Konuşan Kelimeler-Diyalog Yazımı Atölyesi

· 11/11/2021

Kalemimizin insanlarını konuşturmayı pek seviyoruz hepimiz. Onlar dile gelince daha bir gerçek oluyorlar. Kulaklarımız onların sesini duyunca huzura eriyor. Peki nasıl yazılır diyalog? İyi ve işleyen bir diyalog metne neler kazandırır? Kötü yazılmış diyalog olur mu? Bir öyküde, romanda, olay örgüsünde görevi nedir diyaloğun? Bunları çalışacağız ve yazarak tecrübe edeceğiz. Beraber çok eğleneceğiz, kelimelerin en büyülü hali Konuşan Kelimeler’e hoş geldiniz.

Atölye Programı

Birinci Hafta
Diyalog nasıl yazılır? İyi yazılmış diyaloğun genel kuralları nelerdir? Diyaloğun ritmi var mıdır? Nasıl sağlanır? Bu ritmi kurduğumuz gibi bozabilir miyiz de?

İkinci Hafta
Tek taraflı diyalog nedir? Nasıl yazılır? Hangi durumlarda başvurulur? Diyalogda aksan ve diyalekt nasıl çalışır? Ağız yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Cinsiyet farklılıklarının, sosyal ve kültürel kodların diyalog içerisinde yedirilmesi ile ilgili işçilik nasıl çalışır?

Üçüncü Hafta
Diyalogda bıraktığımız parmak izleri nelerdir?
Diyalogda inisiyatif nedir?
Diyalogda aksiyon nedir?
Diyalogda canlılık nasıl sağlanır?

Dördüncü Hafta
Sadece diyalogdan örülü bir öykü çalışması yapalım. Diyalogda biçem nasıl olmalıdır, nasıl olmamalıdır?

Beşinci Hafta
 2017 yapımı Nuh Bauımbach filmi Meyerowitz Hikâyeleri (Yeni Seçilmiş) filminin izlenmesi ve filmin diyalog temelli analizinin yapılması.


Başlangıç Tarihi: 2 Şubat 2023
Buluşma saatleri: Her Perşembe 20.30 – 22.30
Buluşma yeri: Zoom
Atölye süresi: 5 hafta
Atölye ücreti: 500TL

Bir sonraki atölye açılış tarihinden önce haberdar olmak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.


MELİKE PEHLİVAN İŞLER

1976 Ağustosunda bu dünyaya gelmek üzere Isparta’yı seçmişim. İlk, orta ve liseyi orada bitirdim haliyle. Dedeleri bile üniversite mezunu olan bir ailenin ilk torunuydum. Üniversiteyi kazanıp kendimi hayatımın geri kalanını geçireceğim Ankara’da buldum. Okulda arkadaşın arkadaşı kontenjanından eşimi de bulunca, ki o da Ankara’nın yerlisi çıktı, temelli kaldım burada. ODTÜ İngilizce öğretmenliği mezunu olduğumdan MEB’nda çalışmaya başladım. 2002 yılından beri önce öğretmenlik, okul müdür yardımcılığı ve müdürlüğü hizmetlerinde bulunuyorum. İki kız çocuğu annesiyim. En büyük zevkim yazmak, bu konuda eğitim almaya devam etmekle birlikte bekleyen bir öykü dosyam ve roman dosyam var. Çeşitli dergi ve platformlarda da yayınlanan öykülerim bulunmaktadır. İki senedir Sanal Yazı Evi bünyesinde öğrenciyim. Bu uzun ve keyifli yolculukta sizinle olmaktan da çok mutluyum.

Katılımcılardan…

Sema Ervin

Ahu Orbay

Aysim Goral

Önder Karanfil

+41 katılımcı
Hemen Katıl

106
Kimler Neler Demiş?

Please Giriş to comment
66 Yorum sayısı
40 Yorumlara gelen cevaplar
21 Takip edenler
 
En beğenilen yorum
En ateşli yorum
21 Yorum yapanlar
Simay SezerDerya UçarElena Zholudevayurdaguls sayıbaşKadircan Ceyhan Güncel yorum yapanlar
  Bildirim al  
Bildir
Simay Sezer
Üye
Noble Member

Ebeveyn- Evlat Diyaloğu “Kaç kere diyeceğim kızım şu aynanın önünde pat pat sivilcelerini patlatma diye!” “Ne var anne ya! Ne zararı var benim pat pat patlatılan sivilcelerimin?” “Ne demek ne var? Hem sen benimle ne biçim konuşuyorsun ya’lı yu’lu. Görmüyor musun patlattığın sivilcelerin aynada leke bırakmış.” “Küçücük lekeleri amma da abarttın, elinde bez silsen ne olacak anne ya!” “Bana bak! Senin uşağın yok küçük hanım. Bu evi temizlemekten anam ağladı. Emeğime biraz saygı.” “Ohooo, moruk! Olayı iyice emekçilikten hakka hukuka bağladın.” “Terbiyesizz! Kime çektin bilmiyorum kiii!” “Senin gençliğine çekmişim. Anneannem öyle diyor.” “Çok biliyor o anneannen!” “ Biliyor tabii. O… Devamını oku »

