Deneme Yazıları

Deneme yazıları, blog yazıları, sosyal medya paylaşımları, makaleler, ya da hayata dair her hangi bir konuda sizin kendi deneyiminiz ve düşüncelerinizden çıkmış, o konuda sizin duruşunuzu, deneyiminizi, düşüncelerinizi, duygularınızı yansıtan bir yazıdır. Yazılan metin sizin özel deneyiminizden ya da düşüncelerinizden çıkmış olsa da amacı bir okuru ikna etmek, okurda duygu uyandırmak, onun harekete geçmesini sağlamak, düşünmesini, hatırlamasını, hatta itiraz etmesini sağlamaktır. 

Buradaki kullanımında deneme yazıları kurgu değildir, anı da değildir. Belki de belli bir amacı olan, hikâyeleştirilmiş yaşanmışlıklardır. Merkezinde sizin düşünceleriniz ve duygularınız vardır. Vardığınız sonuçlar, fikirleriniz nerede yayınlanacağına bağlı olarak verilerle desteklenmek zorunda olmayablir, çünkü sizin fikirlerinizi yansıtıyordur. Belli bir okura seslenen deneme yazıları, nerede yayınlandıklarına bağlı olarak verilerle desteklenmeyi gerektirebilir. Bu durumda merkezde sizin duygu ve düşünceniz olmayacaktır, merkez verilere kayacaktır.  

Örneklerle bakalım. Yaz tatilim, hayatımın en zor günü, Covid-19’la mücadelem, aşk böyle yaşanır, Nemrut Dağı’nın zirvesinde… bu yazılar kişisel, tamamen yazarın kendi deneyimini yansıtan yazılar olacaktır. Bunlar blog sayfanızda sizi takip eden okurları ilgilendirecektir. Sosyal medya hesabınızda kullanabileceğiniz türden yazılardır, ayrıca belli bir tema etrafında toplandığında bir deneme kitabı olarak da yayınlanabilirler. 

Aynı temalar üzerinden gidersek, şu başlıklar da oluşabilir: Yaz tatilleri kısaltılmalı, zorluklar karşısında insanların üç temel tepkisi, Covid-19’a karşı alınacak tedbirler, aşk romanları neden çok satıyor. Bu başlıklar aynı temaları ele alıyor ama daha güçlü iddialarla geliyorlar ve bu durumda bize bir hikâye sunmaktan çok bizi ikna etme derdi olan yazılar oluyorlar. Bunu yapabilmeleri için de bizim iddialarımızın verilerle desteklenmesini gerektirir. Bu tür yazılar gazeteler, dergiler için yazılabilir. 

Bu ay araştırma yapacak, destek kaynaklar bulacak, onları teyid edecek vaktimiz olmadığından biz sadece kişisel deneme yazıları yazmayı hedefliyoruz. Kendi düşüncelerimizi, duygularımızı yansıtan yazı taslakları oluşturacağız. Daha sonra, bir ayın sonunda elimizdeki yazıları tekrar elden geçirirken arzu edersek araştırma yapabilir, veri toplayabilir, o verileri de yazıya yerleştirebiliriz. Ama bu ay sadece kendimizi kaynak olarak kullanmaya bakacağız.

Deneme alıştırması

“ Tek bir yaşamınız vardır, ama onu doğru yaşarsanız, bir defa yaşamak yeterli olur.” — Mae West.
Çok sevdiğim yazar Anne Lamott’un aşağıdaki TED konuşmasını dinleyin. Yukarıdaki Mae West’in felsefesini düşünün.

Bu videoda Anne Lamott, 61. yaşgününden Önce Bildiğim Her şey başlıklı bir yazı yazmış. Onu anlatıyor bu TED konuşmasında.

Siz Mae West’in dediğine katılıyorsanız, ne kadar değil nasıl yaşadığın önemli diyorsanız, Anne Lamott’u dinlerken birçok maddeye başınızı sallayarak onayladıysanız, şimdi sıra sizde. Yaşınız kaç olursa olsun. Bugün bildiğiniz 12 şeyi anlatacak olsaydınız, ne anlatırdınız? Haydi yazın.


Deneme Yazıları Paketimiz bir Yazarlar Kulübü Paketidir. Yazarlar Kulübü üyelik kayıtları 1 Ocak 2023’te açılacaktır. Yazarlar Kulübü hakkında bilgi için buraya TIKLAYABİLİRSİNİZ.
Yazarlar Kulübünü tanıttığımız Zoom buluşmasını YouTube kanalımızda izlemek için TIKLAYIN

Gün :
Saat :
Dakika :
Sn

Hoşgeldin !
Seni Tekrar Aramızda Görmek İstiyoruz

Yazarlar Kulübü
Seni Bekliyor

✎Bize ulaşabilirsiniz