Hep Kitaptan Yazarlar için 9 kitap

 

 

 

 

Yazıyla hemhal olan, ne kadar yazsa da kendinin hala çırak gören herkesin başvurduğu kitaplardır böyle kitaplar. Çokça var ve çeşitli konulara hizmet ediyorlar. Hep Kitap iki yıldır harika bir atölye serisi hazırlıyor. Hepsini edindim ve serinin ilk yarısına bu yazıda yer vermek istedim.

Sen de Kendi Hikayenin Kahramanısın

”Yazıyorsunuz, çünkü söylenmesi gerektiğini düşündüğünüz şeyler var.”
Kendra Levin ‘in kitabı iyi bir koç adeta. Yan masadaki akıl hocanız. Serinin en az bana hitap eden kitabı, ama aradığınız oturduğunuz yerde ciddi bir atölye çalışmasıysa budur. Benim için yazmak biraz çocuklarımın çizdiği resimler gibi, çizgileri taşırmadan boyamayı öğrenmek bana çok cazip gelmedi. Kendra Levin hem bir editör, hem de yazar koçu. Çok faydalı öneriler var ve ciddi egzersizler var. Egzersizler bana pek hitap etmedi. Ama ilham veren kitapları çevrenizde bulundurmak ile ilgili öneri tam benlikti mesela. Zamanlama planlaması önerileri çok uygulanabilir şeyler ama ben yazmaya bu kadar teknik yaklaşmıyorum. Bir de şöyle diyor bayıldım, ”Bir yazar olarak sorumluluğunuz, kendi şehrinizde bir yolcu, yetişkin hayatınızda bir çocuk olmaktır. ”

Dümeni Yaratıcılığa Kırmak

Ursula K. Le Guin’in kitabı ciddi bir destek ve bakış açısı kazandırıyor. Bir yazma yareni edinip birlikte çalışmak harika bir fikir olur. Ursula K. Le Guin ne yazsa okurum, kitabı ilk alma nedenim buydu. Daha ilk sayfalarda; “Öncelikle şunu söylemem gerek, bu kitap yeni başlayan için değil. Hedef kitlesi, zaten yazdıkları üstünde yoğun çalışan insanlar” diyor. Güzel. Genel olarak, işime yarayacak birkaç öneriye rastladım, mesela; “Dilin sesi, her şeyin başladığı yerdir. Bir cümleyi sınamanın yolu, kulağa düzgün geliyor mu diye sormaktır.” Tercüme ettiğim metinlerde, kitaplarda okuma yaparken tercih ettiğim bir yöntem bu. Sahiden işe yarıyor. Kitaptaki alıştırmalar kurmaca yazacak herkes için epey faydalı olabilir, ben oraları şimdilik geçtim ve daha sonraya sakladım. İlham veren, ipucu veren bir kitaptı, hızla bitti.

Bir Kuştan Öbürüne

”Yazma eyleminin kendisi ödüldür.”
Sahiden tam da böyle değil mi? Bu kitap bu seride en sevdiğim. En sevdiğim. İlham veren, iç coşturan. Çeviri çok güzel, kitap gerçek bir yok arkadaşı, daha ne olsun… Basılma kaygısından bahsediyor, boktan ilk taslakları anlatıyor, hayatının geri kalanında yapmak istedikleri şeyin bu olduğunu bilen insanları anlatıyor, taslak okumaktan gocunmayacak arkadaşlara değiniyor. Hayatına, konuşmalarına ve diğer kitaplarına baktım Anne Lamott’un ve yeni bir arkadaş edindim adeta, mutluyum. Dönüp tekrar tekrar okuyorum, öyle sevdim. Bir de kitapta bahsi geçen yazı arkadaşlarını tam da burada bulduğum için kendimi şanslı saydığımı eklemeliyim.

Uydurmanın İncelikleri

Serinin durarak, tadını çıkara çıkara okuduğum bir kitabı. Pek sevdiğim yazarlara merak ettiklerimiz sorulmuş, bir ona bir diğerine bakarak, kulak kesilerek okudum. Derin bir sohbetin içine kendimi bırakmış gibi hissettim. Yazıyla ilişkiniz olmasa dahi okumalısınız.

Çeviri Bilirsin!

Bu kitabı kaç aydır okuyorum, emin değilim. Masamdaki bir türlü bitmeyen, o son düzlükte takıldığım çeviriler gibi. Örnekler var, teknikler var. Bir dolu bilgi var. ”Çeviride tek doğru yoktur” düsturuna epey kafa yormamı sağladı. Metinleri dikkatle okudum, okuyorum. Yazmanın çeviriye katkısından bahsettiği bölümü ayrıca sevdiğimi söyleyebilirim. Çeviriyle haşır neşir olan herkesin kitaplığında olmalı.

| devamı bir sonraki blog yazısında |

Ebrar Güldemler
Mayıs 2019

0 0 votes
Article Rating
Bildirim al
Bildir
12 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Tülay Oğuzveren Oğuzveren
Member
10/07/2019 17:31

Bazı kitapları edinmiştim. Ama bir kenarda beni bekliyordu. Aslında senin bu güzel paylaşımını bekliyormuş 🙂 Teşekkür ediyorum

Şehnaz Erkan
Noble Member
29/05/2019 13:36

Listede sahip olmadıklarımı hemen edinme isteği uyandırdı yazın bende. Çok teşekkürler Ebrar. Devamını iple çekiyorum.

Saat :
Dakika :
Sn

Hoşgeldin !
Seni Tekrar Aramızda Görmek İstiyoruz

Yazarlar Kulübü
Seni Bekliyor

Ödemeniz ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız Ayça Hanım ile iletişime geçebilirsiniz.

0545 552 57 50

✎Bize ulaşabilirsiniz