Elena Zholudeva
Üye
Member

EBEVEYN VE EVLAT DİYALOĞU – Baba? Ne kadardır buradasın? + Birkaç dakikadır – Söyleseydin + Düşüncelerini bölmek istemedim Yine yağmurun yağdığı tarafa bakıp düşüncelerinin bölündüğü yere geri döndü. – Baba + Efendim – Hayat hep böyle zor mu olacak? Babası, gülümseyip ‘Evet’ dedi. Bu cevap, zaten bozulmuş olan dengesini daha da bozdu, içine az da olsa serinlik veren yağmur damlalarından kopardı. – Evet mi? Senden daha motivasyonlu bir konuşma bekliyordum. İkisi güldüler. + Hayatın zorluklarının aslında bir hazine olduğunu söylesem? – Yanılacaksın bence. Yine güldüler. Babası dikkatle oğluna bakarak kafasında dolaşan düşünceleri ürkütüp kaçırmamak için onu sohbete devam etmeye davet… Devamını oku »

Simay Sezer
Üye
Noble Member

Elena Hanım, kaleminize sağlık çok beğendim. Özellikle şu kısmı çok hoştu; “– Evet mi? Senden daha motivasyonlu bir konuşma bekliyordum.” Emeğinize sağlık. 🙂

Derya Uçar
Üye
Member

– Hoşgeldin. İçeri girecek misin?
-Yok. Çocukları alıp gideyim. Otobüse yetişmeliyiz.
– Kızlaaar! Ayakkabıları giyin. Babanız bekliyor.
– Senin nasıl gidiyor?
– Aynı işte. Kaçta otobüs?
– 15 dakika sonra. Bir daha çağırsana şunları. Geç kalacağız.
– Artık senin saatlerin. Kendin çağırabilirsin. Bir şey gerekirse ben içerdeyim.
– Tamam, öyle olsun. Çocuklaar! Hadi gelin küçük eve gidiyoruz!

Simay Sezer
Üye
Noble Member

Derya Hanım, kaleminize sağlık. ” Artık senin saatlerin. Kendin çağırabilirsin.” diyor ya karakter. Anladığım kadarıyla anne-baba ayrı.

Elena Zholudeva
Üye
Member

AYRILAN İKİ AŞIK DİYALOĞU – Ayrılmak mi istiyorsun? + Kanatlarımı açmaya hazırım galiba..öyle hissediyorum bu aralar..zamanı geldi sanki.. – Biliyor musun, ben de bir süredir aynısını hissediyorum + Gerçekten mi? – Senin hissetiğini sanki hissediyorum..uçman gerektiğini..sanki senin içinde ne dolaşıyor ne oluyor hepsini biliyorum..ne istediğini, neyi yapamadığını, ne yapman gerektiğini, neden vazgeçmen gerektiğini..Bu yüzden kopmak daha zor galiba. Bildiğin alıştığın yeri terk etmek zor ama biliyorsun işte her şey istediğimiz gibi olmuyor. Aklımız ve kalbimiz çok farklı. Bizi zor kararlarla yüzleştiriyor, biz de ya daha güçlü oluyoruz ya da yerle bir. Biz güçlü olmayı seçeceğiz. Ruhuma aşkı olabilecek en güzel… Devamını oku »

Şadiye Baykara
Üye
Active Member

II. HAFTA TEK TARAFLI TELEFON KONUŞMASI, ELMAS TEYZE’NİN AĞZINDAN: “Anaaaa!! Kııız, ne zaman geldin gurban olduum?… Kaç gündür buradasın madem, niye bugünü bekledin aramak için, ha? Alacağın olsun zilli seni!… Ne mutludur anan da şimdi, ne iyi yapmışın kız … Ne kadar burdasın? … Aaa, iyi, iyi, sevindim valla … Efendim? … Ne rüyası? … Sen orta okuldayken mi? … Kız, hoppa, nasıl hatırlayayım ben o rüyayı, ey gidi, goccakarı oldu senin Elmas Teyzen … Öyle, öyle. Hatırlat bi bakim … Haaa! Eh, hayal meyal … Çıktı mı?!! Hem de içindeki g’ye kadar! … Allah, allah, ne kadınmışım be! …… Devamını oku »

Şadiye Baykara
Üye
Active Member

III. HAFTA DİYALOG “Meltem?” “N’oldu, yüzün allak bullak.” “Bak, yine soruşturma açmışlar hakkımda, allahın belaları!” “Yapma ya!? Ver bakim.” … “Kızım, sen de bunların eline hep koz veriyorsun ama?” “Demek öyle? Ne kozu? TV programına çıkacağım diye haber verme zorunluluğumuz mu var?” “Yok, ama bak kullanmışlar işte.” “Kullanmışlar demek! Ama sen de çıktın geçen gün izin almadan.” “E ee?” “Ne e’si? Sana niye soruşturma açmadılar?” “Ne bileyim ben. Açmadılar işte. Niye açmadınız diye de sormak aklıma gelm…?” “Gelmez tabii. Sen, kapalı kapılar ardında fazla işler çevirmeye başlamışsın.” “Bi dakka, bi dakka…Ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu senin?” “Duyuyor. Bölümde dedikodular ayyuka… Devamını oku »

1 5 6 7
✎Bize ulaşabilirsiniz