Konuşan Kelimeler-Diyalog Yazımı Atölyesi

· 11/11/2021

Kalemimizin insanlarını konuşturmayı pek seviyoruz hepimiz. Onlar dile gelince daha bir gerçek oluyorlar. Kulaklarımız onların sesini duyunca huzura eriyor. Peki nasıl yazılır diyalog? İyi ve işleyen bir diyalog metne neler kazandırır? Kötü yazılmış diyalog olur mu? Bir öyküde, romanda, olay örgüsünde görevi nedir diyaloğun? Bunları çalışacağız ve yazarak tecrübe edeceğiz. Beraber çok eğleneceğiz, kelimelerin en büyülü hali Konuşan Kelimeler’e hoş geldiniz.

  1. BULUŞMA: Diyalog nasıl yazılır? İyi yazılmış diyaloğun genel kuralları nelerdir? Diyaloğun ritmi var mıdır? Nasıl sağlanır? Bu ritmi kurduğumuz gibi bozabilir miyiz de?
  2. BULUŞMA: Tek taraflı diyalog nedir? Nasıl yazılır? Hangi durumlarda başvurulur? Diyalogda aksan ve diyalekt nasıl çalışır? Ağız yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Cinsiyet farklılıklarının, sosyal ve kültürel kodların diyalog içerisinde yedirilmesi ile ilgili işçilik nasıl çalışır?
  3. BULUŞMA: Diyalogda bıraktığımız parmak izleri nelerdir? Diyalogda inisiyatif nedir?Diyalogda aksiyon nedir? Diyalogda canlılık nasıl sağlanır?
  4. BULUŞMA: Sadece diyalogdan örülü bir öykü çalışması yapalım. Diyalogda biçem nasıl olmalıdır? Nasıl olmamalıdır?
  5. BULUŞMA: 2017 yapımı Nuh Bauımbach filmi Meyerowitz Hikayeleri (Yeni Seçilmiş) filminin izlenmesi ve filmin diyalog temelli analizinin yapılması.

Başlangıç Tarihi: 16 Aralık 2021 Perşembe
Buluşma saatleri: Her Perşembe 20.30 – 22.30
Buluşma yeri: Zoom
Atölye süresi: 5 hafta
Atölye ücreti: 300TL

300.00Atölyeye Katıl (Kredi Kartına Tek Çekim + Taksit)


MELİKE PEHLİVAN İŞLER

1976 Ağustosunda bu dünyaya gelmek üzere Isparta’yı seçmişim. İlk, orta ve liseyi orada bitirdim haliyle. Dedeleri bile üniversite mezunu olan bir ailenin ilk torunuydum. Üniversiteyi kazanıp kendimi hayatımın geri kalanını geçireceğim Ankara’da buldum. Okulda arkadaşın arkadaşı kontenjanından eşimi de bulunca, ki o da Ankara’nın yerlisi çıktı, temelli kaldım burada. ODTÜ İngilizce öğretmenliği mezunu olduğumdan MEB’nda çalışmaya başladım. 2002 yılından beri önce öğretmenlik, okul müdür yardımcılığı ve müdürlüğü hizmetlerinde bulunuyorum. İki kız çocuğu annesiyim. En büyük zevkim yazmak, bu konuda eğitim almaya devam etmekle birlikte bekleyen bir öykü dosyam ve roman dosyam var. Çeşitli dergi ve platformlarda da yayınlanan öykülerim bulunmaktadır. İki senedir Sanal Yazı Evi bünyesinde öğrenciyim. Bu uzun ve keyifli yolculukta sizinle olmaktan da çok mutluyum.

Henüz Başlamadın

1
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
1 Yorum sayısı
0 Yorumlara gelen cevaplar
1 Takip edenler
 
En beğenilen yorum
En ateşli yorum
1 Yorum yapanlar
ebruguman güman Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
ebruguman güman
Üye
Active Member

Uzun soluklu,heyecanlı,coşkulu,cuma günlerinin tadında harika bir oturum olacağına eminim.Tebrikler Melike sabırsızlanıyorum,katılmak için