Konuşan Kelimeler-Diyalog Yazımı Atölyesi

· 11/11/2021

Kalemimizin insanlarını konuşturmayı pek seviyoruz hepimiz. Onlar dile gelince daha bir gerçek oluyorlar. Kulaklarımız onların sesini duyunca huzura eriyor. Peki nasıl yazılır diyalog? İyi ve işleyen bir diyalog metne neler kazandırır? Kötü yazılmış diyalog olur mu? Bir öyküde, romanda, olay örgüsünde görevi nedir diyaloğun? Bunları çalışacağız ve yazarak tecrübe edeceğiz. Beraber çok eğleneceğiz, kelimelerin en büyülü hali Konuşan Kelimeler’e hoş geldiniz.

Atölye Programı

Diyalog nasıl yazılır? İyi yazılmış diyaloğun genel kuralları nelerdir? Diyaloğun ritmi var mıdır? Nasıl sağlanır? Bu ritmi kurduğumuz gibi bozabilir miyiz de?

Birinci Hafta
Tek taraflı diyalog nedir? Nasıl yazılır? Hangi durumlarda başvurulur? Diyalogda aksan ve diyalekt nasıl çalışır? Ağız yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Cinsiyet farklılıklarının, sosyal ve kültürel kodların diyalog içerisinde yedirilmesi ile ilgili işçilik nasıl çalışır?

İkinci Hafta
Diyalogda bıraktığımız parmak izleri nelerdir? Diyalogda inisiyatif nedir?Diyalogda aksiyon nedir? Diyalogda canlılık nasıl sağlanır?

Üçüncü Hafta
Sadece diyalogdan örülü bir öykü çalışması yapalım. Diyalogda biçem nasıl olmalıdır? Nasıl olmamalıdır?

Dördüncü Hafta
 2017 yapımı Nuh Bauımbach filmi Meyerowitz Hikayeleri (Yeni Seçilmiş) filminin izlenmesi ve filmin diyalog temelli analizinin yapılması.


Başlangıç Tarihi:
Buluşma saatleri: Her Perşembe 20.30 – 22.30
Buluşma yeri: Zoom
Atölye süresi: 5 hafta
Atölye ücreti: 500TL

Bir sonraki atölye açılmadan önce haberdar olmak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.


MELİKE PEHLİVAN İŞLER

1976 Ağustosunda bu dünyaya gelmek üzere Isparta’yı seçmişim. İlk, orta ve liseyi orada bitirdim haliyle. Dedeleri bile üniversite mezunu olan bir ailenin ilk torunuydum. Üniversiteyi kazanıp kendimi hayatımın geri kalanını geçireceğim Ankara’da buldum. Okulda arkadaşın arkadaşı kontenjanından eşimi de bulunca, ki o da Ankara’nın yerlisi çıktı, temelli kaldım burada. ODTÜ İngilizce öğretmenliği mezunu olduğumdan MEB’nda çalışmaya başladım. 2002 yılından beri önce öğretmenlik, okul müdür yardımcılığı ve müdürlüğü hizmetlerinde bulunuyorum. İki kız çocuğu annesiyim. En büyük zevkim yazmak, bu konuda eğitim almaya devam etmekle birlikte bekleyen bir öykü dosyam ve roman dosyam var. Çeşitli dergi ve platformlarda da yayınlanan öykülerim bulunmaktadır. İki senedir Sanal Yazı Evi bünyesinde öğrenciyim. Bu uzun ve keyifli yolculukta sizinle olmaktan da çok mutluyum.

Katılımcılardan…

Sema Ervin

Ahu Orbay

Aysim Goral

Önder Karanfil

+27 katılımcı
Hemen Katıl

100
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
62 Yorum sayısı
38 Yorumlara gelen cevaplar
18 Takip edenler
 
En beğenilen yorum
En ateşli yorum
18 Yorum yapanlar
yurdaguls sayıbaşKadircan CeyhanŞadiye BaykaraSermin YağcıAYŞE SEZEN Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
Şadiye Baykara
Üye
Active Member

II. HAFTA TEK TARAFLI TELEFON KONUŞMASI, ELMAS TEYZE’NİN AĞZINDAN: “Anaaaa!! Kııız, ne zaman geldin gurban olduum?… Kaç gündür buradasın madem, niye bugünü bekledin aramak için, ha? Alacağın olsun zilli seni!… Ne mutludur anan da şimdi, ne iyi yapmışın kız … Ne kadar burdasın? … Aaa, iyi, iyi, sevindim valla … Efendim? … Ne rüyası? … Sen orta okuldayken mi? … Kız, hoppa, nasıl hatırlayayım ben o rüyayı, ey gidi, goccakarı oldu senin Elmas Teyzen … Öyle, öyle. Hatırlat bi bakim … Haaa! Eh, hayal meyal … Çıktı mı?!! Hem de içindeki g’ye kadar! … Allah, allah, ne kadınmışım be! …… Devamını oku »

Şadiye Baykara
Üye
Active Member

III. HAFTA DİYALOG “Meltem?” “N’oldu, yüzün allak bullak.” “Bak, yine soruşturma açmışlar hakkımda, allahın belaları!” “Yapma ya!? Ver bakim.” … “Kızım, sen de bunların eline hep koz veriyorsun ama?” “Demek öyle? Ne kozu? TV programına çıkacağım diye haber verme zorunluluğumuz mu var?” “Yok, ama bak kullanmışlar işte.” “Kullanmışlar demek! Ama sen de çıktın geçen gün izin almadan.” “E ee?” “Ne e’si? Sana niye soruşturma açmadılar?” “Ne bileyim ben. Açmadılar işte. Niye açmadınız diye de sormak aklıma gelm…?” “Gelmez tabii. Sen, kapalı kapılar ardında fazla işler çevirmeye başlamışsın.” “Bi dakka, bi dakka…Ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu senin?” “Duyuyor. Bölümde dedikodular ayyuka… Devamını oku »

1 5 6 7