 yolu:

  1. Sahneyi kurun. Karakterin ne hissettiğini bize söylemeyin, karakterin ne yaptığını, ne gördüğünü anlatın. Okura kalbi kırılıyordu demeyin, okurun kalbini kırın. 
  2. Duygusal Klişelerden uzak durun. Sahneye ışık verin, dışarıda yağmur yağsın, şimşek çaksın, güneş açsın ve bunlar yaşananlara aykırı düşsün. Yani birisi sevdiğini kaybetmişse kuş seslerini duysun, güneş yüzünü ısıtsın.
  3. Büyük düşünün ama ayrıntıları yazın. Duyguyu büyük tepkileri yazarak vermeyin. En ufak ayrıntılarda gizlidir hissettiklerimiz. Kocasının ameliyattan çıkmasını bekleyen bir kadın bekleme odasındaki koltuğun kenarından sarkan ipliğe takılsın. 
  4. Karakterin yaşadıklarını yeniden yaratın. Cümlelerin sesini duyun. Bazen uzun, bazen kısa cümleler, bazen kesik kesik yazılan cümlelerle karakterin o anda yaşadığı duyguların ritmini okura verin.

Yeşim Cimcoz
Ekim 2019

Related Articles

Sevgili Ben,

Yıllardır Yazı Evinde her Aralık mektup yazarız. Bu mektuplar bir sene sonraki kendimizden bugünki bize yazılır. Önümüzdeki bir yılın nasıl geçeceğini bize biz anlatırız o…

Sevilen

18 Şubat 1931 yılında Lorain Ohio’da Chloe Anthony Wofford isminde bir kız çocuğu dünyaya geldi. Dünya o gün; analiz eden, keşfeden, farkına varan, anlamlandıran ve…

Ufak Bir Yazı Atölyesi 3

Tekrar merhaba, Umuyorum en azından 3 tane altı dakika yazısı yazmışsınızdır. Birazdan o altı dakika yazılarıyla daha sonra neler yapabileceğinizi de konuşacağız. Ama şimdi yine biraz başarmaktan…

Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
  Bildirim al  
Bildir
Araç çubuğuna atla